Кошарка на Летните олимписки игри 1964 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
6. Олимписки турнир во кошарка
Токио 1964
Податоци
ДомаќинЈапонија
ГрадТокио
Дата11-23 октомври
Мажи
Екипи16
Медали
1 злато САД
2 сребро СССР
3 бронза  Бразил
Турнир
← Рим 1960  Мексико Сити 1968 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1964 — петтиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Токио, Јапонија. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто СССР и третото Бразил.

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бод  Натпревар Поб Изг К+ К-
СССР 14 7 7 0 562 424
Порторико 12 7 5 2 493 454
Полска 11 7 4 3 467 448
Италија 11 7 4 3 495 480
Мексико 10 7 3 4 485 514
Јапонија 10 7 3 4 421 428
Унгарија 9 7 2 5 407 469
Канада 7 7 0 7 408 521
11 октомври
Полска 56–53 Унгарија
Италија 85–80 Мексико
Јапонија 55–65 Порторико
СССР 87–52 Канада
12 октомври
Италија 74–64 Порторико
Полска 81–57 Јапонија
СССР 87–76 Мексико
Канада 59–70 Унгарија
13 октомври
Италија 58–61 Полска
Мексико 55–73 Порторико
СССР 84–42 Унгарија
Канада 37–58 Јапонија
14 октомври
СССР 82–63 Порторико
Унгарија 41–58 Јапонија
Канада 54–66 Италија
Мексико 71–70 Полска
16 октомври
Мексико 78–68 Канада
Унгарија 73–77 Италија
СССР 72–59 Јапонија
Порторико 66–60 Полска
17 октомври
Јапонија 72–68 Италија
Унгарија 69–61 Мексико
СССР 74–65 Полска
Порторико 88–69 Канада
18 октомври
Порторико 74–59 Унгарија
Полска 74–69 Канада
Јапонија 62–64 Мексико
СССР 76–67 Италија

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бод  Натпревар Поб Изг К+ К-
САД 14 7 7 0 569 333
Бразил 12 7 5 2 473 452
Југославија 12 7 5 2 529 453
Уругвај 11 7 4 3 472 482
Финска 10 7 3 4 409 475
Австралија 9 7 2 5 434 460
Перу 9 7 2 5 431 453
Јужна Кореја 7 7 0 7 432 641
11 октомври
Јужна Кореја 72–80 Финска
Бразил 50–58 Перу
Југославија 84–71 Уругвај
САД 78–45 Австралија
12 октомври
Јужна Кореја 64–105 Уругвај
Бразил 68–64 Југославија
САД 77–51 Финска
Австралија 81–62 Перу
13 октомври
САД 60–45 Перу
Финска 55–73 Уругвај
Австралија 70–74 Југославија
Јужна Кореја 65–92 Бразил
14 октомври
САД 83–28 Уругвај
Перу 64–73 Југославија
Финска 54–61 Бразил
Австралија 65–58 Јужна Кореја
16 октомври
Финска 61–59 Австралија
Перу 84–57 Јужна Кореја
Уругвај 68–80 Бразил
САД 69–61 Југославија
17 октомври
Југославија 99–66 Јужна Кореја
Перу 59–63 Финска
САД 86–53 Бразил
Уругвај 58–57 Австралија
18 октомври
САД 116–50 Јужна Кореја
Југославија 74–45 Финска
Бразил 69–57 Австралија
Уругвај 69–59 Перу

13-16[уреди | уреди извор]

20 октомври
Унгарија 99–83 Јужна Кореја
Канада 82–81 Перу

15-16[уреди | уреди извор]

22 октомври
Перу 71–66 Јужна Кореја

13-14[уреди | уреди извор]

22 октомври
Унгарија 68–65 Канада

9-12[уреди | уреди извор]

21 октомври
Австралија 70–58 Мексико
Јапонија 54–45 Финска

11-12[уреди | уреди извор]

23 октомври
Финска 73–72 Мексико

9-10[уреди | уреди извор]

23 октомври
Австралија 64–57 Јапонија

5-8[уреди | уреди извор]

20 октомври
Полска 82–69 Уругвај
Италија 75–63 Југославија

7-8[уреди | уреди извор]

22 октомври
Југославија 78–55 Уругвај

5-6[уреди | уреди извор]

22 октомври
Италија 79–59 Полска

Полуфинале[уреди | уреди извор]

21 октомври
СССР 53–47 Бразил
САД 62–42 Порторико

Финале[уреди | уреди извор]

Финале Победник Резултат Поразен
Бронзен медал Бразил 76-60 Порторико
Златен медал САД 73-59 СССР

Медали[уреди | уреди извор]


2 место

СССР

Олимписки шампион

САД
6 титула

3 место

Бразил

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

Mesto Репрезентација W L
 САД 9 0
 СССР 8 1
 Бразил 6 3
4  Порторико 5 4
5  Италија 6 3
6  Полска 5 4
7  СФРЈ 6 3
8  Уругвај 4 5
9  Австралија 4 5
10  Јапонија 4 5
11  Финска 4 5
12  Мексико 3 6
13h  Унгарија 4 5
14  Канада 1 8
15  Перу 3 6
16  Јужна Кореја 0 9

Наводи[уреди | уреди извор]