Крис Мидлтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крис Мидлтон

Khris Middleton (39684853532) (cropped).jpg

Лични информации
Роден на 12 август 1991 (1991-08-12) (31 г.)
Роден во Чарлстон, Јужна Каролина
Националност САД САД
Висина 2,01 м
Тежина 101 кг
Позиција крило, бек
Информации за кариерата
Колеџ 600px vertical HEX-7BLC20 White.svg Тексас А&М
Драфт 2012 / Рунда: 2 / Пик: 39
Избран од:
Детроит Детроит Пистонс
Проф. кариера 2012—
Моментален клуб
Клуб Милвоки Милвоки Бакс
Број 22
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2012–2013
2012
2013–
Детроит Детроит Пистонс
Форт Вејн Мед Антс Ф.В. Мед Антс
Милвоки Милвоки Бакс
Репрезентација
2019– САД САД


Џејмс Кристијан "Крис" Мидлтон (роден на 12 август 1991 година) е американски кошаркар, крило на Милвоки Бакс.

Мидлтон играл колеџ кошарка на универзитетот Тексас А&М три години, а потоа се пријавил на НБА драфтот 2012 каде бил избран како 39-ти пик во втората рунда од Детроит Пистонс. По завршувањето на својата руки сезона со Пистонс, тој бил разменет заедно со Брендон Најт и Вјачеслав Кравцов во Милвоки Бакс за Брендон Џенингс кој заминал во Детроит.

Мидлтон е два пати учесник на НБА Ол-стар натпреварите во 2019 и 2020 година. Во сезоната 2020-2021 станал НБА шампион со Милвоки Бакс, совладувајќи ги Финикс Санс во финалето со 4-2, а Мидлтон придонел за успехот со просек од 24 поени по натпревар во финалната серија, учинок кој во неговата екипа бил послаб само од оној на Јанис Адетокунбо (35.2) - МВП-то на тоа финале.

Успеси[уреди | уреди извор]

2020-2021
2019 и 2020

Статистика[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата
 †  Го освоил НБА првенството

Колеџ[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2009–2010 600px vertical HEX-7BLC20 White.svg Тексас А&М Еџис 34 22 20.9 .416 .324 .750 3.7 1.1 .9 .3 7.2
2010–2011 600px vertical HEX-7BLC20 White.svg Тексас А&М Еџис 33 33 29.6 .450 .361 .784 5.2 2.8 1.2 .1 14.3
2011–2012 600px vertical HEX-7BLC20 White.svg Тексас А&М Еџис 20 17 28.8 .415 .260 .750 5.0 2.3 1.0 .3 13.2
Вкупно 87 72 26.0 .431 .321 .768 4.6 2.0 1.0 .2 11.3

НБА[уреди | уреди извор]

Регуларна сезона[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2012-2013 Детроит Детроит Пистонс 27 0 17.6 .440 .311 .844 1.9 1.0 .6 .1 6.1
2013-2014 Милвоки Милвоки Бакс 82 64 30.0 .440 .414 .861 3.8 2.1 1.0 .2 12.1
2014-2015 Милвоки Милвоки Бакс 79 58 30.1 .467 .407 .859 4.4 2.3 1.5 .1 13.4
2015-2016 Милвоки Милвоки Бакс 79 79 36.1 .444 .396 .888 3.8 4.2 1.7 .2 18.2
2016-2017 Милвоки Милвоки Бакс 29 23 30.7 .450 .433 .880 4.2 3.4 1.4 .2 14.7
2017-2018 Милвоки Милвоки Бакс 82 82 36.4 .466 .359 .884 5.2 4.0 1.5 .3 20.1
2018-2019 Милвоки Милвоки Бакс 77 77 31.1 .441 .378 .837 6.0 4.3 1.0 .1 18.3
2019-2020 Милвоки Милвоки Бакс 62 59 29.9 .497 .415 .916 6.2 4.3 .9 .1 20.9
2020-2021 Милвоки Милвоки Бакс 68 68 33.4 .476 .414 .898 6.0 5.4 1.1 .1 20.4
Кариера 585 510 31.7 .460 .395 .879 4.8 3.6 1.2 .2 16.8
Ол-стар 2 0 22.5 .450 .467 .000 3.0 3.0 .0 .0 12.5

Плејоф[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2015 Милвоки Милвоки Бакс 6 6 38.7 .380 .324 .933 3.7 2.0 2.3 .5 15.8
2017 Милвоки Милвоки Бакс 6 6 38.5 .397 .368 .818 4.7 5.3 2.0 .0 14.5
2018 Милвоки Милвоки Бакс 7 7 39.3 .598 .610 .737 5.1 3.1 .9 .7 24.7
2019 Милвоки Милвоки Бакс 15 15 34.3 .418 .435 .835 6.3 4.4 .6 .0 16.9
2020 Милвоки Милвоки Бакс 10 10 35.5 .394 .354 .826 6.9 6.0 1.1 .2 20.3
2021 Милвоки Милвоки Бакс 23 23 40.1 .438 .343 .887 7.6 5.1 1.5 .2 23.6
Кариера 67 67 37.8 .436 .390 .861 6.3 4.6 1.3 .2 20.2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]