Факундо Кампацо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Факундо Кампацо
Прекар(и)Факу
Позицијаплејмејкер
Висина1,80 м
Тежина88 кг
ЛигаАЦБ лига
КлубРеал Мадрид Реал Мадрид
Број7
Роден23 март 1991(1991-03-23)(32 г.)
Кордоба, Аргентина
НационалностАргентина Аргентина
Шпанија Шпанија
Драфт2013 / Не драфтуван
Проф. кариера2008–
Клубови
2008–2014Пењарол Пењарол
2014–Реал Мадрид Реал Мадрид
2015–2017Мурсија Мурсија
Репрезентација
2012-Аргентина Аргентина
Инфо од: 10.09.2019.

Факундо „Факу“ Кампацо (роден на 23 март 1991 година) е аргентински кошаркар, плејмејкер на Реал Мадрид и на аргентинската репрезентација.[1][2]

Титули[уреди | уреди извор]

Аргентина Пењарол[уреди | уреди извор]

Шпанија Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [„Facu Campazzo nombre completo: Facundo Campazzo altura: 1.81 m (шпански)[[Категорија:Статии со надворешни врски на шпански]]“. Архивирано од изворникот на 2014-10-08. Посетено на 2019-09-10. URL–wikilink conflict (help) Facu Campazzo nombre completo: Facundo Campazzo altura: 1.81 m (шпански).]
  2. „Facundo CAMPAZZO | Position : 1 Size : 181“. Архивирано од изворникот на 2017-03-05. Посетено на 2019-09-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]