Квалификации за европското првенство во кошарка 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Учесници на Евробаскет 2011.

Квалификациите за европското првенство во кошарка 2011 година е квалификациски турнир каде се добиваат 6 последни учесници на првенството.

Квалификувани тимови[уреди | уреди извор]

Десет национални селекции имаат обезбедено место на завршницата на првенството. Додатни пет се добиле после завршувањето на квалификациските рунди, а според ФИБА Европа уште седум репрезентации кои не се избориле за настап ќе учествуваат на Евробаскетот бидејќи се зголемил бројот на тимови кои играат на завршницата од 16 на 24.

Домаќин:

 1.  Литванија

Квалификувани преку светското првенство во кошарка 2010:

 1.  Шпанија
 2.  Србија
 3.  Грција
 4.  Словенија
 5.  Франција
 6.  Хрватска
 7.  Русија
 8.  Турција
 9.  Германија

Квалификувани преку квалификациската рунда:

 1.  Белгија
 2.  Обединето Кралство
 3.  Израел
 4.  Македонија
 5.  Црна Гора

Квалификувани преку одлука за проширување на ФИБА Евробаскет

 1.  Босна и Херцеговина
 2.  Бугарија
 3.  Грузија
 4.  Италија
 5.  Латвија
 6.  Полска
 7.  Украина

Квалификувани преку додатната квалификациска рунда:

 1.  Португалија
 2.  Финска

Квалификациски правила[уреди | уреди извор]

Квалификациите за Евробаскет 2011 се одржуваат од 2 август до 29 август 2010 година. Извлекувањето на групите се одржало на 16 јануари 2010 година во Минхен, Германија. Тимовите се поделени во три групи со по пет екипи. Првопласираните тимови во групите и два најдобри второпласирани тимови обезбедуваат место на завршницата на европското првенство.[1]

Според новите правила само последните пласирани тимови, односно три репрезентации, ќе играат додатен турнир каде ќе се добијат последните два тима за на завршницата. Според старите сите останати требаа да играат на додатниот турнир, освен првите пет квалификувани. Исто така, според новите правила, и земјите кои не заслужија да бидат дел од Евробаскет ќе учествуваат на завршницата, бидејќи ФИБА Европа одлучила наместо 5 да се пласираат 12 тима преку квалификациите. Сето тоа е поради зголемениот број на учесници на Евробаскетот, од 16 на 24.

Квалификациска рунда[уреди | уреди извор]

Квалификациски групи[уреди | уреди извор]

Групите за квалификациите биле извлечени во Минхен, Германија на 16 јануари 2010.

Група A Група B Група C

 Финска
 Италија
 Латвија
 Црна Гора
 Израел

 Босна и Херцеговина
 Унгарија
 Македонија
 Украина
 Обединето Кралство

 Белгија
 Португалија
 Полска
 Грузија
 Бугарија

Група A[уреди | уреди извор]

Квалификувани на завршницата
Квалификувани преку одлука за проширување на ФИБА Евробаскет 2011
Квалификувани за додатен квалификациски турнир
Тим Поени Поб. Пор. ДП ПП Раз.
 Црна Гора 14 6 2 645 561 +84
 Израел 13 5 3 671 603 +68
 Италија 13 5 3 630 615 +15
 Латвија 11 3 5 636 722 −86
 Финска 9 1 7 599 680 −81

Забелешка: Локално време.


2 август 2010
20:30
Извештај Италија  71 – 79  Израел    Палафлорио, Бари
Гледачи: 4.500
Судии: Илија Белошевиќ, Хуан Артеага, Дејвид Чембон
Четвртини: 19–20, 14–25, 22–22, 16–12
Пое: Андреа Барњани, Марко Белинели 20
Ско: Андреа Барњани 8
Аси: Лујџи Датоме, Марко Белинели 2
Пое: Јотам Халперин 16
Ско: Давид Блутентал 7
Аси: Омри Каспи 5

2 август 2010
21:00
Извештај Црна Гора  96 – 66  Латвија    Спортски центар Морача, Подгорица
Гледачи: 3.500
Судии: Иво Долинек, Александар Милојевиќ, Мигел Перез Перез
Четвртини: 30–13, 23–25, 21–14, 22–14
Пое: Никола Пековиќ 26
Ско: Горан Јеретин 7
Аси: Милко Бјелица, Владимир Драгичевиќ 4
Пое: Јанис Стрелниекс 13
Ско: Јанис Стрелниекс 6
Аси: Јанис Стрелниекс 4

5 август 2010
20:00
Извештај Финска  60 – 74  Црна Гора    Енергија Арена, Ванта
Гледачи: 1.833
Судии: Хосе Мартин, Ладо Шаро, Томас Јасевициус
Четвртини: 10–14, 11–17, 18–26, 21–17
Пое: Тему Ранико 20
Ско: Шон Хаф 9
Аси: три играчи 1
Пое: Владимир Дашиќ 12
Ско: Милош Борисов 6
Аси: Омар Шариф Кук 6

5 август 2010
20:30
Извештај Латвија  69 – 68  Италија    Арена Рига, Рига
Судии: Ромуалдас Бразаускас, Марек Цмикиевич, Оливер Краусе
Четвртини: 14–14, 19–17, 19–19, 17–18
Пое: Ричардс Куксикс 12
Ско: Роландс Фрајманис 8
Аси: Јанис Стрелниекс 5
Пое: Андреа Барњани 18
Ско: Андреа Барњани 8
Аси: Антонио Џовани Маестранци 4

8 август 2010
18:00
Извешатј Израел  110 – 88  Латвија    Нокиа Арена, Телавив
Гледачи: 11.000
Судии: Спиридон Гонтас, Драган Нешковиќ, Виргиниус Довидавициус
Четвртини: 37–18, 18–22, 24–23, 31–25
Пое: Омри Касапи 21
Ско: Омри Касапи 8
Аси: Тал Бурштејн 6
Пое: Ричардс Куксикс 24
Ско: Каспарс Берзинс 7
Аси: Јанис Стрелниекс 6

8 август 2010
20:30
Извештај Италија  82 – 73  Финска    Палафлорио, Бари
Гледачи: 4.500
Судии: Срѓан Дожај, Антонио Конде, Андреј Јерсан
Четвртини: 28–13, 19–21, 13–21, 22–18
Пое: Андреа Барњани 24
Ско: Андреа Барњани 5
Аси: Марко Белинели 5
Пое: Тему Ранико 27
Ско: Кимо Муринен 9
Аси: четири играчи 1

11 август 2010
20:00
Извештај Црна Гора  71 – 62  Италија    Сала Никољаќ, Биело Поле
Гледачи: 3.500
Судии: Висенте Булто, Спиродон Гонтас, Емин Могулкоц
Четвртини: 15–14, 17–20, 18–12, 21–16
Пое: Никола Пековиќ 28
Ско: Милош Борисов 9
Аси: Горан Јеретин, Омар Шариф Кук 4
Пое: Андреа Барњани 17
Ско: Марко Карарето 5
Аси: Марко Белинели 3

11 август 2010
19:00
Извештај Финска  84 – 83  Израел    Барона Арена, Еспо
Гледачи: 1.704
Судии: Ромиалдас Бразаускас, Томаш Кудлицки, Аре Халико
Четвртини: 18–22, 26–26, 23–18, 17–17
Пое: Шон Хаф, Петри Виртанен 13
Ско: Тука Коти 10
Аси: Шон Хаф, Туомас Лисало 2
Пое: Јотам Халперин 18
Ско: три играчи 5
Аси: Тал Бурштајн 3

14 август 2010
20:30
Извештај Израел  77 – 73  Црна Гора    Нокиа Арена, Тел Авив
Гледачи: 11.000
Судии: Милан Брзијак, Кристос Кристодулу, Мариус Циулин
Четвртини: 26–22, 14-18, 19-21, 18–12
Пое: Омри Каспи 30
Ско: Дејвид Блутентал, Лиор Елијаху 5
Аси: Јотам Халперин 5
Пое: Никола Пековиќ 20
Ско: Владимир Драгичевиќ 8
Аси: Омар Шариф Кук 8

14 август 2010
20:30
Извештај Латвија  87 – 67  Финска    Арена Рига, Рига
Гледачи: 2.500
Судии: Федор Дмитриев, Еди Вијатор, Зденко Зубак
Четвртини: 29-16, 25-10, 17-21, 16-20
Пое: Ингус Банкевичс 26
Ско: Ингус Банкевичс 8
Аси: Јанис Стелниекс 5
Пое: Сасу Салин 15
Ско: Тука Коти 9
Аси: Петри Виртанен 3

17 август 2010
18:30
Извештај Израел  76 – 81  Италија    Нокиа Арена, Тел Авив
Судии: Енгин Кенерман, Даниел Хиерезуело, Саша Маричиќ
Четвртини: 17–22, 22–26, 21–21, 16–12
Пое: Омри Каспи 20
Ско: Омри Каспи 10
Аси: Јотам Халперин 5
Пое: Андреа Барњани 26
Ско: Марко Белинели 8
Аси: Марко Белинели 6

17 август 2010
20:30
Извештај Латвија  84 – 90  Црна Гора    Арена Рига, Рига
Гледачи: 4.000
Судии: Фернандо Роча, Марцин Ковалски, Јургис Лауринавициус
Четвртини: 19–25, 21–22, 20–16, 24–27
Пое: Ридчардс Куксикс 22
Ско: Јанис Стелниекс 9
Аси: Јанис Стелниекс 5
Пое: Владимир Драгичевиќ 24
Ско: Никола Пековиќ 6
Аси: Омар Шариф Кук 6

20 август 2010
20:30
Извештај Италија  109 – 93  Латвија    Палафлорио, Бари
Гледачи: 4,200
Судии: Борис Шмит, Саша Пукл, Франциско Арања
Четвртини: 26–17, 32–24, 26–31, 25–21
Пое: Андреа Барњани 30
Ско: Андреа Барњани 13
Аси: Стефано Манчинели 5
Пое: Ингус Банкиевичс, Каспарс Берзињш 14
Ско: Ричардс Киксикс 7
Аси: Јанис Стелниекс 6

20 август 2010
21:00
Извештај Црна Гора  91 – 71  Финска    Спортски сала Тополица, Бар, Црна Гора
Гледачи: 3,000
Судии: Адемир Зураповиќ, Анастасиос Пилоидис, Матеј Спендл
Четвртини: 28–15, 24–22, 19–15, 20–19
Пое: Владимир Драгичевиќ 21
Ско: Владимир Драгичевиќ 12
Аси: Омар Шариф Кук 11
Пое: Сасу Салин 15
Ско: Кимо Муринен, Тука Коти 4
Аси: Тему Ранико 4

23 август 2010
20:00
Извештај Финска  83 – 85  Италија    Енергија Арена, Ванта
Гледачи: 2,035
Судии: Борис Рижик, Оскар Лефверт, Марцин Ковалски
Четвртини: 18-19, 12-29, 29-17, 24-20
Пое: Тему Ранико 22
Ско: Тука Коти 9
Аси: Тему Ранико 6
Пое: Андреа Барњани 24
Ско: Марко Балинели, Андреа Барњани 7
Аси: три играчи со 2

23 август 2010
20:30
Извештај Латвија  56 – 92  Израел    Арена Рига, Рига
Гледачи: 3.600
Судии: Иво Долинек, Јакуб Замојски, Миндаугас Вецерскис
Четвртини: 15–18, 11–36, 15–14, 15–24
Пое: Андрејс Селаковс 14
Ско: Роландс Фрајманис 7
Аси: Јанис Стелниекс 4
Пое: Гај Пнини 14
Ско: три играчи со 6
Аси: Јанив Грин 4

26 август 2010
18:00
Извештај Израел  85 – 71  Финска    Нокиа Арена, Тел Авив
Гледачи: 11,000
Судии: Мехмет Касератор, Милан Мазиќ, Алфред Јововиќ
Четвртини: 13–22, 19–11, 34–20, 19–18
Пое: Лиор Елијаху 18
Ско: Лиор Елијаху 13
Аси: Јотам Халперин 5
Пое: Шаун Хаф 16
Ско: Шаун Хаф 8
Аси: Тука Коти 3

26 август 2010
20:30
Извештај Италија  72 – 71  Црна Гора    Палафлорио, Бари
Гледачи: 5.000
Судии: Николас Маестре, Мигел Перез Перез, Дамир Јавор
Четвртини: 12–17, 20–17, 28–22, 12–15
Пое: Андреа Барњани 34
Ско: Томас Рес 7
Аси: Антонио Маестранзи 3
Пое: Омар-Шариф Кук, Никола Пековиќ 18
Ско: Милош Борисов 8
Аси: Омар-Шариф Кук 5

29 август 2010
20:00
Извештај Финска  90 – 93  Латвија    Енергија Арена, Ванта
Гледачи: 1.118
Судии: Марек Цмикиевич (ПОЛ), Томас Јасевициус (ЛИТ), Сергиј Чајковски (УКР)
Четвртини: 18-21, 32-21, 20-27, 20-24
Пое: Џералд Ли 24
Ско: Тука Коти 9
Аси: Кимо Муринен 2
Пое: Каспарс Берзинс 15
Ско: Ернест Калве 6
Аси: Јанис Стрелниекс 4

29 август 2010
20:15
Извештај Црна Гора  79 – 69  Израел    Спортски центар Морача, Подгорица
Гледачи: 4,300
Судии: Сретен Радовиќ, Антонио Конде, Сергио Силва
Четвртини: 24–20, 13–21, 19–16, 21–12
Пое: Владимир Драгичевиќ 20
Ско: Владимир Драгичевиќ 8
Аси: Горан Јеретин, Омар Шариф Кук 3
Пое: Омри Каспи, Лиол Елијаху 18
Ско: Лиор Елијаху 8
Аси: Јувал Наими 5

Група B[уреди | уреди извор]

Квалификувани на завршницата
Квалификувани преку одлука за проширување на ФИБА Евробаскет 2011
Квалификувани за додатен квалификациски турнир
Тим Поени Поб. Пор. ДП ПП Раз.
 Обединето Кралство 14 6 2 651 633 +18
 Македонија 13 5 3 614 541 +73
 Босна и Херцеговина 11 3 5 602 620 −18
 Украина 11 3 5 582 607 −25
 Унгарија 11 3 5 567 615 −48

Забелешка: Локално време.


2 август 2010
19:00
Извештај Унгарија  82 – 91  Обединето Кралство    Спортска сала Тисалигети, Солнок
Гледачи: 2.200
Судии: Грегор Зјемблицки, Мариус Циулин, Кармело ло Гузо
Четвртини: 29–27, 13–27, 27–13, 13–24
Пое: Адам Ханга 20
Ско: Адам Ханга 10
Аси: три играчи 3
Пое: Луол Денг 32
Ско: Попс Менсах Бонсу 18
Аси: Ендру Суливан, Флиндер Бојд 4

2 август 2010
19:00
Извештај Украина  58 – 71  Македонија    Олимп, Јужне
Гледачи: 1.850
Судии: Јакуб Замојски, Зоран Сутуловиќ, Сергеј Михајлов
Четвртини: 22–17, 9–13, 17–20, 10–21
Пое: Денис Лукашов 12
Ско: Сергеј Гладир 10
Аси: Дмитро Глиебов 4
Пое: Перо Антиќ 26
Ско: Перо Антиќ 6
Аси: Маркес Оскар Грин 7

5 август 2010
20:00
Извештај Босна и Херцеговина  86 – 76  Украина    Скендерија, Сараево
Гледачи: 3.000
Судии: Андреј Ловсин, Дубравко Мухвиќ, Џерино Серебух
БХ ТВ
Четвртини: 24–14, 21–21, 24–20, 17–21
Пое: Кенан Бајрамовиќ 18
Ско: Един Бавчиќ 8
Аси: Алексеј Нешовиќ, Феликс Којадиновиќ 4
Пое: Олексиј Печеров 23
Ско: Олексиј Печеров 10
Аси: Сергиј Гладир, Кирило Фесено 3

5 август 2010
20:45
Извештај Македонија  78 – 44  Унгарија    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 5.500
Судии: Јарослав Јанац, Христос Христодулу, Саша Маричиќ
А1 ТВ
Четвртини: 23–10, 16–10, 19–11, 20–13
Пое: Тодор Гечески 17
Ско: Дамјан Стојаноски 6
Аси: Маркес Оскар Грин 6
Пое: Адам Ханга 13
Ско: Адам Ханга 6
Аси: Адам Ханга 6

8 август 2010
16:00
Извештај Обединето Кралство  104 – 96  Македонија Пдж  Универзитет Нортумбрија, Њукасл
Судии: Хуан Карлос Гарсија Гонзалес, Џозеф Бисанг, Јоаким Форсберг
Четвртини: 29–18, 18–25, 21–25, 19–19, Пдж: 17–9
Пое: Попс Менсах Бонсу 27
Ско: Луол Денг 11
Аси: Луол Денг 9
Пое: Бо Мекалеб 30
Ско: Тодор Гечески 6
Аси: Бо Мекалеб 4

8 август 2010
19:00
Извештај Унгарија  74 – 70  Босна и Херцеговина    Спортска сала Тисалигети, Солнок
Гледачи: 2.200
Судии: Иво Долинек, Милан Брзијак, Томаш Травицки
БХ ТВ
Четвртини: 19–11, 23–15, 19–23, 13–21
Пое: Адам Ханга 18
Ско: Жолт Сабо 9
Аси: Адам Ханга 5
Пое: Немања Гордиќ 15
Ско: Един Бавчиќ 12
Аси: Феликс Којадиновиќ 3

11 август 2010
19:00
Извештај Украина  80 – 71  Унгарија    Спортска сала Галичина, Лавов
Гледачи: 1.400
Судии: Борислав Пелтков, Рафаел Ганиев, Олегс Латисевс
Четвртини: 20–21, 20–19, 24–18, 16–13
Пое: Сергиј Лушчук 27
Ско: Сергиј Лишчук 10
Аси: Дмитро Глиебов 8
Пое: Адам Ханга 22
Ско: Петер Лорант 8
Аси: Акош Хорват 4

11 август 2010
20:00
Извештај Босна и Херцеговина  80 – 84  Обединето Кралство    Скендерија, Сараево
Гледачи: 2.500
Судии: Фабио Фачини, Алфред Јововиќ, Игор Драгоевиќ
БХ ТВ
Четвртини: 24–24, 24–17, 16–23, 16–20
Пое: Ратоко Варда 20
Ско: Ратоко Варда, Кенан Бајрамовиќ 6
Аси: Феликс Којадиновиќ 8
Пое: Даниел Кларк 23
Ско: Попс Месах Бобсу 12
Аси: Нејт Реинкинг 3

14 август 2010
19:00
Извештај Обединето Кралство  90 – 76  Украина    Национална арена Бирмингем, Бирмингем
Гледачи: 2.500
Судии: Оскар Лефверт, Томас Јасевициус, Франциско Арања
Четвртини: 24-27, 23-19, 17-18, 26-12
Пое: Луол Денг 28
Ско: Даниел Кларк 9
Аси: Луол Денг 4
Пое: Максим Пустозвонов 18
Ско: Олексиј Печеров 9
Аси: Денис Ликашов, Андриј Агафонов 4

14 август 2010
20:45
Извештај Македонија  70 – 56  Босна и Херцеговина    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 7.000
Судии: Миливое Јовчиќ, Никола Лепетиќ, Харалампос Каракацунис
А1 ТВ, БХ ТВ
Четвртини: 26-12, 13-12, 12-21, 19-11
Пое: Бп Меккалеб 19
Ско: Предраг Самаџиски 10
Аси: Перо Антиќ, Дамјан Стојановски 3
Пое: Хенри Домеркант 13
Ско: Ратко Варда, Милан Милошевиќ, Феликс Којадиновиќ 6
Аси: Феликс Којадиновиќ 5

17 август 2010
19:30
Извештај Обединето Кралство  66 – 64  Унгарија    Национална арена Бирмингем, Бирмингем
Гледачи: 2,174
Судии: Хозе Мартин, Дариуш Шчерба, Оливер Краус
Четвртини: 19–11, 18–11, 21–25, 8–17
Пое: Нејт Реинкинг 17
Ско: Попс Менсах Бонсу 17
Аси: Луол Денг 4
Пое: Петер Лорант 17
Ско: Петер Лорант 11
Аси: Мартон Фодор 3

17 август 2010
20:45
Извештај Македонија  71 – 55  Украина    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 7,000
Судии: Константинос Музикис, Драган Нешковиќ, Емин Могулкоч
А1 ТВ
Четвртини: 21–19, 14–10, 18–12, 18–14
Пое: Лестер Бо МекКејлеб 18
Ско: Тодор Гечевски 7
Аси: Лестер Бо МекКејлеб 4
Пое: Серхиј Лишчук 11
Ско: Денис Ликашов 6
Аси: Дмитро Глиебов 3

20 август 2010
19:00
Извештај Унгарија  85 – 82  Македонија    Спортска сала Тисалигети, Солнок
Гледачи: 2.200
Судии: Марин Механџиев, Лујџи Ламоника, Ајтуг Екти
А1 ТВ
Четвртини: 13:25, 27:10, 20:16, 25:31
Пое: Адам Ханга 21
Ско: Петер Лоран 12
Аси: Мартон Фодор 5
Пое: Лестер Бо МекКејлеб 35
Ско: Перо Антиќ 13

20 август 2010
19:00
Извештај Украина  87 – 69  Босна и Херцеговина    Спортски комплекс Метеор, Днепропетровск
Гледачи: 6.100
Судии: Грегор Зјемблицки, Роберт Виклицки, Ингус Бауманис
Четвртини: 31-14, 21-23, 16-18, 19-14
Пое: Максим Пустозвонов 17
Ско: Кирило Фесенко 7
Аси: Дмитро Глиебов 7
Пое: Хенри Домеркант 20
Ско: Един Бавчиќ, Ермин Јазвин 4
Аси: Алексеј Нешковиќ 5

23 август 2010
20:15
Извештај Босна и Херцеговина  73 – 64  Унгарија    Скендерија, Сараево
Гледачи: 1,000
Судии: Тончи Анзуловиќ, Радомир Војиновиќ, Петрос Папапетру
Четвртини: 24–15, 20–18, 16–15, 13–16
Пое: Кенан Бајрамовиќ 19
Ско: Нихад Дедовиќ, Кенан Бајрамовиќ 7
Аси: Алексеј Нешовиќ 4
Пое: Мартон Фодор 14
Ско: Акош Келер 8
Аси: Петер Лоран, Акош Норват 2

23 август 2010
20:45
Извештај Македонија  75 – 56  Обединето Кралство    Спортска арена Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судии: Сретен Радовиќ, Антонио Конде, Елиас Коромилас
А1 ТВ
Четвртини: 22–14, 21–13, 15–11, 17–18
Пое: Лестер Бо МекКејлеб 20
Ско: Предраг Самарџиски 8
Аси: Лестер Бо МекКејлеб 4
Пое: Попс Менсах Бонсу 17
Ско: Попс Менсах Бонсу 13
Аси: Даниел Кларк 3

26 август 2010
19:00
Извештај Унгарија  83 – 75  Украина    Спортска сала Тисалигети, Солнок
Гледачи: 1,500
Судии: Борис Шмит, Дубравко Мухвиќ, Јонас Биле
Четвртини: 13–14, 28–20, 21–19, 21–22
Пое: Акош Келер 17
Ско: Акош Келер 7
Аси: Акош Хорват, Адам Ханга 4
Пое: Lishchuk 16
Ско: Кирило Фесенко, Вјачеслав Кравцов 6
Аси: Денис Ликашов 4

26 август 2010
19:30
Извештај Обединето Кралство  94 – 85  Босна и Херцеговина Пдж  Ехо Арена Ливерпул, Ливерпул
Судии: Паоло Таурино, Висенте Булто, Панагиотос Анастопулос
Четвртини: 15–15, 24–21, 25–21, 17–24Пдж: 13–4
Пое: Луол Денг 38
Ско: Попс Менсах Бонсу 21
Аси: Огулува Адегбоје 5
Пое: Ратко Варда, Хенри Домеркант 21
Ско: Ратко Варда 9
Аси: Алексеј Нешовиќ 4

29 август 2010
17:00
Извештај Украина  75 – 66  Обединето Кралство    Спортски комплекс Метеор, Днепропетровск
Гледачи: 6.700
Судии: Милија Воиновиќ (СРБ), Роберт Лотермосер (ГЕР), Марек Малишевски (ПОЛ)
Четвртини: 18-15, 24-17, 18-17, 15-17
Пое: Серхиј Лишчук 20
Ско: Серхиј Лишчук 10
Аси: Кирило Фесенко 2
Пое: Попс Менсах Бонсу 18
Ско: Попс Менсах Бонсу 10
Аси: Нејт Реинкинг 2

29 August 2010
20:45
Извештај Босна и Херцеговина  83 – 71  Македонија    Скендерија, Сараево
Гледачи: 1,000
Судии: Јари Раиниш, Георгиос Танацис, Марко Јурас
Четвртини: 16–21, 24–13, 18–18, 25–19
Пое: Нихад Дедовиќ 20
Ско: Алексеј Нешовиќ, Ратко Варда 7
Аси: Алексеј Нешовиќ, Хенри Домеркант 4
Пое: Лестер Бо МекКејлеб 19
Ско: Предраг Самарџиски 9
Аси: Лестер Бо МекКејлеб 3

Група C[уреди | уреди извор]

Квалификувани на завршницата
Квалификувани преку одлука за проширување на ФИБА Евробаскет 2011
Квалификувани за додатен квалификациски турнир
Тим Поени Поб. Пор. ДП ПП Раз.
 Белгија 14 6 2 604 580 +24
 Грузија 13 5 3 599 568 +31
 Бугарија 12 4 4 638 600 +38
 Полска 12 4 4 607 579 +28
 Португалија 9 1 7 518 639 −121

Забелешка: Локално време.


2 август 2010
19:00
Извештај Грузија  84 – 65  Полска    Спортски центар Тбилиси, Тбилиси
Гледачи: 9.100
Судии: Енгин Кенерман, Анастасиос Пилоидис, Сергеј Чебишев
Четвртини: 19–24, 26–16, 18–9, 21–16
Пое: Заза Пачулија 27
Ско: Виктор Саникиѕе 12
Аси: Манучар Маркоишвили 3
Пое: Томас Келати 22
Ско: Маќеј Лампе 6
Аси: Криштоф Шубарга 6

2 август 2010
20:30
Извештај Португалија  59 – 67  Бугарија    Арена Долче Вита, Овар
Судии: Висенте Булто, Мауро Позана,Матеј Спандл
Четвртини: 15–22, 20–18, 19–13, 5–14
Пое: Хешиму Кењата Еванс 19
Ско: Хешиму Кењата Еванс 9
Аси: Мигел Мињава 5
Пое: Филип Виденов 17
Ско: Чавдар Костов, Стефан Георгиев 5
Аси: Стефан Георгиев 5

5 август 2010
20:15
Извештај Полска  86 – 64  Португалија    Лучничка, Бидгошч
Гледачи: 5.200
Судии: Јурис Кокаинис, Оскар Переа, Рафаел Ганиев
Четвртини: 19–10, 25–23, 22–15, 20–16
Пое: Марќин Гортат 19
Ско: Марќин Гортат 11
Аси: Лукаш Кошарек 9
Пое: Жаиме Силва 12
Ско: Хешиму Кењата Еванс, Педро Пинто 4
Аси: Хешиму Кењата Еванс 5

5 август 2010
20:00
Извештај Белгија  74 – 64  Грузија    Лото Арена, Антверпен
Гледачи: 3.500
Судии: Еди Вијатор, Јоанис Фуфис, Хајдн Џонс
Четвртини: 19–23, 19–18, 16–13, 20–10
Пое: Христоф Бегин 17
Ско: Аксел Хервел 6
Аси: Аксел Хервел, Маркус Фаисон 2
Пое: Заза Пачулија 20
Ско: Виктор Саникиѕе 8
Аси: Гиорги Гамкрелиѕе 2

8 август 2010
18:00
Извештај Бугарија  74 – 70  Полска    Сала Универзијада, Софија
Гледачи: 3.000
Судии: Саса Пукл, Марко Јурас, Сегеј Зашчук
Четвртини: 12-21, 16-14, 16-20, 30-15
Пое: Филип Виденов 26
Ско: Филип Виденов, Калојан Иванов 6
Аси: Асен Великов 3
Пое: Маќеј Лампе 18
Ско: Марќин Гортат 12
Аси: Лукаш Кошарек 5

8 август 2010
20:30
Извештај Португалија  69 – 78  Белгија    Спортска сала Коимбра, Коимбра
Судии: Хуан Артега, Енрико Сабета, Крис Додс
Четвртини: 14-16, 19-16, 19-18, 17-28
Пое: Хешиму Кењата Еванс 19
Ско: Хешиму Кењата Еванс 7
Аси: Мигел Миранда 5
Пое: Беје Табу Ебома 23
Ско: Аксел Хервел 4
Аси: Роел Мурс 5

11 август 2010
19:00
Извештај Грузија  73 – 57  Португалија    Спортски центар Тбилиси, Тбилиси
Гледачи: 9.700
Судии: Володимир Драбиковски, Ерсан Картал, Гили Кохен
Четвртини: 12-16, 19-9, 15-13, 27-19
Пое: Заза Пачулија 17
Ско: Виктор Саникиѕе, Николоз Цитишвили 10
Аси: Џорџ Цинцаѕе 4
Пое: Мигел Миранда 16
Ско: Хешиму Кењата Еванс 11
Аси: Карлос Андраде, Педро Пинте 3

11 август 2010
20:00
Извештај Белгија  74 – 69  Бугарија    Лото Арена, Антверпен
Гледачи: 3.500
Судии: Срѓан Дожај, Роберто Чијари, Берт ван Слотен
Четвртини: 26-20, 22-17, 16-17, 10-15
Пое: Христоф Бехин 15
Ско: Аксел Хервел 5
Аси: Сан ван Росом 6
Пое: Филип Виденов 18
Ско: Филип Виденов 6
Аси: Ерл Женард Каловеј 5

14 август 2010
18:00
Извештај Бугарија  79 – 83  Грузија    Сала Универзијада, Софија
Гледачи: 3.000
Судии: Милан Мазиќ, Петрос Папапетру, Роберт Паулик
Четвртини: 22-23, 21-16, 11-19, 25-25
Пое: Филип Виденов 29
Ско: Калојан Иванов 5
Аси: Ерл Џенард Каловеј 4
Пое: Манучар Маркоишвили 23
Ско: Виктор Саникиѕе 9
Аси: Виктор Саникиѕе 6

14 август 2010
18:00
Извештај Полска  93 – 73  Белгија    Арена Лоѓ, Лоѓ
Гледачи: 6.800
Судии: Лујџи Ламоника, Бенџамин Барт, Борис Шулга
Четвртини: 26-24, 25-20, 20-8, 22-21
Пое: Марќин Гортат 29
Ско: Марќин Гортат 7
Аси: Лукаш Кошарек 7
Пое: Дмитри Лауерс 14
Ско: Кристоф Бегин ,Маркус Фаисон 4
Аси: Беје Табу Ебома 6

17 август 2010
18:00
Извештај Бугарија  103 – 64  Португалија    Сала Универзијада, Софија
Гледачи: 1.500
Судии: Мехмет Кесератар, Бранислав Мрдак, Игор Митровски
Четвртини: 33-11, 24-25, 14-12, 32-16
Пое: Филип Виденов 15
Ско: Стефан Георгиев, Чавдар Костов 6
Аси: Филип Виденов, Асен Великов 5
Пое: Хешиму Кењата Еванс 16
Ско: Хешиму Кењата Еванс, Карлос Андраде 6
Аси: Педро Пинто 4

17 август 2010
18:00
Извештај Полска  67 – 58  Грузија    Арена Лоѓ, Лоѓ
Судии: Борис Ружик, Сергеј Микајлов, Вацлав Лукес
Четвртини: 12-8, 23-17, 12-11, 20-22
Пое: Марќин Гортат 17
Ско: Маќеј Лампе 9
Аси: Дардан Бериша, Томас Келати 3
Пое: Манучар Маркоишвили 19
Ско: Виктор Саникиѕе 9
Аси: Тауреан Џејмс Грин 4

20 август 2010
19:00
Извештај Грузија  63 – 86  Белгија    Спортски центар Тбилиси, Тбилиси
Гледачи: 9,700
Судии: Спиридон Гонтас, Омер Естерон, Виктор Боженар
Четвртини: 18–15, 11–21, 17–29, 17–21
Пое: Заза Пачулија, Тауреан Џејмс Грин 11
Ско: Виктор Саникиѕе 10
Аси: Виктор Саникиѕе 3
Пое: Маркус Вондел Фаисон 16
Ско: Аксел Хервел 9
Аси: Кристоф Бегин, Маркус Вондел Фаисон 3

20 август 2010
20:30
Извештај Португалија  85 – 84  Полска Пдж  Спортска сала Коимбра, Коимбра
Судии: Хозе Рамон Гарсија Ортиз, Матеј Болтаузер, Кеит Вилијамс
Четвртини: 19–16, 18–12, 10–22, 28–25, Пдж: 10–9
Пое: Хешиму Кењата Еванс 20
Ско: Мигел Миранда 7
Аси: Мигел Мињава 11
Пое: Маќеј Лампе, Лукаш Кошарек 19
Ско: Марќин Гортат 10
Аси: Ликаш Кошарек 6

23 август 2010
18:00
Извештај Полска  75 – 71  Бугарија    Сподек, Катовице
Гледачи: 7,500
Судии: Федор Дмитриев, Виргињус Довидавициус, Аере Халико
Четвртини: 18–16, 20–14, 15–17, 22–24
Пое: Марќин Гортат 23
Ско: Марќин Гортат 9
Аси: Лукаш Кошарек 6
Пое: Филип Виденов 21
Ско: Филип Виденов 9
Аси: Ерл Каловеј 7

23 август 2010
20:00
Извештај Белгија  68 – 63  Португалија    Лото Арена, Антверпен
Гледачи: 3,500
Судии: Николас Маестре, Неил Вилкинсон, Ладо Шаро
Четвртини: 18–15, 11–11, 21–20, 18–17
Пое: Сен ван Росом 14
Ско: Аксел Хервел 6
Аси: Аксел Хервел, Димитри Лоуерс 2
Пое: Хешиму Кењата Еванс 25
Ско: Хешиму Кењата Еванс 9
Аси: Нуно Кортез, Мигел Миранда 3

26 август 2010
18:00
Извештај Бугарија  92 – 81  Белгија    Сала Универзијада, Софија
Гледачи: 2,000
Судии: Шмуел Бахар, Јоанис Фуфис, Дору Винаси
Четвртини: 24–13, 28–29, 21–15, 19–24
Пое: Филип Виденов 18
Ско: Калојан Иванов 11
Аси: Филип Виденов 6
Пое: Димитри Лауерс 21
Ско: Томас ден Шпигел 6
Аси: Сам ван Росом 7

26 август 2010
20:30
Извештај Португалија  57 – 80  Грузија    Спортски центар Албуфеира, Албуфеира
Судии: Мигел Ангел Перез Низ, Толга Сахин, Харис Биједиќ
Четвртини: 8–20, 15–17, 22–15, 12–28
Пое: Мигел Миранда 20
Ско: Мигел Миранда 8
Аси: три играчи со 2
Пое: Заза Пачулија 18
Ско: Заза Пачулија 12
Аси: Џорџ Цинцаѕе 4

29 август 2010
19:00
Извештај Грузија  94 – 83  Бугарија    Спортски центар Тбилиси, Тбилиси
Гледачи: 9.000
Судии: Џанлука Матиоли (ИТА), Адемир Жураповиќ (БИХ), Александар Глишиќ (СРБ)
Четвртини: 24-19, 17-29, 32-20, 21-15
Пое: Виктор Саникиѕе 27
Ско: Заза Пачулија 12
Аси: Манучар Маркоишвили 5
Пое: Ерл Џенард Каловеј 17
Ско: Калојан Иванов 12
Аси: Филип Виденов, Ерл Џенард Каловеј 3

29 август 2010
20:00
Извештај Белгија  70 – 67  Полска    Лото Арена, Антверпен
Гледачи: 5,500
Судии: Џампаоло Сисориа, Саша Маричиќ, Игор Митровски
Четвртини: 15-23, 18-16, 23-16, 14-12
Пое: Кристоф Бегин 16
Ско: Маркус Фаисон 6
Аси: Беје Таби Ебома 3
Пое: Томас Келати 20
Ско: Марќин Гортат 11
Аси: Марќин Гортат, Маќеј Лампе 1

Додатна квалификациска рунда[уреди | уреди извор]

Три тима кои не успеале да се се квалификуваат преку квалификациите ќе разигурваат во август 2011 за последните две места кои водат на првенството.

Тим Бод. Поб. Пор. ДП ПП DКР
 Финска 8 4 0 316 272 +44
 Португалија 6 2 2 271 277 −6
 Унгарија 4 0 4 261 299 −38

9 август 2011
20:30
Извештај Португалија  71 – 66  Унгарија    Коимбра, Коимбра
Судии: Булто (ESP), Глишиќ (SRB), Џоунс (WAL)
Четвртини: 19–21, 12–10, 23–15, 17–20
Пое: Мигел Миранда 18
Ско: Карлос Андраде 9
Аси: Филипе да Силва 6
Пое: Петер Лорант 16
Ско: Мартон Бадер 7
Аси: Адам Ханга 4

12 август 2011
19:00
Извештај Унгарија  73 – 75  Финска    Тисалигети Сала, Солнок
Гледачи: 2,200
Судии: Радовиќ (CRO), Сутуловиќ (MNE), Чиари (ITA)
Четвртини: 24–23, 13–14, 15–24, 21–14
Пое: Акош Хорват 15
Ско: 3 играчи со по 7
Аси: Петер Лорант, Акош Хорват 4
Пое: Теми Ранико 16
Ско: 3 играчи со по 5
Аси: Петери Копонен 5

15 август 2011
19:00
Извештај Финска  68 – 56  Португалија    Хелсинки Сала, Хелсинки
Гледачи: 6,108
Судии: Перез (ESP), Латисевс (LAT), Барт (GER)
Четвртини: 15–15, 16–7, 20–18, 17–16
Пое: Шон Хаф, Тука Коти 16
Ско: Шон Хаф 9
Аси: Тему Ранико, Петери Копонен 4
Пое: Антонио Таварес, Карлос Андраде 11
Ско: Пауло Куња 10
Аси: Филипе да Силва 3

18 август 2011
20:30
Извештај Унгарија  57 – 66  Португалија    Тисалигети Сала, Солнок
Гледачи: 2,000
Судии: Шамбон (FRA), Обрадовиќ (BIH), Могулкоџ (TUR)
Четвртини: 19–20, 9–25, 17–10, 12–11
Пое: Акош Келер 12
Ско: Мартон Бадер 11
Аси: Адам Ханга 5
Пое: Жоао Сантос 16
Ско: Карлос Андраде 11
Аси: Филипе да Силва 8

21 август2011
19:00
Извештај Финска  87 – 65  Унгарија    Сала Хелсински, Хелсинки
Гледачи: 6,278
Судии: Белошевиќ (SRB), Драбјаковски (UKR), Калпакас (SWE)
Четвртини: 22–17, 22–22, 18–16, 25–10
Пое: Петери Копонен, Хано Мотола 13
Ско: Сасу Салин 12
Аси: Сасу Салин 3
Пое: Обие Тротер 14
Ско: Петер Лорант, Мартон Бадер 5
Аси: Адам Ханга, Золтан Трепак 2

24 август 2011
21:40
Извештај Португалија  78 – 86  Финска    Коимбра, Коимбра
Судии: Ламоника (ITA), Перез (ESP), Бардера (FRA)
Четвртини: 21–17, 24–13, 16–28, 17–28
Пое: Жоао Сантос 19
Ско: Елвис Евора, Карлос Андраде 6
Аси: Филипе да Силва 9
Пое: Петери Компонен 26
Ско: Кимо Муринен 8
Аси: Петери Копонен 9

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Формат на квалификации“. Посетено на 2010-08-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]