Европско првенство во кошарка 1987

Од Википедија — слободната енциклопедија

Европското првенство во кошарка 1987 или Евробаскет 1987 било 25. регионално европско првенство во кошарка. Се одржало во Грција, од 3 до 14 јуни. На првенството учествувале 12 тима. Првак станала репрезентацијата на Грција.

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

 Шпанија 111 – 70  Франција
 Романија 77 – 109  Грција
 Југославија 93 – 100  СССР
 Романија 98 – 116  Шпанија
 СССР 107 – 78  Франција
 Југославија 78 – 84  Грција
 СССР 121 – 74  Романија
 Грција 89 – 106  Шпанија
 Југославија 88 – 83  Франција
 Франција 95 – 83  Романија
 Југославија 94 – 76  Шпанија
 Грција 66 – 69  СССР
 Југославија 120 – 78  Романија
 Шпанија 88 – 104  СССР
 Франција 69 – 82  Грција
место тим натпревари победи порази резултати бодови кош. раз.
1.  СССР 5 5 0 501:399 10 +102
2.  Југославија 5 3 2 473:421 8 +52
3.  Шпанија 5 3 2 497:455 8 +42
4.  Грција 5 3 2 430:399 8 +31
5.  Франција 5 1 4 395:471 6 -76
6.  Романија 5 0 5 410:561 5 -151

Група B[уреди | уреди извор]

 Израел 99 - 83  Чехословачка
 Полска 91 – 84  Холандија
 Италија 84 – 78  Западна Германија
 Израел 60 – 61  Холандија
 Полска 85 – 99  Италија
 Чехословачка 95 – 72  Западна Германија
 Холандија 71 – 95  Италија
 Израел 107 – 112 (OT)  Западна Германија
 Чехословачка 84 – 87  Полска
 Западна Германија 90 – 86  Полска
 Холандија 89 – 108  Чехословачка
 Израел 79 – 99  Италија
 Западна Германија 76 – 75  Холандија
 Израел 77 – 83  Полска
 Италија 90 – 66  Чехословачка
место тим натпревари победи порази резултати бодови кош. раз.
1.  Италија 5 5 0 467:379 10 +88
2.  Западна Германија 5 3 2 428:447 8 -19
3.  Полска 5 3 2 432:434 8 -2
4.  Чехословачка 5 2 3 436:437 7 -1
5.  Холандија 5 1 4 380:430 6 -50
6.  Израел 5 1 4 422:438 6 -16

Елиминациски натпревари[уреди | уреди извор]

Разигрување за 9 - 12 место[уреди | уреди извор]

  Класификација Деветто место
             
  Франција 96  
  Израел 93  
 
      Франција 94
    Холандија 80
Единаесетто место
  Романија 87   Израел  97
  Холандија 88     Романија  87

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
       
  СССР  110
  Чехословачка  91  
  СССР  113
    Шпанија  96  
  Шпанија  107
  Западна Германија  77  
  СССР  101
    Грција  103 (OT)
  Италија  78
  Грција  90  
  Грција  81 Трето место
    Југославија  77  
  Полска  81   Шпанија  87
  Југославија  128     Југославија  98


Разигрување за 5 - 8 место[уреди | уреди извор]

  Класификација Пето место
             
  Чехословачка 91  
  Западна Германија 93  
 
      Западна Германија 85
    Италија 87
Седмо место
  Италија 93   Чехословачка  92
  Полска 75     Полска  96

Конечен редослед[уреди | уреди извор]

 1.  Грција
 2.  СССР
 3.  Југославија
 4.  Шпанија
 5.  Италија
 6.  Западна Германија
 7.  Полска
 8.  Чехословачка
 9.  Франција
 10.  Холандија
 11.  Израел
 12.  Романија
Европски првак 1987.

Грција
Прва титула

Наводи[уреди | уреди извор]