Анталија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анталија
Antalya
Antalya city.jpg
Mестоположба
Часовен појас
- лето
UTC+2
UTC+3
Општи податоци
Име
- изворно
Анталија
  Antalya
Портал http://www.antalya.bel.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Мустафа Акајдин (Републиканска народна партија)
Географија
Население
Анталија - поглед од авион

Анталија (турски: Antalya) е град на Средоземниот регион во Турција. Сместен е на брегот на Анталискиот Залив во покраината Анталија. Денеска ова подрајче е познато како „Турска ривиера“. Според проценките од 2009 г., во градот живееле 945.049 жители.

Историja[уреди | уреди извор]

Градот во 158 година п. н. е. го основал кралот Атала II од Пергамон. По него градот го добил името Аталија. Се смета дека ова важно пристаниште го посетил Апостол Павле во 48 г. н.е. Со градот владееле римјаните, византијците и селџуците (од почетокот на XIII век.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]