Европско првенство во кошарка 1973

Од Википедија — слободната енциклопедија

Европското првенство во кошарка 1973 година е 18 Евробаскет организиран од ФИБА Европа. Првенството се одржало во Шпанија. Првак на Евробаскетот била селекцијата на СФРЈ.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Барселона Бадалона
Спортски центар Барселона
капацитет 8 000
Спортски центар Паисес Каталонас
капацитет 5 000

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна рунда[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Група А:

Тим И П Г ДП ПП Разлика Бодови
1. СССР СССР 5 5 0 459 353 +106 10
2. Чешка Чехословачка 5 4 1 364 370 -6 9
3.  Турција 5 2 3 345 386 -41 7
4. Израел Израел 5 2 3 443 451 -8 7
7.  Полска 5 1 4 376 408 -32 6
8.  Романија 5 2 4 369 388 -19 6

27 септември:

Полска Полска 83 - 104 СССР СССР
Чехословачка Чехословачка 92 - 89 Израел Израел *
Турција Турција 69 - 84  Романија

28 септември:

Чехословачка Чехословачка 55 - 77 СССР СССР
Израел Израел 85 - 80  Романија
Полска Полска 64 - 65  Турција

29 септември:

СССР СССР 79 - 53  Турција
Чехословачка Чехословачка 70 - 61  Романија
Израел Израел 98 - 84  Полска

1 октомври:

Чехословачка Чехословачка 66 - 64  Турција
Романија Романија 60 - 66  Полска
СССР СССР 101 - 78 Израел Израел

2 октомври:

Романија Романија 84 - 98 СССР СССР
Чехословачка Чехословачка 81 - 79  Полска
Турција Турција 94 - 93 Израел Израел

* по дополнително време

Група Б[уреди | уреди извор]

27 септември:

 Бугарија 89 - 70  Франција
 Шпанија 59 - 65 СФРЈ СФР Југославија
 Грција 54 - 59  Италија

28 септември:

 Грција 68 - 84 СФРЈ СФР Југославија
 Шпанија 85 - 69  Бугарија
 Италија 71 - 63  Франција

29 септември:

 Грција 67 - 62  Франција
СФРЈ СФР Југославија 76 - 65  Бугарија
 Италија 65 - 77  Шпанија

1 октомври:

 Грција 72 - 86  Бугарија
 Франција 80 - 85  Шпанија
СФРЈ СФР Југославија 73 - 71  Италија *

2 октомври:

 Бугарија 58 - 69  Италија
 Грција 74 - 86  Шпанија
 Франција 70 - 80 СФРЈ СФР Југославија

* по дополнително време.

Група Б:

Тим И П Г ДП ПП Разлика Бодови
1. СФРЈ СФР Југославија 5 5 0 378 333 +45 10
2.  Шпанија 5 4 1 392 353 +39 9
3.  Италија 5 3 2 335 325 +10 8
4.  Бугарија 5 2 3 367 372 -5 7
7.  Грција 5 1 4 335 377 -42 6
8.  Франција 5 0 5 345 392 -47 5

Натпревари за пласман од 5 до 12 место[уреди | уреди извор]

9 - 12 место:

 Грција 78 - 89  Романија
 Полска 62 - 67  Франција

11 место:

 Грција 74 - 84  Полска

9 место:

 Романија 72 - 69  Франција

5 до 8 место:

 Турција 67 - 76  Бугарија
 Италија 94 - 73 Израел Израел

7 место:

 Турција 86 - 71 Израел Израел


5 место:

 Бугарија 71 - 80  Италија

Полуфинале[уреди | уреди извор]

4 октомври:

СССР СССР 76 - 80  Шпанија
СФРЈ СФР Југославија 96 - 71 Чешка Чехословачка

Трето место[уреди | уреди извор]

5 октомври:

СССР СССР 90 - 58 Чешка Чехословачка

Финале[уреди | уреди извор]

6 октомври:

 Шпанија 67 - 78 СФРЈ СФР Југославија


Европски првак 1973.

Југославија
Прва титула

Конечен редослед[уреди | уреди извор]

 1. СФРЈ СФР Југославија
 2.  Шпанија
 3. СССР СССР
 4. Чешка Чехословачка
 5.  Италија
 6.  Бугарија
 7. Израел Израел
 8.  Турција
 9.  Романија
 10.  Франција
 11.  Грција
 12.  Полска