Прејди на содржината

Андреа Барњани

Од Википедија — слободната енциклопедија

  Андреа Барњани (роден на 26 октомври 1985 година) е италијански поранешен професионален кошаркар.Високиот (213 цм) пауер-форд - центар,[1] играл за Бенетон Тревизо во италијанската ЛБА и Евролигата пред да биде избран за прв генерално на драфтот во НБА во 2006 година од Торонто Репторс. Тој поминал 10 сезони во НБА пред да ја заврши кариерата со престој во Шпанија за време на сезоната 2016-17.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Стела Азура Рома (2002–2003)[уреди | уреди извор]

Барњани ја започнал својата кошаркарска кариера во 2002-2003 година со Стела Азура Рома во италијанската четиристепена лига Серија Б2, со просек од 13,2 поени и 4,5 скока во 23 натпревари.[2]

Бенетон Тревизо (2003–2006)[уреди | уреди извор]

Во 2003–04, Барњани и се приклучил на екипата на ЛБА Бенетон Тревизо. Тој забележал просечни 4,2 поени и 1,6 скока на 10 натпревари.[3] Тој забележал осум настапи во Евролигата, забележувајќи 2,4 поени и 1,5 скока по настап.[3] Патем, Барњани се соочил со својот иден тим, Торонто Репторс, на 20 октомври 2003 година во претсезонски натпревар во Центарот Ер Канада. Тој постигнал 13 поени, пет скока, една украдена топка и две блокади за 22 минути во поразот од Репторс со 86-83.

Во 2004-05 година, тој имал просек од 6,8 поени и 3,1 скока во 28 натпревари во ЛБА за Бенетон, и имал просек од 3,7 поени и 2,1 скока на 12 натпревари во Евролигата.[3]

Во сезоната 2005-2006 ЛБА, тој имал просек од 12 поени, 5,6 скока, 1,3 блокади и 1,4 украдени топки во 47 натпревари за Бенетон.[3] Тој забележал сезонски максимум од 25 поени против Рим. Тој шутирал 0,483 од поле и ,399 од тројка, а ја предводел ЛБА во блокови со 63. Во тој процес, тој помогнал да го води Бенетон до титулата во ЛБА во 2006 година. Во сезоната 2005-2006 во Евролигата, тој придонел со 10,9 поени, 4,1 скока и 1,3 украдени топки, додека шутирал ,508 проценти од подот и ,434 од опсегот за три поени во 18 натпревари.[3] Тој постигнал рекордни 20 поени во сезоната против Панатинаикос и Стразбур.[2] Последователно, Барњани бил прогласен за Ѕвезда во подем на Евролигата, наградата која му се доделува на најдобриот играч на Евролигата во секоја сезона во Евролигата на возраст од 22 години или помлади, за сезоната 2005-06.[2]

Торонто Репторс (2006–2013)[уреди | уреди извор]

Сезона 2006-07[уреди | уреди извор]

Барњани со Рапторс во 2007 година

Како перспективен, Барњани привлекол многу споредби со германскиот НБА играч Дирк Новицки, главно поради неговата способност да шутира од периметарот, неговата подвижност и покрај неговата големина и неговите вештини за ракување со топка.[4] [5] Барњани влегол на драфтот во НБА во 2006 година и бил избран прв севкупно од Торонто Репторс.[6] Тој е првиот европски играч,[2] шести неамерикански играч и втор играч без американско колеџ или средношколско искуство што бил прв драфтуван во целина, по Јао Минг.

Барњани го направил своето деби во регуларниот дел од сезоната против Њу Џерси Нетс на 1 ноември 2006 година, забележувајќи 2 поени, 2 скока и 2 блокади за осум минути игра.[7] Во тој процес, тој станал и четвртиот играч роден во Италија кој играл во НБА.[8] Како и на многу дебитанти, на Барњани му требало малку време да се прилагоди на лигата и како што полека ја подобрувал својата игра, неговата самодоверба и времето за игра се зголемувале. За возврат, домашните навивачи набрзо се загревале со Барњани; на 7 јануари 2007 година, 10.000 фигурини на Барњани биле дадени во Центарот Ер Канада за натпреварот против Вашингтон Визардс.[9] Како што се приближувала средината на сезоната, Барњани бил избран за дебитант на месецот во Источната конференција во НБА (јануари 2007),[10] приклучувајќи му се на соиграчот Хорхе Гарбахоса (добитник на наградата во декември 2006 година) како шести играч на Репторс кој ја освоил месечната чест.[10] Заедно со Гарбахоса, Барњани исто така бил избран да игра во играта T-Mobile Rookie Challenge.[11] По паузата за Ол-стар, Барњани продолжил да работи на својата одбрана и шутирање (просечно 14,3 поени по натпревар (ppg) и 3,9 скока по натпревар (rpg) во 12 натпревари во февруари 2007 година), и тој бил избран за дебитант во Источната конференција на месецот втор пат по ред на 1 март 2007 година.[12] Барњани станал третиот Раптор кој некогаш ја освоил наградата двапати, придружувајќи им се на Винс Картер и Дејмон Студамир.[12]

На 21 март 2007 година, Барњани бил подложен на итна операција на апендектомија откако бил однесен во болница по болест доживеана после вежбање претходната ноќ.[13] Се опоравил по околу еден месец и ја завршил сезоната со просек од 11,6 поени и 3,9 скока по натпревар.[1] Неговите изведби биле заслужни како помагање на Рапторс до нивната прва титула во дивизијата, како и нивниот прв пласман во НБА плејофот по пет години; Барњани се нашол на второто место за дебитант на годината во НБА.[14] Во НБА плејофот во 2007 година, Барњани имал просек од 11,0 ппг и 4,0 вртежи додека Репторс биле поразени од Њу Џерси Нетс со 4–2 во првото коло.[1] На 8 мај 2007 година, Барњани и Гарбахоса биле именувани во НБА тимот за дебитант.[15]

Сезона 2007-08[уреди | уреди извор]

На 5 октомври 2007 година, Репторс објавиле дека ја искористиле опцијата за трета година за Барњани, давајќи загарантиран договор во НБА до сезоната 2008-09 и задржувајќи ја опцијата за четврта година за сезоната 2009-10.[16] Пред сезоната 2007-2008, Барњани бил изгласан од генералните менаџери на лигата како „меѓународен играч со најголема веројатност да има блескава сезона“.[17] Тој бил избран да игра со Sophomores во T-Mobile Rookie Challenge за време на НБА Ол-стар викендот.[18] Барњани бил многу критикуван за лошата сезона. Неговата статистика била намалена, тој не грабал доволно скокови, не можел да шутира добро, лесно се нашол во фаул проблеми и не возел доволно до кошот.[1] [19] Тој не се појавил значајно ниту во плеј-офот - во кој Репторс биле елиминирани од Орландо Меџик во првото коло - па дури имало повици да биде трејдуван.[19]

Сезона 2008-09[уреди | уреди извор]

Барњани имаше просек од 15,4 поени и 1,3 блокади по натпревар во втората половина од сезоната 2008-2009.

Сепак, Торонто сè уште не се откажал од Барњани и го обврзал цело лето да го тренира да стане поефикасен играч за внатрешни работи, принудувајќи го да вози до кошот повеќе и помалку да се задоволува со скок-шутеви. Доаѓањето на шесткратниот НБА Ол-стар Џермејн О'Нил, исто така, значело дека Барњани најверојатно ќе дојде од клупата во повеќето натпревари, а Бош и О'Нил го формирале почетниот терен. Во текот на летото тој работел напорно на своето тело, зголемувајќи уште малку тежина (додавајќи околу 15 килограми мускул); ова дело ги покажа неговите ефекти во првите натпревари од редовната кампања, кога тој беше повеќе спремен да скока во сообраќајот и да вози до кошот.[20] Тој, исто така, се чинеше дека повторно го откри својот шутерски удар, имаше подобар избор на шут и стана постојан блокатор на шутот, а набрзо беше преместен во стартната постава како мал напаѓач.[20]

На 21 ноември 2008 година, Барњани забележа рекорд во кариерата, 29 поени, како и 10 скока во поразот против Њу Џерси.[21] По некои сопки во декември, тој постигнал добра форма во јануари, со просек од 21,2 поени и 6,7 скока во текот на 15 натпревари, бидејќи стана стартен центар на местото за повредениот О'Нил,[22] запишувајќи 31 поен во кариерата против Чикаго во процесот. [23] О'Нил потоа бил разменет во Мајами за време на паузата за Ол-стар,[24] дозволувајќи му на Италијанецот да го врати своето стартно место во остатокот од сезоната. Тој имал просек од 19,8, 17,9 и 20,3 поени по натпревар за јануари, февруари и март соодветно,[25] дури и кога Торонто продолжил во неколку серии загубени и постепено испаѓал од плејоф трката. Репторс го завршија регуларниот дел од сезоната со 33 победи, а се пласираа на 13. место во Источната конференција.[26] Во меѓувреме, Барњани забележа високи просеци во кариерата во поени по натпревар, процент на голови од поле, процент од три поени, скокови и блокади.[1] На 8 јули 2009 година, тој потпишал продолжување на договорот со Рапторс што му плати 50 милиони УСД во текот на пет сезони, почнувајќи од 2010-11 година.[27]

Сезона 2009-10[уреди | уреди извор]

Барњани оди на забивање на натпреварот против Мајами, 20 ноември 2009 година

Формата и бројките на Барњани продолжија во сезоната 2009–10. Во првите десет натпревари, центарот имаше просек од 19,3 поени, 5,7 скока и 1,1 блокада по натпревар; до средината на сезоната, тој имаше седум двојни двојки, рекорд во кариерата.[25] Торонто се мачел на почетокот на сезоната, одејќи дури шест натпревари под .500, но стигна до средината со рекорд од 21–20. На 2 февруари 2010 година, Барњани постигна рекордни во кариерата 34 поени во поразот против Индијана Пејсерс; подоцна постигнал 33 голови на натпреварот против Детроит Пистонс. Иако Торонто имал шест натпревари над 0,500 во еден момент, нивната форма се спираше надолу по паузата на Ол Стар. Заедно со две одделни повреди на Крис Бош, Торонто се лизна од петтиот носител на осмиот, а потоа бил блокиран во трка со Чикаго за последното место. Тоа место било решено само на последниот ден, кога Чикаго го добил својот последен натпревар и ја завршил сезоната 41–41, еден натпревар пред Торонто. Од страната на Барњани, тој имал просечни резултати во кариерата во поени, скокови, блокади и минути.

Сезона 2010-11[уреди | уреди извор]

Франшизата на Торонто, Крис Бош, се одлучил да замине во Мајами како слободен играч откако му завршил договорот со Репторс. Како резултат на тоа, Барњани станал фокусна точка на нападот на Торонто. На 8 декември 2010 година, тој постигнал рекордни во кариерата 41 поен во поразот против Њујорк Никс.[28] Барњани имал една година во кариерата, со просек од 21 поен, 5 скока и 1 блокада.

Сезона 2011-12[уреди | уреди извор]

За време на локаутот во НБА во 2011 година, Барњани избрал да не потпише во странство и наместо тоа одлучил да работи на својата игра и да се развие во повеќе моќен напаѓач по купувањето од страна на Репторс на литванскиот центар Јонас Валанчиунас на НБА драфтот во 2011 година.[29] На 28 март 2012 година, во натпреварот против Денвер Нагетс, Барњани постигнал 26 поени и станал четвртиот играч кој некогаш постигнал 6000 поени како Раптор.[30]

Сезона 2012-13[уреди | уреди извор]

Откако ги водел првите 21 натпревар од сезоната, Барњани ги пропуштил следните два месеца од игра со Репторс по повредата на лактот на почетокот на декември.[31] Тој се вратил во составот на 6 февруари 2013 година, но откако одиграл уште 14 натпревари, бил исклучен за остатокот од сезоната на 13 март поради истата повреда.[32]

Њујорк Никс (2013-2015)[уреди | уреди извор]

Сезона 2013-14[уреди | уреди извор]

На 10 јули 2013 година, Барњани бил разменет во Њујорк Никс во замена за Стив Новак, Маркус Камби и Квентин Ричардсон, заедно со иден пик на драфтот во првата рунда (2016) и два идни драфт пик од вториот круг ( 2014 и 2017 година ).[33]

На 18 декември 2013 година, на натпреварот во Милвоки Бакс, со 20 секунди преостанати во продолжението каде Никс имале предност од два поени, Барњани добил офанзивен скок и наместо да го дриблира часовникот или да биде фаулиран за да оди на слободно фрлање од линија, необјасниво шутирал тројка која промашил. Како резултат на тоа, натпреварот отишол во двојно продолжение, каде што Никс биле подобри од Бакс со 13–7 за да се одржат за победа од 107–101.[34]

На 22 јануари 2014 година, во поразот од Филаделфија 76ерс, Барњани се здобил со скинати лигаменти на левиот лакт по неуспешниот обид за забивање, и бил исклучен на неодредено време, пропуштајќи го остатокот од регуларниот дел од сезоната. Никс ја завршија сезоната со 37-45 и го пропуштија плеј-офот.

Сезона 2014-15[уреди | уреди извор]

Откако го пропуштил поголемиот дел од претсезоната поради повреда на тетивата, Барњани требал да го има своето деби во сезоната на 22 ноември кога повторно бил исклучен на неодредено време поради истегнат мускул на потколеницата.[35] Тој продолжил да го направи своето деби во сезоната на 31 декември против Лос Анџелес Клиперс, откако не играл речиси една година. За нешто помалку од 20 минути игра надвор од клупата, тој забележал 9 поени, 4 скока и 2 асистенции во поразот од 78-99.[36] Сепак, следниот натпревар на 2 јануари, Барњани повторно ја повредил десната потколеница за време на првата четвртина од поразот на Никс од Детроит Пистонс со 81-97.[37] Тој пропуштил уште 16 натпревари пред да го направи своето второ враќање во сезоната против Мајами на 9 февруари.[38]

Бруклин Нетс (2015-2016)[уреди | уреди извор]

На 17 јули 2015 година, Барњани потпишал со Бруклин Нетс.[39] Тој го направил своето деби за Нетс на отворањето на сезоната на тимот против Чикаго Булс на 28 октомври, забележувајќи 17 поени и 7 скока од клупата во поразот од 115–100.[40] На 10 декември, тој постигнал рекордни за сезоната 23 поени во победата од 110–91 над Филаделфија 76ерс.[41] На 20 февруари 2016 година, добил отказ од Нетс. [42]

Басконија (2016–2017)[уреди | уреди извор]

На 26 јули 2016 година, Барњани се вратил во Европа и потпишал двегодишен договор со шпанскиот клуб Басконија.[43] На 14 октомври 2016 година, во неговиот прв натпревар во Евролигата во сезоната, Барњани ги постигнал најдобрите 26 поени во сезоната во победата од 85–84 над Анадолу Ефес.[44] На 26 април 2017 година, Басконија се разделил со Барњани по чума на повреди.[45] На 15 натпревари во Евролигата, тој имаше просек од 8,8 поени по натпревар, а на 14 натпревари на ACB, тој имаше просек од 11,5 поени по натпревар.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Барњани игра за репрезентацијата на Италија

Барњани играл за италијанската јуниорска и репрезентација до 20 години. Тој се натпреварувал во Светскиот избран тим на Самитот Најк Хоп во 2004 година. Тој исто така настапил на Евробаскет 2007 година, претставувајќи ја италијанската сениорска репрезентација. Италија заврши на деветтото место во натпреварувањето, а во шест натпревари, Барњани имаше просек од 12,7 поени, 5,0 скока и 28,7 минути по натпревар.[46]

Тој бил повикан во селекцијата на Италија која учествуваше на Евробаскет 2015 година.[47] Барњани имаше просек од 14,8 поени и 3,6 скока по натпревар, додека Италија турнирот го заврши на шестото место.Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата
Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

НБА[уреди | уреди извор]

Редовна сезона[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2006 Торонто 65 2 25.1 .427 .373 .824 3.9 .8 .5 .8 11.6
2007 Торонто 78 53 23.9 .386 .345 .840 3.7 1.1 .3 .5 10.2
2008 Торонто 78 59 31.4 .450 .409 .831 5.3 1.2 .4 1.2 15.4
2009 Торонто 80 80 35.0 .470 .372 .774 6.3 1.2 .3 1.4 17.2
2010 Торонто 66 66 35.7 .448 .345 .820 5.2 1.8 .5 1.7 21.4
2011 Торонто 31 31 33.3 .432 .296 .873 5.5 2.0 .6 .5 19.5
2012 Торонто 35 25 28.7 .400 .311 .844 3.7 1.1 .6 .7 12.7
2013 Њујорк 42 39 29.9 .442 .278 .825 5.3 1.1 .3 1.2 13.3
2014 Њујорк 29 22 27.1 .454 .366 .813 4.4 1.6 .1 .9 14.8
2015 Бруклин 46 0 13.8 .455 .188 .825 2.1 .4 .1 .2 6.6
Кариера 550 377 28.7 .439 .354 .824 4.6 1.2 .4 .9 14.3

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2007 Торонто 6 3 30.2 .478 .412 .789 4.0 1.0 .8 .5 11.0
2008 Торонто 5 5 20.8 .333 .250 1.000 1.4 .4 .8 .6 6.4
Кариера 11 8 25.9 .412 .333 .810 2.8 .7 .8 .5 8.9

Евролига[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2003–04 Бенетон 8 0 8.0 .545 .200 .750 1.5 .0 .3 .1 2.4
2004–05 12 0 9.0 .500 .500 .400 2.1 .2 .2 .2 3.7
2005–06 18 6 21.2 .508 .434 .712 4.1 .5 1.3 .9 10.9
2016–17 Басконија 15 5 16.0 .458 .304 .750 1.8 .4 .1 .1 8.8
Кариера 38 6 14.6 .508 .429 .694 2.9 .3 .7 .5 6.8

ACB[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2016–17 Басконија 14 6 20.9 .302 .474 .920 2.5 .7 .3 .4 11.5
Кариера 14 6 20.9 .302 .474 .920 2.5 .7 .3 .4 11.5

ЛБА[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2003–04 Бенетон 10 0 8.6 .571 .556 .417 1.6 .4 .4 .2 4.2
2004–05 28 0 14.8 .493 .289 .679 3.1 .6 1.3 .5 6.8
2005–06 47 23 24.4 .483 .399 .790 5.6 .6 1.4 1.3 12.0
Кариера 85 23 19.4 .490 .383 .739 4.3 .5 1.2 .9 9.4

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

година Конкуренција GP Г.С MPG FG% 3P% FT% RPG APG SPG БПГ ППГ
2007 година Евробаскет 6 6 28.7 .373 .360 .688 5.0 .5 .7 .2 12.7
2009 година Квалификации за Евробаскет 4 4 26.8 .400 .154 .625 5.0 .5 .3 1.0 10.8
2010 година Квалификации за Евробаскет 8 8 30.6 .524 .367 .732 6.6 .5 .5 2.0 24.1
2011 година Евробаскет 5 3 34.2 .466 .350 .833 7.4 .8 .4 1.6 22.8
Кариера 23 20 30.2 .462 .330 .747 6.1 .6 .5 1.3 18.5

Награди и почести[уреди | уреди извор]

Тим[уреди | уреди извор]

 • Шампион на италијанската лига: 2006 година
 • 2× Шампион на Купот на Италија: 2004, 2005 година

Индивидуално[уреди | уреди извор]

 • Ѕвезда во подем на Евролига: 2006 година
 • Најдобар играч до 22 години во италијанска лига: 2006 година
 • Прв тим за дебитант во НБА: 2007 година
 • Дебитант на месецот во НБА: јануари 2007 година, февруари 2007 година
 • Насловна спортист на италијанската верзија на видео играта NBA Live 08

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Икона за портал Портал: „Sports
 • List of European basketball players in the United States

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Andrea Bargnani Info Page – Career Stats and Totals“. NBA.com. Архивирано од изворникот на 28 January 2015. Посетено на 20 February 2016.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Andrea Bargnani Info Page – Bio“. NBA.com. Архивирано од изворникот на 14 January 2013. Посетено на 20 February 2016.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 „Bargnani Serie A & Euroleague stats“. DraftExpress.com. Архивирано од изворникот на 31 January 2013. Посетено на 23 February 2013.
 4. Broussard, Chris (28 February 2007). „ESPN The Magazine: Meet Andrea Bargnani“. ESPN. Посетено на 28 February 2007.
 5. Pelton, Kevin (11 March 2007). „Insider Preview – Sonics at Toronto“. NBA.com. Архивирано од изворникот на 20 February 2009. Посетено на 11 March 2007.
 6. Schuhmann, Jon (28 June 2006). „The Long Journey for No. 1“. NBA.com. Архивирано од изворникот на 20 June 2009. Посетено на 28 June 2006.
 7. „Raptors at Nets Box Score“. NBA.com. 1 November 2006. Посетено на 1 November 2006.
 8. Robbins, Liz (28 June 2006). „Going Where No Italian Has Gone“. The New York Times. Посетено на 28 June 2006.
 9. „Raptors Post-Up“. NBA.com. 7 January 2007. Архивирано од изворникот на 3 January 2009. Посетено на 7 January 2007.
 10. 10,0 10,1 „Bargnani Named Eastern Conference Rookie of the Month“. NBA.com. 1 February 2007. Архивирано од изворникот на 1 December 2008. Посетено на 1 February 2007.
 11. „No. 1 Draft Picks Bargnani and Bogut Head Selections For 2007 T-Mobile Rookie Challenge & Youth Jam“. NBA.com. 31 January 2007. Посетено на 31 January 2007.
 12. 12,0 12,1 „Bargnani Named NBA Eastern Conference Rookie of the Month“. NBA.com. 1 March 2007. Архивирано од изворникот на 16 January 2009. Посетено на 1 March 2007.
 13. „Raptors' Bargnani has appendix removed“. ESPN. 22 May 2007. Посетено на 22 May 2007.
 14. „Roy receives 127 of 128 first-place votes as top rookie“. ESPN. 3 May 2007. Посетено на 3 May 2007.
 15. „Andrea Bargnani & Jorge Garbajosa Highlight 2007 All-Rookie Team“. NBA.com. 8 May 2007. Архивирано од изворникот на 15 January 2009. Посетено на 11 May 2007.
 16. „Raptors Exercise Third Year Option on Andrea Bargnani“. NBA.com. 5 October 2007. Архивирано од изворникот на 15 January 2009. Посетено на 5 October 2007.
 17. Grange, Michael (25 October 2007). „GMs tip Bargnani for big year“. TheStar.com. Архивирано од изворникот на 2013-06-19. Посетено на 26 October 2007.
 18. „Bargnani & Moon Selected To Play In '08 T-Mobile Rookie Challenge“. NBA.com. 30 January 2008. Архивирано од изворникот на 1 December 2008. Посетено на 30 January 2008.
 19. 19,0 19,1 Feschuk, Dave (30 April 2008). „Raptors' Bargnani a symbol of stalled progress“. TheStar.com. Посетено на 30 April 2008.
 20. 20,0 20,1 Smith, Doug (16 November 2008). „Bargnani could shift to Raptors' starting unit“. TheStar.com. Посетено на 16 November 2008.
 21. „Big Night From Bosh, Bargnani, Calderon Not Enough“. NBA.com. 21 November 2008. Архивирано од изворникот на 2 March 2009. Посетено на 22 November 2008.
 22. Grange, Michael (16 January 2009). „O'Neal indifferent to trade talk“. TheGlobeAndMail.com. Посетено на 16 January 2009.
 23. „Rose's 4th-quarter run, Deng's return to starting lineup carry Bulls“. ESPN. 14 January 2009. Посетено на 14 January 2009.
 24. Aldridge, David (13 February 2009). „Raptors trade O'Neal, Moon to Heat for Marion, Banks“. NBA.com. Архивирано од изворникот на 15 February 2009. Посетено на 13 February 2009.
 25. 25,0 25,1 „Andrea Bargnani Game Log“. ESPN. Посетено на 16 March 2009.
 26. „2008-09 NBA Season Summary“. Basketball-Reference.com. Посетено на 16 April 2009.
 27. „Report: Raptors sign Bargnani for 5 years“. TheStar.com. 8 July 2009. Посетено на 8 July 2009.
 28. „Raymond Felton hits tiebreaking 3 as Knicks beat Raptors“. ESPN. 9 December 2010. Посетено на 9 December 2010.
 29. Charitopoulos, Konstantinos (26 August 2011). „Why NBA Lockout Doesn't Harm Andrea Bargnani, at Least Now“. BleacherReport.com. Посетено на 26 August 2011.
 30. „Bargnani reaches 6,000 points as Raptors defeat Nuggets“. TheChronicleHerald.com. 29 March 2012. Посетено на 29 March 2012.
 31. Steinberg, Russell (12 December 2012). „Andrea Bargnani injury: Raptors big man has torn ligaments in elbow“. SBNation.com. Посетено на 12 December 2012.
 32. „Andrea Bargnani Injury Update“. Raptors.com. 13 March 2013. Архивирано од изворникот на 11 October 2014. Посетено на 13 March 2013.
 33. „Raptors Acquire Three Players, Three Picks From Knicks“. NBA.com. 10 July 2013. Архивирано од изворникот на 6 October 2014. Посетено на 10 July 2013.
 34. Andrea Bargnani Says Ill-Advised Overtime Shot Was 'Aggressive,' 'Definitely a Mistake'
 35. Highkin, Sean (23 November 2014). „Andrea Bargnani out indefinitely after suffering calf strain“. NBCSports.com. Посетено на 23 November 2014.
 36. Berman, Marc (1 January 2015). „How Andrea Bargnani fared in much-delayed season debut“. NYPost.com. Посетено на 1 January 2015.
 37. Baumbach, Jim (2 January 2015). „Knicks lose Andrea Bargnani again, then lose to Pistons, with Anthony ailing again“. Newsday.com. Посетено на 2 January 2015.
 38. „Heat rally to top Knicks 109-95, with Anthony ailing again“. NBA.com. 9 February 2015. Посетено на 9 February 2015.
 39. „BROOKLYN NETS SIGN ANDREA BARGNANI“. NBA.com. 17 July 2015. Посетено на 17 July 2015.
 40. „Bulls beat Nets 115-100 for 2-0 start“. NBA.com. 28 October 2015. Архивирано од изворникот на 24 November 2015. Посетено на 28 October 2015.
 41. „Bargnani scores season-best 23, Nets beat 76ers 100-91“. NBA.com. 10 December 2015. Посетено на 10 December 2015.
 42. „Brooklyn Nets Waive Andrea Bargnani“. NBA.com. 20 February 2016. Посетено на 20 February 2016.
 43. „Andrea Bargnani 2006 NBA Draft first pick is Laboral Kutxa Baskonia new player“. baskonia.com. 26 July 2016. Посетено на 27 July 2016.
 44. „Baskonia Vitoria Gasteiz vs Anadolu Efes Istanbul“. EuroLeague. 14 October 2016. Посетено на 6 October 2018.
 45. „Andrea Bargnani, Baskonia officially part ways“. 26 April 2017. Посетено на 26 April 2017.
 46. „Andrea Bargnani (Italy)“. Eurobasket2007.org. Архивирано од изворникот на 16 July 2010. Посетено на 30 September 2007.
 47. „Italy take their dream roster to Berlin“. FIBAEurope.com. 2 September 2015. Посетено на 2 September 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]