Европско првенство во кошарка 1971

Од Википедија — слободната енциклопедија

Европското првенство во кошарка 1971 година или Евробаскет 1971 е 17. европско првенство во кошарка. Домаќин на турнирот била Западна Германија и се играло во два града. Првенството се одржало од 10 до 19 септември, учествувале 12 селекции и шампион на крај била селекцијата на СССР.

Градови[уреди | уреди извор]

Есен Беблинген
Гругхале
капацитет: 10 000
Шпортхале Беблинген
капацитет: 8 000

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

 1.  СССР
 2.  Југославија
 3.  Италија
 4.  Полска
 5.  Чехословачка
 6.  Бугарија
 7.  Шпанија
 8.  Романија
 9.  Западна Германија
 10.  Франција
 11.  Израел
 12.  Турција

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

 Франција  Шпанија 66-79
 Романија  СССР 55-83
 Полска  Западна Германија 78-73
 Романија  Франција 65-64
 Шпанија  Полска 70-83
 СССР  Западна Германија 91-54
 Полска  Франција 91-65
 Романија  Западна Германија 79-69
 СССР  Шпанија 118-58
 Романија  Полска 74-80
 СССР  Франција 75-63
 Шпанија  Западна Германија 73-69
 СССР  Полска 94-73
 Романија  Шпанија 76-72
 Франција  Западна Германија 64-88
место тим натпревари победи порази резултати бодови кош раз.
1.  СССР 5 5 0 461:303 10 +158
2.  Полска 5 4 1 405:381 8 +24
3.  Романија 5 3 2 349:368 6 -19
4.  Шпанија 5 2 3 352:412 4 -60
5.  Западна Германија 5 1 4 353:385 2 -32
6.  Франција 5 0 5 322:398 0 -76

Група B[уреди | уреди извор]

 Израел  Италија 68-87
 Чехословачка  Турција 88-69
 Југославија  Бугарија 70-69
 Турција  Израел 97-88
 Чехословачка  Југославија 66-81
 Италија  Бугарија 78-69
 Турција  Југославија 63-86
 Израел  Бугарија 75-98
 Италија  Чехословачка 74-60
 Бугарија  Чехословачка 85-74
 Израел  Југославија 92-118
 Турција  Италија 53-67
 Израел  Чехословачка 85-113
 Бугарија  Турција 87-60
 Југославија  Италија 79-68
место тим натпревари победи порази резултати бодови кош раз.
1.  Југославија 5 5 0 434:358 10 +76
2.  Италија 5 4 1 374:329 8 +45
3.  Бугарија 5 3 2 408:357 6 +51
4.  Чехословачка 5 2 3 401:394 4 +7
5.  Турција 5 1 4 342:416 2 -74
6.  Израел 5 0 5 408:513 0 -105

Разигрување за 9 до 12 место[уреди | уреди извор]

тим 1 тим 2 резултат
 Западна Германија  Израел 99-76
 Франција  Турција 82-60

Разигрување за 5 до 8 место[уреди | уреди извор]

тим 1 тим 2 резултат
 Шпанија  Бугарија 84-95
 Романија  Чехословачка 74-87

Разигрување за 1 до 4 место[уреди | уреди извор]

тим 1 тим 2 резултат
 Полска  Југославија 75-100
 СССР  Италија 93-66

Финална фаза[уреди | уреди извор]

место тим 1 тим 2 резултат
11 место  Турција  Израел 74-84
9 место  Франција  Западна Германија 70-76
7 место  Шпанија  Романија 86-71
5 место  Бугарија  Чехословачка 76-99
3 место  Италија  Полска 85-67
Финале  СССР  Југославија 69-64

Наводи[уреди | уреди извор]