КК Реал Мадрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Реал Мадрид
Real Madrid Baloncesto logo.png
ЛигаАЦБ
Основан8 март 1931; пред 88 години
ИсторијаКК Реал Мадрид
(1931-денес)
СалаПалата на спортововите на покраината Мадрид
Сала Капацитет15,000
ЛокацијаМадрид
Бои на клубот              
ПретседателШпанија Флорентино Перес
ТренерШпанија Пабло Ласо
Прваци(10) Евролига
(1) УЛЕБ куп
(1) Куп Радивој Кораќ
(4) Куп победника купова
(5) Интерконтинентален куп
(35) Шпанско првенство
(27) Куп на Шпанија
(6) Суперкуп на Шпанија
Дресови
Kit body realmadrid1920h.png
Домашен jersey
Kit shorts realmadrid1920h.png
Team colours
Домашен
Kit body realmadrid1920a.png
Гостински jersey
Kit shorts realmadrid1920a.png
Team colours
Гостински


КК Реал Мадрид (шпански: Real Madrid de Baloncesto) е шпански кошаркарски клуб од Мадрид, и една од дисциплините на мултиспортското друштво Реал Мадрид. Моментално се натпреварува во најсилната шпанска кошаркарска лига, АЦБ лигата, а меѓународно се натпреварува во Евролигата.

Клубот е основан во 1931 година и е еден од најсупешните клубови во Шпанија и во Европа со рекордни 35 титули во шпанското првенство, 27 купови и 10 титули во Евролигата.

Историја[уреди | уреди извор]

КК Реал Мадрид е основан на 8 март 1931 година, како кошаркарска секција на фудбалскиот клуб Реал Мадрид.

Играчи[уреди | уреди извор]

Реал Мадрид
Б 1 Франција Фабиен Козер
КЦ 3 Словенија Ентони Рендолф
К 5 Шпанија Руди Фернандес
П 7 Аргентина Факундо Кампацо
П 8 Аргентина Николас Лапровитола
КЦ 9 Шпанија Фелипе Рејес Captain sports.svg
К 14 Аргентина Габриел Дек
КЦ 16 Шпанија Усман Гаруба
К 17 Србија Марио Накиќ
Б 20 Азербејџан Џејси Карол
Ц 22 Зелен ’Рт Валтер Таварес
П 23 Шпанија Серхио Љуљ
Ц 25 САД Џордан Мики
КЦ 33 САД Треј Томпкинс
К 44 Шведска Џефри Тејлор
Ц 50 Тунис Салах Межри
Главен Тренер: Шпанија Пабло Ласо
Captain sports.svg - Капитен
Ц - Центар / КЦ - Крилен центар / К - Крило /
Б - Бек / П - Плејмејкер


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]