Европско првенство во кошарка 1946

Од Википедија — слободната енциклопедија

Европското првенство во кошарка 1946 година е четвртиот Евробаскет организиран од ФИБА Европа. Овој Евробаскет е првиот по Втората светска војна по пауза од шест години од претходниот Евробаскет. На Евробаскетот 1946 година учествувале десет национални селекции и домаќин била Швајцарија.

Конечен редослед[уреди | уреди извор]

  1.  Чехословачка
  2.  Италија
  3.  Унгарија
  4.  Франција
  5.  Швајцарија
  6.  Холандија
  7.  Белгија
  8.  Луксембург
  9.  Полска
  10.  Англија

Резултати[уреди | уреди извор]

Прва рунда[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Ранг Тим Бодови Поб. Пор. ДП ПП
1  Италија 6 3 0 152 71 +81
2  Унгарија 5 2 1 113 70 +43
3  Полска 4 1 2 91 102 -11
4  Луксембург 3 0 3 53 166 -113
Полска 45 - 28 Луксембург
Италија 39 - 31 Унгарија
Луксембург 10 - 48 Унгарија
Полска 25 - 40 Италија
Италија 73 - 15 Луксембург
Полска 21 - 34 Унгарија

Група B[уреди | уреди извор]

Ранг Тим Бодови Поб. Пор. ДП ПП
1  Франција 4 2 0 112 29 +83
2  Холандија 3 1 1 66 74 -8
3  Англија 2 0 2 38 113 -75
Англија 27 - 48 Холандија
Англија 11 - 65 Франција
Франција 47 - 18 Холандија

Група C[уреди | уреди извор]

Ранг Тим Бодови Поб. Пор. ДП ПП Раз.
1 Чешка Чехословачка 4 2 0 58 50 +8
2  Швајцарија 3 1 1 50 43 +7
3  Белгија 2 0 2 56 71 -15
Чехословачка 20 - 17 Швајцарија
Белгија 23 - 33 Швајцарија
Белгија 33 - 38 Чехословачка

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Англија 27 - 50 Луксембург
Полска 22 - 39 Белгија
Чехословачка 42 - 28 Унгарија
Италија 37 - 25 Франција

Финална рунда[уреди | уреди извор]

9/10 место:

Англија 22 - 50 Полска

7/8 место:

Белгија 42 - 11 Луксембург

5/6 место:

Холандија 25 - 36 Швајцарија

3/4 место:

Унгарија 38 - 32 Франција

Финале:

Чехословачка 34 - 32 Италија
Европски првак 1946.

Чехословачка
Прва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]