Прејди на содржината

Данило Галинари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Данило Галинари

Галинари во август 2012.
Галинари во август 2012.

Лични информации
Роден на 8 август 1988(1988-08-08)(35 г.)
Роден во Сант'Анџело Лодиџиано, Италија
Националност Италија Италија
Висина 2,10 м
Тежина 102 кг
Позиција крило
крилен центар
Информации за кариерата
Драфт 2008 / Рунда: 1 / Пик: 6
Избран од:
Њујорк Никс Њујорк Никс
Моментален клуб
Клуб Оклахома Оклахома Тандер
Број 8
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2004–2005
2005–2006
2006–2008
2008–2011
2011
2011–2017
2017–2019
2019–
Касалпустерленго
Палаканестеро Павија Пал. Павија
Олимпија Милано Олимпија Милано
Њујорк Никс Њујорк Никс
Олимпија Милано Олимпија Милано
Денвер Денвер Нагетс
Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс
Оклахома Оклахома Тандер
Репрезентација
2006- Италија Италија
Награди
МВП на италијанското првенство во 2008 година


Данило Галинари (роден на 8 август 1988 година) е италијански кошаркар, крило на Оклахома Сити Тандер во НБА и на италијанската репрезентација.

Висок е 2.08 m, тежок 102 кг. Тој е син на поранешниот италијански кошаркар Виторио Галинари.

Во Италија

[уреди | уреди извор]

Данило започнал да игра професионално кошарка во 2004 година[1] за Касалпустерленго, екипа од Серија Б1 (третото ниво на италијанскиот кошаркаски систем).

Во 2005 година, Галинари бил купен од страна на Армани Џинс Милано, но клубот го испратил Галинари на заем во Павија, екипа која се натпреварувала во втората италијанската кошаркарска лига во текот на сезоната 2005-2006, така што тој можел да заработи повеќе искуство и поголема минутажа. Иако играл само половина од сезоната поради повреда, во 2006 година бил номиниран за најдобар италијански играч во италијанската втора лига, со просек од 14,3 бода, 3,4 скока, 2,0 украдени топки и 0,8 асистенции во 17 натпревари.[2]

Во 2006 година, тој бил повикан од Олимпија Милано да се врати назад во клубот и да игра во Серија А за сезоната 2006-2007, но и во европскиот УЛЕБ куп. Во неговата прва сезона во првата италијанска лига, Галинари бил прогласен за најдобар играч во лигата на возраст од 22 години, со просек од 10,9 бода, 4,0 скока и 1,7 украдени топки и 1.0 асистенции по натпревар во 34 натпревари од регуларниот дел од сезоната и 11,5 бода, 3,7 скока , 2,1 украдени топки, и 0,9 асистенции по натпревар во 8 натпревари во плејофот.[3] Во текот на сезоната, тој исто така победил и на Ол Стар натпреварот во шутирање на тројки.

Неговата последна сезона во Милано,[4] ја завршил на првото место во целокупниот рејтинг на ефикасност меѓу сите играчи во лигата.[5] Во текот на сезоната 2007-2008, Галинари имал во просек 17,5 бода, 5,6 скока, 2,0 украдени топки и 1,3 асистенции по натпревар во 33 натпревари во регуларниот дел од сезоната и 18,1 боди, 6,5 скока, 1,8 украдени топки и 1,5 асистенции по натпревар во 8 натпревари од плејофот.[6]

Во сезоната 2007-2008 година, тој, исто така за првпат играл во елитното европско натпреварување Евролигата, што е првото ниво на континентално клупско натпреварување во Европа. Во Евролигата имал просек од 14,9 бода, 4,2 скока, 1,7 асистенции и 1,5 украдени топки по натпревар во 11 натпревари; тој ги постигнал највисоките за сезоната 27 бода во натпреварот против Макаби Тел Авив во неговиот последен натпревар.[7]

Њујорк Никс (2008-2011)

[уреди | уреди извор]

Неговиот договор со Олимпија Милано содржел т.н. ескејп клаузула за професионално играње во САД, делотворно елиминирање на големи оптоварувања кои би го спречиле да се приклучи на НБА. На 23 април 2008, тој одлучил да го декларира своето право за учество на НБА Драфтот 2008. Галинари потпишал рекламен договор со Reebok пред да биде подготвен за НБА. Тој има свои патики, направени од страна на Reebok, наречени "Петел" ("The Rooster").[8]

Галинари на тренинг со Никс.

Галинари бил избран како севкупно 6-ти пик на Драфтот во 2008 година од страна на Њујорк Никс. Тој потпишал двегодишен договор со клубот.[9]

По само еден натпревар во сезоната 2008-2009, било најавено дека Галинари најверојатно ќе го пропушти поголемиот дел од остатокот на сезоната поради проблеми со грбот.[10] И покрај проблемите со грбот, тој се вратил во игра на 17 јануари, за време на натпреварот кој Никс го загубиле од Филаделфија. На 4 март, Галинари ги постигнал својте највисоки за сезоната 17 бода против Атланта Хокс, шутирајќи 4-5 за три бода.

На 23 октомври 2009 година, Њујорк Никс ја искористи опцијата во догоорот на Галинари.[11]

Откако Никси ослободиле простор за Галинари со размената на Квентин Ричардсон и со оставањето на Ал Харингтон на клупата, тренерот Мајк Д'Антони го именува Галинари за стартер во два натпревари во текот на НБА сезоната 2009.[12][13] На 31 октомври 2009 година, во третиот натпревар од сезоната 2009, Галинари постигнал рекордни во кариерата 30 бода и реализирал осум тројки во поразот по продолженија од Филаделфија, една тројка само помалку од изедначување на рекордот на Никс во историјата на франшиза што го држат Латрел Спривел и Џон Старкс.[14] Галинари поставил нов највисок број на бодови во својата НБА кариера на 6 април 2010 година, забележувајќи 31 бод во победата 104-101 над Бостон Селтикс.

Денвер Нагетс (2011–2017)

[уреди | уреди извор]
Галинари шутира слободно фрлање за Денвер Нагетс во 2013.

На 22 февруари 2011 година, Галинари бил разменет во Денвер Нагетс во размена во која учествувале три екипи (и Минесота Тимбервулфс), додека од Денвер во Њујорк заминале Кармело Ентони и Чонси Билапс.[15] Веќе во својот втор натпревар за Нагетс, тој речиси го изедначил својот рекорд на кариерата постигнувајќи висока 30 бода во поразот по проложенија од Портланд Треилблејзерс.

За време на НБА Локаутот 2011 Галинари се вратил во Италија за да игра за неговиот поранешен тим Олимпија Милано.[16]

На 25 јануари 2012 година, Галинари потпишал повеќегодишно продолжувањето на договорот со Денвер.[17]

На 5 април 2013 година, Галинари се здобил со една од најтешките повреди наречена Еј-Си-Ел повреда на коленото поради која морал да го пропушти остатокот од сезоната 2012-2013.[18] Истата повреда го принудила да ја пропушти и целата следна сезона 2013-2014 сезона.[19]

На 29 октомври 2014 година, Галинари го направил неговото враќање за Нагетс, постигнувајќи 7 со скор 1-8 во победата на отворањето на сезона над Детроит Пистонс.[20] На 22 март 2015 година, Галинари постигнал рекордни во кариерата 40 бода со шут од игра 12-од-21 во победата со 119-100 над Орландо Меџик.[21] Меѓутоа веќе следниот месец на 10 април 2015, Галинари поставил нов личен рекорд на кариерата постигнувајќи за него највисоки 47 бода во поразот по две продолженија од Далас Маверикс.[22]

На 3 август 2015, Галинари потпишал продолжување на договорот со Нагетс за уште две години.[23] На 17 ноември 2015, тој постигнал највисоки 32 бода за сезоната 2015-2016 во победата над Њу Орлеанс Пеликанс со 115-98.[24] На 5 февруари 2016 година, го поправил својот највисок број на бодови за сезоната уфрлајќи 33 (еден повеќе од претходниот највисок број бодови) во победата со 115-110 над Чикаго Булс.[25] На 26 февруари 2016, Галинари се здобил со повреда на глуждот поради што го пропуштил крајот на сезоната, но и покрај тоа ова му била најдобрата сезона во кариерата во НБА со 19.5 бода по натпревар.

Лос Анџелес Клиперс (2017–денес)

[уреди | уреди извор]

На 6 јули 2017, Лос Анџелес Клиперс го добиле Галинари од Денвер во размена на играчи помеѓу три екипи во која покрај Лос Анџелес Клиперс и Денвер Нагетс била вклучена и екипата на Атланта Хокс.

Статистика

[уреди | уреди извор]

Регуларен дел од сезоната

[уреди | уреди извор]
Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2008-2009 Њујорк Никс 28 2 14.7 .448 .444 .963 2.0 .5 .5 .1 6.1
2009-2010 Њујорк Никс 81 74 33.9 .423 .381 .818 4.9 1.7 .9 .7 15.1
2010-2011 Њујорк Никс 48 48 34.8 .415 .347 .893 4.8 1.7 .8 .4 15.9
2010-2011 Денвер Нагетс 14 12 30.9 .412 .370 .772 5.4 1.6 .9 .6 14.7
2011-2012 Денвер Нагетс 43 40 31.4 .414 .328 .871 4.7 2.7 1.0 .5 14.6
2012-2013 Денвер Нагетс 71 71 32.5 .418 .373 .822 5.2 2.5 .9 .5 16.2
2014-2015 Денвер Нагетс 59 27 24.2 .401 .355 .895 3.7 1.4 .8 .3 12.4
2015-2016 Денвер Нагетс 53 53 34.7 .410 .364 .868 5.3 2.5 .8 .4 19.5
Кариера 397 327 30.7 .415 .366 .855 4.6 1.9 .8 .5 14.9
Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2011 Денвер Нагетс 5 5 29.6 .432 .467 .714 3.4 2.0 .8 .0 12.0
2012 Денвер Нагетс 7 7 31.7 .362 .174 .917 5.1 2.4 .7 .6 13.4
Кариера 12 12 30.8 .384 .289 .822 4.4 2.3 .8 .3 12.8
 1. „Danilo Gallinari“. Euroleague.net. 1988-08-08. Посетено на 2012-01-23.
 2. „LegaDue page on Gallinari“. Legaduebasket.it. 2006-06-30. Архивирано од изворникот на 2012-02-12. Посетено на 2012-01-23.
 3. „LegaA page on Gallinari“. 195.56.77.208. Архивирано од изворникот на 2012-02-04. Посетено на 2012-01-23.
 4. „Lega A page on Gallinari“. 195.56.77.208. Архивирано од изворникот на 2012-01-22. Посетено на 2012-01-23.
 5. „Top 20 position“. 195.56.77.208. Архивирано од изворникот на 2012-02-14. Посетено на 2012-01-23.
 6. „LegaA page on Gallinari“. 195.56.77.208. Архивирано од изворникот на 2012-02-04. Посетено на 2012-01-23.
 7. „Euroleague page on Gallinari“. Euroleague.net. 1988-08-08. Посетено на 2012-01-23.
 8. Littmann, Chris (2008-06-27). „FirstCuts: Reebok Inks Gallinari, Debuts Shoe“. Sporting News. Посетено на 2010-12-18.
 9. „Knicks sign Gallinari“. Sports.espn.go.com. 2008-07-08. Посетено на 2012-01-23.
 10. „Danilo Gallinari's back, future up in air“. Nydailynews.com. 2008-11-12. Архивирано од изворникот на 2011-01-02. Посетено на 2012-01-23.
 11. „Knicks pick up options on Chandler, Gallinari“. NBA.com. 2009-10-23.
 12. „Lineup change for Knicks: Gallinari in; Harrington out“. ESPN. Посетено на 2010-12-18.
 13. Saturday October 31, 2009 7:21 PM By Alan Hahn (2009-10-31). „Gallinari will start; Harrington to the bench“. Newsday.com. Посетено на 2010-12-18.
 14. „Sixers Knicks Boxscore“. NBA.com. Посетено на 2010-12-18.
 15. „Nuggets acquire five players, three picks in three-team trade“. NBA.com. 2011-02-22. Посетено на 2011-02-23.
 16. „ARMANI MILAN brings Gallinari home“. Euroleague.net. 2011-09-20. Посетено на 2012-01-23.
 17. „Nuggets sign Danilo Gallinari to contract extension“. NBA.com. January 25, 2012. Посетено на January 22, 2014.
 18. Danilo Gallinari out for season
 19. Denver Nuggets F Danilo Gallinari Undergoes Knee Surgery
 20. Nuggets open with 89-79 win over Pistons
 21. Gallinari scores 40, Nuggets beat Magic 119-100
 22. Felton lifts Mavs to 144-143 win over Nuggets in 2 OTs
 23. „Nuggets Extend Danilo Gallinari“. NBA.com. August 3, 2015. Посетено на August 3, 2015.
 24. Gallinari scores 32 to lead Nuggets past Pelicans, 115-98
 25. Nuggets rally for win after Bulls lose Butler to injury

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]