Европско првенство во кошарка 1985

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европското првенство во кошарка 1985 или Евробаскет 1985 било 24. регионално европско кошаркарско првенство организирано од ФИБА Европа. Се одржало во Западна Германија, учествувале 12 тима и првак била репрезентацијата на СССР.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

 Полска  Романија 70-83
 СССР  Франција 118-103
 Шпанија  Југославија 83-99
 СССР  Романија 100-85
 Шпанија  Полска 99-97
 Франција  Југославија 89-110
 Романија  Шпанија 94-106
 Франција  Полска 94-97
 СССР  Југославија 105-97
 Франција  Романија 110-97
 Југославија  Полска 106-94
 СССР  Шпанија 92-99
 Југославија  Романија 102-93
 Шпанија  Франција 109-83
 СССР  Полска 122-99
поз. тим натпревари победи порази резултати бодови кош раз.
1.  Југославија 5 4 1 514:464 8 +50
2.  СССР 5 4 1 537:483 8 +54
3.  Шпанија 5 4 1 496:465 8 +31
4.  Франција 5 1 4 479:531 2 -52
5.  Романија 5 1 4 452:488 2 -36
6.  Полска 5 1 4 457:504 2 -47

Група B[уреди | уреди извор]

 Италија  Чехословачка 82-80
 Западна Германија  Холандија 104-79
 Израел  Бугарија 72-78
 Италија  Западна Германија 94-79
 Израел  Чехословачка 92-93
 Холандија  Бугарија 90-103
 Западна Германија  Чехословачка 101-83
 Италија  Бугарија 82-61
 Израел  Холандија 80-86
 Чехословачка  Бугарија 68-84
 Израел  Западна Германија 54-88
 Холандија  Италија 76-112
 Холандија  Чехословачка 66-104
 Западна Германија  Бугарија 73-70
 Израел  Италија 92-89
поз. тим натпревари победи порази резултати бодови кош раз.
1.  Италија 5 4 1 459:391 8 +68
2.  Западна Германија 5 4 1 445:420 8 +25
3.  Бугарија 5 3 2 396:385 6 +11
4.  Чехословачка 5 2 3 428:425 4 +3
5.  Холандија 5 1 4 430:434 2 -4
6.  Израел 5 1 4 400:503 2 -103

Разигрување за 9 - 12 место[уреди | уреди извор]

тим 1 тим 2 рез.
 Полска  Израел 86-91
 Романија  Холандија 90-87

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

тим 1 тим 2 рез.
 Шпанија  Западна Германија 98-83
 Франција  Италија 71-97
 СССР  Бугарија 104-86
 Југославија  Чехословачка 91-102

Разигрување за 5 - 8 место[уреди | уреди извор]

тим 1 тим 2 рез.
 Западна Германија  Југославија 98-84
 Франција  Бугарија 90-90 aet. 107-105

Разигрување за 1 - 4 место[уреди | уреди извор]

тим 1 тим 2 рез.
 Шпанија  Чехословачка 95-98
 Италија  СССР 96-112

Финална фаза[уреди | уреди извор]

место тим 1 тим 2 рез.
11 место  Полска  Холандија 102-100
9 место  Израел  Романија 90-89
7 место  Југославија  Бугарија 105-86
5 место  Западна Германија  Франција 100-81
3 место  Италија  Шпанија 102-90
Финале  СССР  Чехословачка 120-89

Конечен редослед[уреди | уреди извор]

 1.  СССР
 2.  Чехословачка
 3.  Италија
 4.  Шпанија
 5.  Западна Германија
 6.  Франција
 7.  Југославија
 8.  Бугарија
 9.  Израел
 10.  Романија
 11.  Полска
 12.  Холандија


MVP: Арвидас Сабонис (СССР Советски Сојуз)

Тим на турнирот[1][уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Eurobasket History - The 80's“. Архивирано од изворникот на 2010-09-10. Посетено на 2011-09-07.