Прејди на содржината

Кошарка на Летните олимписки игри 2004 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
16. Олимписки турнир во кошарка
Атина 2004
Податоци
ДомаќинГрција
ГрадАтина
Дата15 август - 28 август
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Австралија
3 бронза  Русија
Турнир
← Сиднеј 2000  Пекинг 2008 →

Кошарката на Летните олимписки игри 2004 година за жени — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Атина, Грција. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто Австралија и третото Русија.

Групна фаза

[уреди | уреди извор]
Квалификувани за полуфинале
Земја Победи Порази Дадено кошеви Примено кошеви Разлика Бодови
 Австралија 5 0 418 313 +105 10
 Русија 4 1 389 333 +56 9
 Бразил 3 2 430 361 +69 8
 Грција 2 3 353 392 −39 7
 Јапонија 1 4 381 485 −104 6
 Нигерија 0 5 335 422 −87 5
14 август
9:00
Австралија  85 – 73  Нигерија    Атина
14 август
16:45
Јапонија  62 – 128  Бразил    Атина
14 август
20:00
Грција  62 – 69  Русија    Атина
16 август
11:15
Нигерија  73 – 79  Јапонија    Атина
16 август
20:00
Бразил  87 – 75  Грција    Атина
16 август
22:15
Русија  56 – 75  Австралија    Атина
18 август
11:15
Јапонија  78 – 97  Австралија    Атина
18 август
16:45
Грција  83 – 68  Нигерија    Атина
18 август
20:00
Бразил  67 – 77  Русија    Атина
20 август
9:00
Русија  94 – 71  Јапонија    Атина
20 август
20:00
Австралија  77 – 40  Грција    Атина
20 август
22:15
Нигерија  63 – 82  Бразил    Атина
22 август
11:15
Нигерија  58 – 93  Русија    Атина
22 август
14:30
Бразил  66 – 84  Австралија    Атина
22 август
16:45
Грција  93 – 91  Јапонија    Атина
Квалификувани за полуфинале
Земја Победи Порази Дадено кошеви Примено кошеви Разлика Бодови
 САД 5 0 430 285 +145 10
 Шпанија 4 1 368 334 +34 9
 Чешка 3 2 408 375 +33 8
 Нов Зеланд 2 3 321 414 −93 7
 Кина 1 4 360 406 −46 6
 Јужна Кореја 0 5 320 393 −73 5
14 август
11:15
Јужна Кореја  54 – 71  Кина    Атина
14 август
14:30
САД  99 – 47  Нов Зеланд    Атина
14 август
22:15
Шпанија  80 – 78  Чешка    Атина
16 август
9:00
Нов Зеланд  81 – 73  Јужна Кореја    Атина
16 август
14:30
Чешка  61 – 80  САД    Атина
16 август
16:45
Кина  67 – 75  Шпанија    Атина
18 август
9:00
Кина  83 – 98  Чешка    Атина
18 август
14:30
Јужна Кореја  57 – 80  САД    Атина
18 август
22:15
Шпанија  91 – 57  Нов Зеланд    Атина
20 август
11:15
Нов Зеланд  79 – 77  Кина    Атина
20 август
14:30
САД  71 – 58  Шпанија    Атина
20 август
16:45
Чешка  97 – 75  Јужна Кореја    Атина
22 август
9:00
Нов Зеланд  57 – 74  Чешка    Атина
22 август
20:00
Кина  62 – 100  САД    Атина
22 август
22:15
Шпанија  64 – 61  Јужна Кореја    Атина

Последна фаза

[уреди | уреди извор]
  Четвртфинале
( 25)
Полуфинале
( 27)
Злато
( 28)
                           
  A1   Австралија 94  
Б4   Нов Зеланд 55  
  A1   Австралија 88  
  A3   Бразил 75  
A3   Бразил 67
  B2   Шпанија 64  
    A1   Австралија 63
  Б1   САД 74
  Б1   САД 102  
A4   Грција 72  
  Б1   САД 66 Бронза
( 28)
  A2   Русија 62  
A2   Русија 70 A3   Бразил 62
  Б3   Чешка 49   A2   Русија 71
24 август
9:00
11 место август Нигерија  68 – 64  Јужна Кореја    Атина
24 август
11:15
9 место Јапонија  63 – 82  Кина    Атина
27 август
9:00
7 место Грција  87 – 83  Нов Зеланд    Атина
27 август
11:15
5 место Чешка  79 – 68  Шпанија    Атина
Позиција Репрезентација
Злато САД
Сребро Австралија
Бронза Русија
4. Бразил
5. Австралија
6. Шпанија
7. Грција
8. Нов Зеланд
9. Кина
10 Јапонија
11. Нигерија
12. Јужна Кореја

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]