Руи Хачимура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Руи Хачимура


Лични информации
Роден на 8 февруари 1998(1998-02-08)(26 г.)
Роден во Тојама, Јапонија
Националност Јапонија Јапонија
Висина 2,03 м
Тежина 104 кг
Позиција крило, крилен центар
Информации за кариерата
Колеџ Гонзага (2007-2008)
Драфт 2019 / Рунда: 1 / Пик: 9
Избран од:
Вашингтон Вашингтон Визардс
Проф. кариера 2019—
Моментален клуб
Клуб Вашингтон Вашингтон Визардс
Број 8
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2019— Вашингтон Вашингтон Визардс
Репрезентација
2018— Јапонија Јапонија


Руи Хачимура (јапонски: 八村 塁; роден на 8 февруари 1998, во Тојама, Јапонија) е јапонски кошаркар, крило или крилен центар на Вашингтон Визардс и на јапонската репрезентација.

Тој играл колеџ кошарка за Гонзага Булдогс, пред да биде избран од Вашингтон Визардс на НБА драфтот 2019 како 9-ти пик во првата рунда.[1][2]

Тој е репрезентативец на Јапонија од 2018 година и ја претставувал својата земја на Светското првенство 2019. Претходно, тој бил шампион на Азија со репрезентацијата под 16 години на првенството одржано во Иран во 2013 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Medcalf, Myron (November 16, 2018). „The education of Gonzaga's Rui Hachimura“. ESPN. Посетено на November 22, 2018.
  2. „Rui Hachimura“. The Spokesman-Review. Посетено на November 22, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]