Овар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Овар
Ovar
општина
Câmara Municipal de Ovar (Portugal) (2156218662).jpg
Igreja Matriz de Ovar.JPGEstação de Ovar, 2008.09.03.jpg
Carnaval Ovar 2014 (03) (13107290845).jpgPraia do Furadouro 2.jpg
Знаме на ОварГрб на Овар
LocalOvar.svg
Земја Португалија
ОбластЦентарен регион
Меѓуопшт. заедницаАвеиро
ОкругАвеиро
Околии5
Управа
 • ПретседателСалвадор Малхеиро
Површина
 • Вкупна23 км2 (9 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно55.398
 • Густина2,400/км2 (6,200/ми2)
Часовен појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Координати40°52′N 8°38′W / 40.867° СГШ; 8.633° ЗГД / 40.867; -8.633Координати: 40°52′N 8°38′W / 40.867° СГШ; 8.633° ЗГД / 40.867; -8.633
Мреж. местоwww.cm-ovar.pt

Овар (португалски: Ovar) — град и општина во Централниот регион, Португалија. Населението во 2011 година изнесувало 55.398 жители, на површина од 147.70 км2. Општината вклучува два града: Овар (16.849 жители во 2001 година) и Есмориз (11.020 жители во 2001 година).