ФИБА Африка

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФИБА Африка
Податотека:FIBA Africa logo.jpg
Основана1961
ТипСпортска федерација
СедиштеКаиро, Египет
Abidjan, Ivory Coast
Членство51 национални федерации
Мреж. местоhttp://www.fibaafrica.com/

ФИБА Африка е кошаркарска зона на ФИБА која ги содржи сите 53 нацинални африкански ФИБА федерации, и ’е создадена во 1961.[1] ФИБА Африка свои канцеларии има во Каиро и во Abidjan.

ФИБА Африка државни репрезентации[уреди | уреди извор]

Зона 1

Зона 2

Зона 3

Зона 4

Зона 5

Зона 6

Зона 7

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]