Кошарка на Летните олимписки игри 1984 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
11. Олимписки турнир во кошарка
Лос Анџелес 1984
Податоци
ДомаќинСАД
ГрадЛос Анџелес
Дата29 јули - 10 август
Жени
Екипи6
Медали
1 злато САД
2 сребро Јужна Кореја
3 бронза  Кина
Турнир
← Москва 1980  Сеул 1988 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1984 година за жени — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Лос Анџелес, САД. На турнирот учествувале вкупно 6 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто Јужна Кореја и третото Кина.

Резултати[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Злато
Бронза
Земја Победи Порази Дадено кошеви Примено кошеви Разлика Бодови Коефициент
 САД 5 0 431 265 +166 10
 Јужна Кореја 4 1 292 302 −10 9
 Канада 2 3 313 335 −22 7 1W–0L
 Кина 2 3 318 348 −30 7 0W–1L
 Австралија 1 4 267 317 −50 6 1W–0L
 Југославија 1 4 293 347 −54 6 0W–1L

Групна фаза[уреди | уреди извор]

30 јули  Југославија 55 – 83  САД    Форум, Инглвуд
30 јули  Австралија 64 – 67  Кина    Форум, Инглвуд
30 јули  Јужна Кореја 67 – 62  Канада    Форум, Инглвуд
31 јули  Австралија 41 – 81  САД    Форум, Инглвуд
31 јули  Југославија 52 – 55  Јужна Кореја    Форум, Инглвуд
31 јули  Кина 61 – 66  Канада    Форум, Инглвуд
2 август  Австралија 45 – 56  Канада    Форум, Инглвуд
2 август  САД 84 – 47  Јужна Кореја    Форум, Инглвуд
2 август  Кина 79 – 58  Југославија    Форум, Инглвуд
3 август  Австралија 48 – 54  Јужна Кореја    Форум, Инглвуд
3 август  Канада 68 – 69  Југославија    Форум, Инглвуд
3 август  Кина 55 – 91  САД    Форум, Инглвуд
5 август  Јужна Кореја 69 – 56  Кина    Форум, Инглвуд
5 август  Канада 61 – 92  САД    Форум, Инглвуд
5 август  Австралија 62 – 59  Југославија    Форум, Инглвуд

Последна фаза[уреди | уреди извор]

Злато

7 август  САД 85 – 55  Јужна Кореја    Форум, Инглвуд

Бронза

7 август  Кина 63 – 57  Канада    Форум, Инглвуд

Табела[уреди | уреди извор]

Позиција Репрезентација
Злато САД
Сребро Јужна Кореја
Бронза Кина
4. Канада
5. Австралија
6. Југославија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]