Хана Хоракова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хана Хоракова
Hana Horáková
Лични информации
Роден11 септември 1979(1979-09-11)(44 г.)
Брунтал, Чехословачка
НационалностЧехинка
Заведена висина6 ст 0 ин (1.83 м)
Заведена тежина163 lb (74 kg)
Информации за кариера
Играчка кариера1996–2013
ПозицијаБек
Career highlights and awards
FIBA Hall of Fame as player

Хана Хоракова (роденa Мачова) (11 септември 1979, Брунтал) — чешка кошаркарка, кој игра на позицијата бек.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Победничка на Евролигата во 2006 година со Брно, во моментот на нејзиното повлекување била во 15-те најдобри според бројот на постигнати поени (1 806), на скокови (796) и на асистенции (509)[1] .

По Светското првенство во 2010 година потпишала за турскиот клуб СК Фенербахче.

Во февруари 2011 година, ФИБА Европа ја прогласила за европски играч на годината, пред Французинката Сандрин Грида и Шпанката Амаја Валдеморо[2].

Сезоната 2011-2012 ја започнала во Екатеринбург, но поради малата минутажа била префрлена во Кошице[3]. Во сезоната 2012-2013 година се вратила во Брно[4].

Репрезентативна[уреди | уреди извор]

Го освоила златото на Европското првенство во кошарка за жени во 2003 година, а потоа и сребрениот медал на наредното првенство[1].

На Светското првенство во 2010 година, била избрана за најдобар играч на турнирот[5]. Особено се истакнала во четврт-финалето против Австралијките кога постигнала 21 поен, што придонело да ја добие наградата за најдобар играч на годината 2010 од ФИБА[1].

На ЕП 2011 не учествувала, а во националниот тим се вратила за Олимпијадата во Лондон, каде чешката репрезентација била поразена во четвртфиналето. Во март 2013 година, објавила дека се повлекува од репрезентацијата[6] и потоа ставила точка на кариерата во јули 2013 година[7] . Кариерата ја завршила со јубилеен настап во Брно на 17 август 2013 година во кој учествувале Ивана Вечерова, Зузана Жиркова, Ева Витечкова и Јана Весела [1] .

Клубови за кои настапувала[уреди | уреди извор]

 • 1996-1999 година: УСК Блекс КВ
 • 1999-2010 година: Кошаркарски клуб Брно
 • 2010-2011 година: СК Фенербахче
 • 2011-2012 година : Добри ангели Кошице
 • 2012-2013 година : УММЦ Екатеринбург
 • 2012-2013 година : Кошаркарски клуб Брно

Награди[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

 • Евролига 2006 година[7]
 • Куп на Чешка 2013 [8]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Лични награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Hana Horakova calls it a career. Love Women's Basketball. 26 juillet 2013. Посетено на 2 août 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 2. „Horakova MVP, Gruda 2e“. l'Équipe. 16 février 2011. Архивирано од изворникот на 2011-02-18. Посетено на 17 février 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 3. (англиски)„Horakova Pens Deal With Good Angels“. FIBA. 24 janvier 2012. Посетено на 10 août 2012. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 4. „After 2 seasons Hana Horakova returns to Brno“. Love Women's Basketball. 4 septembre 2012. Посетено на 4 septembre 2012. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 5. „CZE – Horakova named MVP“ (англиски). 3 octobre 2010. Архивирано од изворникот на 2010-10-11. Посетено на 3 octobre 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 6. Hana Horakova confirms she will miss EuroBasket Women 2013. Love Women's Basketball. 10 mars 2013. Посетено на 11 mars 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 „Fin de carrière pour Horakova“ (француски). 27 juillet 2013. Посетено на 27 juillet 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 8. BK IMOS Brno upset ZVVZ USK Prague to win Czech Cup. love Women's basketball. 10 mars 2013. Посетено на 11 mars 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]