Кошарка на Летните олимписки игри 1988

Од Википедија — слободната енциклопедија
12. Олимписки турнир во кошарка
Сеул 1988
Податоци
ДомаќинЈужна Кореја
ГрадСеул
Дата17 септември – 30 септември
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато СССР
2 сребро Југославија
3 бронза  САД
Жени
Екипи8
Медали
1 злато САД
2 сребро Југославија
3 бронза  СССР
Турнир
← Лос Анџелес 1984  Барселона 1992 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1988 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сеул, Јужна Кореја и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  СССР (URS)  Југославија (YUG)  САД (USA)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  САД (USA)  Југославија (YUG)  СССР (URS)

Табела[уреди | уреди извор]

Место Мажи Жени
Земја Н Поб. Пор. Земја Н Поб. Пор.
 СССР 8 7 1  САД 5 5 0
 Yugoslavia 8 6 2  Yugoslavia 5 3 2
 САД 8 7 1  СССР 5 3 2
4  Австралија 8 4 4  Австралија 5 2 3
5  Бразил 8 5 3  Бугарија 5 3 2
6  Канада 8 3 5  Кина 5 2 3
7  Порторико 8 4 4  Јужна Кореја 5 2 3
8  Шпанија 8 4 4  Чехословачка 5 0 5
9  Јужна Кореја 7 2 5
10  ЦАР 7 2 5
11  Кина 7 2 5
12  Египет 7 0 7

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]