Луол Денг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Луол Денг
Luol Deng Wizards.jpg
Денг во дресот на Чикаго во 2009
број 9 – Лос Анџелес Лејкерс
Крило
Лични информации
Роден на 16 април 1985 (1985-04-16) (воз. 32 г.)
Вау, Судан
Националност Британец / Јужен Суданец[1]
Височина 6 ft 9 in (2.06 m)
Тежина 220 lb (100 kg)
Информации за кариера
Средно училиште Блерстаун (Њу Џерси)
Колеџ Дјук (2003–2004)
НБА драфт 2004 / Круг: 1 / Избор: 7-ми вкупно
Одбран од Феникс Санс
Професионална кариера 2004–сѐ уште
Лига НБА
Историја на кариера
2004–2014 Чикаго Булс
2014 Кливленд Кавалирс
2014–2016 Мајами Хит
2016–сѐ уште Лос Анџелес Лејкерс
Статистика на NBA.com

Луол Денг (16 април 1985) — суданско-британски професионален кошаркар кој настапува за екипата на Лос Анџелес Лејкерс во НБА и за кошаркарската репрезентација на Велика Британија.[2] Тој игра на позицијата крило и претходно го носел дресот на екипите Чикаго Булс (2004–2014) и Мајами Хит (2014–2016). Денг е роден во денешен Јужен Судан, но во раното детство со своето семејство се преселил најпрво во Египет, а потоа во Велика Британија, каде добил пасош и станал британски државјанин во 2006.[3]

Луол Денг два пати настапил на Ол-Стар натпреварот (2012–2013), бил избран во втората петорка на идеалната одбранбена постава во НБА (2012) и во првата петорка на дебитантите во НБА (2005). Со британската репрезентација настапил на Летните олимписки игри 2012, каде Велика Британија забележала биланс од 1–4.[4] Денг во летото 2016 потпишал четиригодишен договор со Лос Анџелес Лејкерс вреден 72 милиони долари.[5]

НБА статистика[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три поени  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата
Најмногу во лигата

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2004–05 Чикаго 61 45 27.3 .434 .265 .741 5.3 2.2 .8 .4 11.7
2005–06 Чикаго 78 56 33.4 .463 .269 .750 6.6 1.9 .9 .6 14.3
2006–07 Чикаго 82 82 37.5 .517 .143 .777 7.1 2.5 1.2 .6 18.8
2007–08 Чикаго 63 59 33.8 .479 .364 .770 6.3 2.5 .9 .5 17.0
2008–09 Чикаго 49 46 34.0 .448 .400 .796 6.0 1.9 1.2 .5 14.1
2009–10 Чикаго 70 69 37.9 .466 .386 .764 7.3 2.0 .9 .9 17.6
2010–11 Чикаго 82 82 39.1 .460 .345 .750 5.8 2.8 1.0 .6 17.4
2011–12 Чикаго 54 54 39.2 .412 .367 .770 6.5 2.9 1.0 .7 15.3
2012–13 Чикаго 75 75 38.7 .426 .322 .816 6.3 3.0 1.1 .4 16.5
2013–14 Чикаго 23 23 37.4 .452 .274 .815 6.9 3.7 1.0 .2 19.0
2013–14 Кливленд 40 40 33.8 .417 .315 .771 5.1 2.5 1.0 .1 14.3
2014–15 Мајами 72 72 33.6 .469 .355 .761 5.2 1.9 .9 .3 14.0
2015–16 Мајами 74 73 32.4 .455 .344 .755 6.0 1.9 1.0 .4 12.3
2016–17 ЛА Лејкерс 56 49 26.5 .387 .309 .730 5.3 1.3 .9 .4 7.6
Просек 879 825 34.7 .455 .332 .770 6.1 2.3 1.0 .5 15.0
Ол-Стар 2 0 11.5 .333 .200 1.000 1.0 1.0 .0 .0 5.0

Разигрување[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2006 Чикаго 6 0 30.0 .429 .200 .571 4.8 .5 .8 .7 10.2
2007 Чикаго 10 10 41.0 .524 .000 .807 8.7 2.4 1.0 .7 22.2
2010 Чикаго 5 5 40.6 .463 .083 .731 5.0 1.4 1.2 .8 18.8
2011 Чикаго 16 16 42.9 .426 .324 .839 6.6 2.7 1.5 .6 16.9
2012 Чикаго 6 6 38.0 .456 .364 .571 8.3 1.5 .8 1.5 14.0
2013 Чикаго 5 5 44.8 .381 .056 .400 7.6 3.8 1.0 .6 13.8
2016 Мајами 14 14 35.4 .471 .421 .842 5.9 1.6 .9 .6 13.3
Просек 62 56 39.1 .455 .311 .765 7.0 6.7 1.1 .7 15.9

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cohen, Ben (29 јануари 2017). „Trump refugee ban: Sudanese-born NBA stars could be affected by US travel restrictions“. TheAustralian.com.au. http://www.theaustralian.com.au/news/world/trump-refugee-ban-sudaneseborn-nba-stars-could-be-affected-by-us-travel-restrictions/news-story/f380918dc384f50774c0733d221015cf. конс. 4 јули 2017 г. „Maker and Los Angeles Lakers forward Luol Deng were born in what is now South Sudan. They both hold dual nationalities — Maker is Australian and Deng is British“ 
  2. Deng agrees £40m Chicago contract“, BBC, 30 јули 2008 (конс. 30 јули 2008 г).
  3. Dugdale, Rob. „NBA star Deng ready for GB debut“, „BBC News“, 18 октомври 2006 (конс. 11 мај 2010 г).
  4. Staff report. „Chicago Bulls forward Luol Deng says he'll be ready by training camp“. Sporting News. http://aol.sportingnews.com/nba/story/2012-08-07/luol-deng-wrist-injury-surgery-derrick-rose-knee-chicago-bulls-great-britain. конс. 30 ноември 2014 г. 
  5. „Lakers Sign Clarkson, Deng, and Zubac“. NBA.com. 7 јули 2016. архивирано од оригиналот на 8 јули 2016. http://www.webcitation.org/6ipvrzNnM?url=http://www.nba.com/lakers/releases/160707clarksondengzubac. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]