Кошарка на Летните олимписки игри 1952 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
3. Олимписки турнир во кошарка
Хелсинки 1952
Податоци
ДомаќинФинска
ГрадХелсинки
Мажи
Екипи23
Медали
1 злато САД
2 сребро СССР
3 бронза  Уругвај
Турнир
← Берлин 1936  Мелбурн 1952 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1952 — третиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Хелсинки, Финска. На турнирот учествувале вкупно 23 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто СССР и третото Уругвај.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

 Нат. П И Г+ Г- Бод
САД 3 3 0 195 139 6
Уругвај 3 2 1 167 164 5
Чехословачка 3 1 2 161 164 4
Унгарија 3 0 3 143 199 3

Група 2[уреди | уреди извор]

 Нат. П И Г+ Г- Бод
СССР 3 3 0 192 143 6
Бугарија 3 2 1 163 182 5
Мексико 3 1 2 172 171 4
Финска 3 0 3 147 178 3

Група 3[уреди | уреди извор]

 Нат. П И Г+ Г- Бод
Аргентина 3 3 0 239 196 6
Бразил 3 2 1 184 179 5
Филипини 3 1 2 192 221 4
Канада 3 0 3 201 220 3

Група 4[уреди | уреди извор]

 Нат. П И Г+ Г- Бод
Франција 3 3 0 202 149 6
Чиле 3 2 1 170 150 5
Египет 3 1 2 176 221 4
Куба 3 0 3 149 177 3

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Четвртфинална група A[уреди | уреди извор]

 Нат. П И Г+ Г- Бод
Уругвај 3 2 1 194 187 5
Аргентина 3 2 1 226 174 5
Бугарија 3 1 2 177 220 4
Франција 3 1 2 178 194 4
 • Аргентина : Бугарија, 100-56
 • Франција : Уругвај, 68-66
 • Уругвај : Бугарија, 62-54
 • Аргентина : Франција, 61-52
 • Бугарија : Франција, 67-58
 • Уругвај : Аргентина, 66-65

Четвртфинална група Б[уреди | уреди извор]

 Нат. П И Г+ Г- Бод
САД 3 3 0 246 166 6
СССР 3 2 1 190 195 5
Бразил 3 1 2 177 155 4
Чиле 3 0 3 159 256 3
 • САД : СССР, 86-58
 • Бразил : Чиле, 75-44
 • САД : Чиле, 103-55
 • СССР : Бразил, 54-49
 • САД : Бразил, 57-53
 • СССР : Чиле, 78-60

5-8[уреди | уреди извор]

 • Чиле : Бугарија, 60-53
 • Бразил : Франција, 59-44

7-8[уреди | уреди извор]

 • Бугарија: Франција, 58-44

5-6[уреди | уреди извор]

 • Чиле : Бразил, 58-49

Полуфинале и финале[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
31. јул
  СССР 61  
  Уругвај 57  
 
2 август
      САД 36
    СССР 25
Трето место
1 август 2 август
  САД 85   Уругвај  68
  Аргентина 76     Аргентина  59

Медали[уреди | уреди извор]


2° место

СССР

Олимписки шампион

САД
3° титула

3° место

Уругвај

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

Позиција Репрезентација
1 САД
2 СССР
3 Уругвај
4 Аргентина
5 Чиле
6 Бразил
7 Бугарија
8 Франција
9-16 Канада
9-16 Куба
9-16 Чехословачка
9-16 Египет
9-16 Финска
9-16 Унгарија
9-16 Мексико
9-16 Филипини
17-23 Белгија
17-23 Грција
17-23 Израел
17-23 Италија
17-23 Романија
17-23 Швајцарија
17-23 Турција

Надворешни врски[уреди | уреди извор]