Кошарка на Летните олимписки игри 1948 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олимписки кошаркарски турнир
Лондон 1948
Податоци
GamesЛетни олимписки игри 1948
ДомаќинОбединето Кралство
ГрадЛондон
Мажи
Екипи23
Медали
1 злато САД
2 сребро Франција
3 бронза  Бразил
Турнир
← Берлин 1936  Хелсинки 1952 →
Кошарка на Летните олимписки игри 1948 (мажи)
Basketball pictogram.svg
Раководен орган FIBA
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016
Белешка: Со закосени се напишани годините кога бил показен спорт
Освојувачи на медали

Кошарката на Летните олимписки игри 1948 — вториот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 23 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто Франција и третото Бразил.

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
Бразил 5 5 0 261 150 +111 10
Уругвај 5 3 2 246 170 +76 8
Унгарија 5 3 2 201 172 +29 8
Канада 5 3 2 222 205 +17 8
Италија 5 1 4 170 208 −38 6
Велика Британија 5 0 5 103 298 −195 5


 • Бразил : Уругвај, 36-32
 • Канада : Обединето Кралство, 44-24
 • Мађарска : Италија, 32-19
 • Бразил : Обединето Кралство, 76-11
 • Унгарија: Канада, 37-36
 • Уругвај : Италија, 46-34
 • Италија : Обединето Кралство, 49-28
 • Уругвај : Унгарија, 49-31
 • Бразил : Канада, 57-35
 • Унгарија: Обединето Кралство, 60-23
 • Бразил : Италија, 47-31
 • Канада : Уругвај, 52-50

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
Јужна Кореја 5 3 2 258 152 +106 8
Чиле 5 3 2 269 162 +107 8
Белгија 5 3 2 234 156 +78 8
Република Кина 5 3 2 281 202 +79 8
Филипини 5 3 2 261 200 +61 8
Ирак 5 0 5 113 545 −432 5
 • Чиле : Ирак, 100-18
 • Филипини : Кореја, 35-33
 • Кина : Белгија, 36-34
 • Чиле : Филипини, 68-39
 • Белгија : Ирак, 98-20
 • Кина : Кореја, 49-48
 • Белгија : Чиле, 38-36
 • Кореја : Ирак, 120-20
 • Филипини : Кина, 51-32
 • Белгија : Филипини, 37-35
 • Кина : Ирак, 125-25
 • Кореја : Чиле, 28-21

Група Ц[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
САД 5 5 0 325 167 +158 10
Чехословачка 5 4 1 217 190 +27 9
Аргентина 5 3 2 236 199 +37 8
Перу 5 2 3 198 187 +11 7
Египет 5 1 4 162 256 −94 6
Швајцарија 5 0 5 120 269 −149 5


 • Перу : Египат, 52-27
 • Аргентина : Швајцарија, 49-23
 • САД : Чехословачка, 53-28
 • Перу : Швајцарија, 49-19
 • САД : Аргентина, 59-57
 • Чехословачка : Египат, 52-38
 • САД : Египат, 66-28
 • Чехословачка : Швајцарија, 54-28
 • Аргентина : Перу, 42-34
 • Египат : Швајцарија, 31-29
 • САД : Перу, 61-33
 • Чехословачка : Аргентина, 45-41

Група D[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
Мексико 4 4 0 234 109 +125 8
Франција 4 3 1 214 131 +83 7
Куба 4 2 2 213 131 +82 6
Иран 4 1 3 136 215 −79 5
Ирска 4 0 4 70 281 −211 4


 • Мексико : Франција, 56-42
 • Иран : Р. Ирска, 49-22
 • Мексико : Иран, 68-27
 • Куба : Р. Ирска, 88-25
 • Куба : Иран, 63-30
 • Франција: Р. Ирска, 73-14

Пласман 17–23[уреди | уреди извор]

 • Р. Кина : Швајцарија, 42-34
 • Обединето Кралство : Р. Ирска, 46-21
 • Италија : Ирак, 77-28
 • Египет, слободен

Пласман 21–23

 • Швајцарија : Р. Ирска, 55-12
 • Ирак, слободан

Пласман 21/22

 • Швајцарија : Ирак, предаден натпревар

Пласман 17–20

 • Р. Кина : Обединето Кралство , 54-25
 • Италија : Египет, 35-33

Пласман 19/20

 • Египет : Обединето Кралство , 50-18

Пласман 17/18

 • Италија : Р. Кина, 54-38

Пласман 9–16[уреди | уреди извор]

 • Белгија : Унгарија, предаден натпревар
 • Канада : Иран, 81-25
 • Перу : Куба, 45-40
 • Филипини : Аргентина, 45-43

Пласман 13–16

 • Куба : Аргентина, 35-34
 • Иран : Унгарија, предаден натпревар

Пласман 15/16

 • Аргентина : Унгарија, предаден натпревар

Пласман 13/14

 • Куба : Иран, 70-36

Пласман 9–12

 • Канада : Белгија, 45-40
 • Перу : Филипини, 40-29

Пласман 11/12

 • Белгија : Филипини, 38-34

Пласман 9/10

 • Канада : Перу, 49-43

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
9 август – Харингај арена        
  САД  63
11 август – Харингај арена
  Уругвај  28  
  САД  71
9 август – Харингај арена
    Мексико  40  
  Мексико  43
13 август – Харингај арена
  Јужна Кореја  32  
  САД  65
9 август – Харингај арена
    Франција  21
  Бразил  28
11 август – Харингај арена
  Чехословачка  23  
  Франција  45 Трето место
9 август – Харингај арена
    Бразил  33  
  Франција  53   Бразил  52
  Чиле  52     Мексико  47
13 август – Харингај аренаПласман 5–8

 • Чиле : Чехословачка, 38-36
 • Уругвај : Кореја, 45-36

Пласман 7/8

 • Чехословачка : Кореја, 39-38

Пласман 5/6

 • Уругвај : Чиле, 50-32

Надворешни врски[уреди | уреди извор]