Кошарка на Летните олимписки игри 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
15. Олимписки турнир во кошарка
Сиднеј 2000
Податоци
ДомаќинАвстралија
ГрадСиднеј
Дата16 септември – 1 октомври
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Франција
3 бронза  Литванија
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Австралија
3 бронза  Бразил
Турнир
← Барселона 1992  Атина 2004 →

Кошарката на Летните олимписки игри 2000 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  САД (USA)  Франција (FRA)  Литванија (LTU)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  САД (USA)  Австралија (AUS)  Бразил (BRA)


Табела[уреди | уреди извор]

Место Мажи Жени
Земја Н П П Земја Н П П
 САД 8 8 0  САД 8 8 0
 Франција 8 4 4  Австралија 8 7 1
 Литванија 8 5 3  Бразил 8 4 4
4  Австралија 8 4 4  Јужна Кореја 8 4 4
5  Италија 7 4 3  Франција 7 5 2
6  Југославија 7 4 3  Русија 7 3 4
7  Канада 7 5 2  Словачка 7 3 4
8  Русија 7 3 4  Полска 7 3 4
9  Шпанија 6 2 4  Куба 6 2 4
10  Кина 6 2 4  Канада 6 2 4
11  Нов Зеланд 6 1 5  Нов Зеланд 6 1 5
12  Ангола 6 0 6  Сенегал 6 0 6

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]