Прејди на содржината

Европско првенство во кошарка 1963

Од Википедија — слободната енциклопедија

Европското првенство во кошарка 1963 година е 13 Евробаскет организиран од ФИБА Европа. Првенството се одржало во Полска од 4 до 13 октомври 1963 година. На Евробаскетот учествувале 16 национални екипи, а европски шампион, по седми пат, била селекцијата на СССР.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна рунда[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

СФРЈ СФР Југославија 107 - 62  Холандија
 Бугарија 79 - 58 Израел Израел
 Унгарија 71 - 74  Италија *
 Белгија 71 - 52  Турција
 Холандија 60 - 73  Италија
 Бугарија 71 - 52  Турција
 Унгарија 71 - 69  Белгија
СФРЈ СФР Југославија 80 - 73 Израел Израел
 Холандија 71 - 77  Белгија
Израел Израел 64 - 55  Турција
 Бугарија 55 - 64  Унгарија
СФРЈ СФР Југославија 71 - 69  Италија
СФРЈ СФР Југославија 97 - 67  Турција
 Италија 75 - 76  Белгија
 Холандија 71 - 99  Бугарија
Израел Израел 73 - 80  Унгарија
 Турција 42 - 50  Унгарија
Израел Израел 70 - 55  Холандија
 Италија 51 - 59  Бугарија
СФРЈ СФР Југославија 95 - 62  Белгија
 Белгија 72 - 80  Бугарија
 Турција 72 - 74  Холандија
 Италија 63 - 57 Израел Израел
СФРЈ СФР Југославија 82 - 73  Унгарија
 Унгарија 90 - 60  Холандија
 Турција 65 - 72  Италија
 Белгија 93 - 68 Израел Израел
СФРЈ СФР Југославија 76 - 66  Бугарија

* По дополнително време.

Група А:

Тим И П Г ДП ПП Разлика Бодови
1. СФРЈ СФР Југославија 7 7 0 608 472 +136 14
2.  Унгарија 7 5 2 499 455 +44 12
3.  Бугарија 7 5 2 509 444 +65 12
4.  Белгија 7 4 3 520 512 +8 11
5.  Италија 7 4 3 477 459 +18 11
6. Израел Израел 7 2 5 463 505 -42 9
7.  Холандија 7 1 6 453 588 -135 8
8.  Турција 7 0 7 405 499 -94 7

Група Б[уреди | уреди извор]

 Франција 49 - 63 Источна Германија Источна Германија
СССР СССР 75 - 53  Финска
 Шпанија 76 - 79  Полска
Чешка Чехословачка 55 - 56  Романија
 Франција 72 - 79 Чешка Чехословачка
 Шпанија 75 - 70  Романија
 Финска 50 - 73 Источна Германија Источна Германија
СССР СССР 64 - 54  Полска
 Финска 45 - 78 Чешка Чехословачка
 Полска 64 - 60  Романија
СССР СССР 76 - 52 Источна Германија Источна Германија
 Шпанија 86 - 70  Франција
 Финска 83 - 79  Шпанија
Источна Германија Источна Германија 61 - 62 Чешка Чехословачка
 Полска 98 - 65  Франција
СССР СССР 64 - 54  Романија
Источна Германија Источна Германија 91 - 85  Шпанија
 Романија 59 - 51  Франција
 Полска 68 - 54  Финска
СССР СССР 96 - 56 Чешка Чехословачка
Источна Германија Источна Германија 62 - 93  Полска
 Романија 69 - 55  Финска
Чешка Чехословачка 76 - 98  Шпанија
СССР СССР 77 - 59  Франција
 Романија 54 - 66 Источна Германија Источна Германија
 Франција 61 - 59  Финска
Чешка Чехословачка 73 - 86  Полска
СССР СССР 106 - 64  Шпанија

Група Б:

Тим И П Г ДП ПП Разлика Бодови
1. СССР СССР 7 7 0 558 392 +166 14
2.  Полска 7 6 1 542 454 +88 13
3. Источна Германија Источна Германија 7 4 3 468 469 -1 11
4.  Шпанија 7 3 4 563 575 -12 10
5.  Романија 7 3 4 422 430 -8 10
6. Чешка Чехословачка 7 3 4 479 514 -35 10
7.  Франција 7 1 6 427 521 -94 8
8.  Финска 7 1 6 399 503 -104 8

Разигрување за конечен пласман од 5 до 16 место[уреди | уреди извор]

 Франција 80 - 63  Турција
 Холандија 58 - 71  Финска

15 место:

 Турција 64 - 62  Холандија

13 место:

 Франција 60 - 50  Финска
 Италија 66 - 70 Чешка Чехословачка
 Романија 47 - 57 Израел Израел

11 место:

 Италија 66 - 85  Романија

9 место:

Чешка Чехословачка 58 - 60 Израел Израел
Источна Германија Источна Германија 81 - 53  Белгија
 Бугарија 102 - 70  Шпанија

7 место:

 Белгија 83 - 86  Шпанија

5 место:

Источна Германија Источна Германија 62 - 77  Бугарија

Полуфинале[уреди | уреди извор]

СФРЈ СФР Југославија 72 - 83  Полска
СССР СССР 89 - 51  Унгарија

Трето место[уреди | уреди извор]

СФРЈ СФР Југославија 89 - 61  Унгарија

Финале[уреди | уреди извор]

 Полска 45 - 61 СССР СССР
Европски првак 1963.

Советски Сојуз
Седма титула

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

Место Репрезентација
1 СССР СССР
2  Полска
3 СФРЈ СФР Југославија
4  Унгарија
5  Бугарија
6 Источна Германија Источна Германија
7  Шпанија
8  Белгија
9 Израел Израел
10 Чешка Чехословачка
11  Романија
12  Италија
13  Франција
14  Финска
15  Турција
16  Холандија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]