Европско првенство во кошарка 1969

Од Википедија — слободната енциклопедија

Европското првенство во кошарка 1969 или Евробаскет 1969 е 16. европско првенство во кошарка. Првенството се одржало во Италија од 27 септември до 5 октомври во два града. На првенството учествувале 12 тима а шампион била репрезентацијата на СССР.

Конечен редослед[уреди | уреди извор]

 1.  СССР
 2.  Југославија
 3.  Чехословачка
 4.  Полска
 5.  Шпанија
 6.  Италија
 7.  Бугарија
 8.  Унгарија
 9.  Романија
 10.  Грција
 11.  Израел
 12.  Шведска

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

 Југославија  Грција 98-62
 Унгарија  СССР 63-95
 Бугарија  Шведска 87-90
 Бугарија  Унгарија 66-65
 Шведска  Југославија 43-115
 Грција  СССР 63-83
 СССР  Шведска 91-47
 Грција  Унгарија 50-50 aet. 58-59
 Југославија  Бугарија 76-60
 Унгарија  Југославија 56-85
 СССР  Бугарија 85-62
 Грција  Шведска 88-76
 Бугарија  Грција 84-67
 СССР  Југославија 61-73
 Шведска  Унгарија 76-92
место тим натпревар победа пораз резултат бодови кош раз.
1.  Југославија 5 5 0 447:282 10 +165
2.  СССР 5 4 1 415:308 8 +107
3.  Бугарија 5 2 3 359:383 4 -24
4.  Унгарија 5 2 3 335:380 4 -45
5.  Грција 5 1 4 338:400 2 -62
6.  Шведска 5 1 4 332:473 2 -141

Група B[уреди | уреди извор]

 Италија  Шпанија 65-53
 Израел  Полска 78-92
 Чехословачка  Романија 72-70
 Чехословачка  Израел 90-82
 Романија  Италија 62-74
 Полска  Шпанија 79-78
 Романија  Израел 75-74
 Италија  Полска 54-55
 Шпанија  Чехословачка 60-97
 Романија  Шпанија 63-78
 Израел  Италија 66-79
 Полска  Чехословачка 60-75
 Полска  Романија 63-95
 Италија  Чехословачка 62-63
 Шпанија  Израел 90-81
место тим натпревар победа пораз резултат бодови кош раз.
1.  Чехословачка 5 5 0 397:334 10 +63
2.  Полска 5 3 2 349:380 6 -31
3.  Италија 5 3 2 334:299 6 +35
4.  Шпанија 5 2 3 359:385 4 -26
5.  Романија 5 2 3 365:361 4 +4
6.  Израел 5 0 5 381:426 0 -45

Разигрување за 9 - 12 место[уреди | уреди извор]

Team 1 Team 2 Res.
 Грција  Израел 95-62
 Шведска  Романија 84-95

Разигрување за 5 до 8 место[уреди | уреди извор]

тим 1 тим 2 резултат
 Бугарија  Шпанија 75-78
 Унгарија  Италија 60-78

Разигрување за места од 1 - 4[уреди | уреди извор]

тим 1 тим 2 резултат
 Југославија  Полска 76-74
 СССР  Чехословачка 83-69

Финална фаза[уреди | уреди извор]

место тим 1 тим 2 резултат
11 место  Шведска  Израел 83-92
9 место  Грција  Романија 81-87
7 место  Бугарија  Унгарија 92-48
5 место  Шпанија  Италија 71-66
3 место  Чехословачка  Полска 77-75
Финале  СССР  Југославија 81-72

Поврзано[уреди | уреди извор]