Европско првенство во кошарка 1989

Од Википедија — слободната енциклопедија

Европското првенство во кошарка 1989 или Евробаскет 1989 е 26. европско првенство во кошарка. Првенството се одржало во Југославија од 20 до 25 јуни. На првенството учествувале 8 тима, а шампион била репрезентацијата на Југославија.

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

 Холандија  Шпанија 76-78
 Италија  СССР 84-87
 СССР  Холандија 109-56
 Шпанија  Италија 76-97
 Холандија  Италија 66-89
 СССР  Шпанија 108-96
место тим натпревари победи порази резултати бодови кош. раз.
1.  СССР 3 3 0 304:236 6 +68
2.  Италија 3 2 1 270:229 5 +41
3.  Шпанија 3 1 2 250:281 4 -31
4.  Холандија 3 0 3 198:276 3 -78

Група B[уреди | уреди извор]

 Франција  Бугарија 125-78
 Југославија  Грција 103-68
 Грција  Франција 80-74
 Бугарија  Југославија 78-98
 Грција  Бугарија 103-73
 Франција  Југославија 89-106
место тим натпревари победи порази резултати бодови кош. раз.
1.  Југославија 3 3 0 307:235 6 +72
2.  Грција 3 2 1 251:250 5 +1
3.  Франција 3 1 2 272:264 4 +8
4.  Бугарија 3 0 3 229:310 3 -81

Разигрување за 5 - 8 место[уреди | уреди извор]

Тим 1 Тим 2 резултати
 Франција  Холандија 91-91 aet. 107-100
 Бугарија  Шпанија 85-108

Разигрување за 1 - 4 место[уреди | уреди извор]

Тим 1 Тим 2 резултати
 Југославија  Италија 97-80
 Грција  СССР 81-80

Финална фаза[уреди | уреди извор]

место тим 1 тим 2 рез.
7 место  Холандија  Бугарија 86-91
5 место  Франција  Шпанија 87-95
3 место  Италија  СССР 76-104
финале  Југославија  Грција 98-77

Конечен редослед[уреди | уреди извор]

  1.  Југославија
  2.  Грција
  3.  СССР
  4.  Италија
  5.  Шпанија
  6.  Франција
  7.  Бугарија
  8.  Холандија

Наводи[уреди | уреди извор]