Хосе Калдерон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хосе Калдерон
José Calderón Pistons.jpg
Позицијаплејмејкер
Висина1,91 м
Тежина95 кг
ЛигаНБА
ЕкипаЛ.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
Број5
Роден28 септември 1981 (1981-09-28) (40 г.)
Вилануева де ла Серена, Бадахос, Шпанија
НационалностШпанија Шпанија
Драфт2003 / Не драфтуван
Проф. кариера1998–
Клубови
1998-2005Саски Басконија
1998-1999→Депутсион Форал
1999-2001→Лукентум Аликанте
2001-2002→Фуенлабрада
2005-2013Торонто Торонто Репторс
2013Детроит Детроит Пистонс
2013-2014Далас Далас Маверикс
2014-2016Њујорк Никс Њујорк Никс
2016-Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
Репрезентација
Инфо од: 29.11.2016.

Хосе Мануел Калдерон (шпански: José Manuel Calderón) е шпански кошаркар, кој настапува за тимот на Њуjорк Никс во американската НБА лига. Како член на младинската репрезентација на Шпанија, тој го освои златниот медал во 1998, а контибуираше кон сребрените медали на европските првенства во 2003 и 2007. Во 2006, на Светското првенство во кошарка во Јапонија, Хосе беше првиот бек на шпанската репрезентација, кои го освоија првото место на турнирот. Како член на Рапторсите, во 2007/2008 сезона, има неверојатен просек од 5,5 асистенции за секоја изгубена топка, и заедно со Крис Бош ги водат Рапторси кон уште една успешна сезона. Во 2010-2011 сезона Калдерон има просек од неверојатни 8,9 асистенции по натпревар. 2012-2013 ја започнува во Детроит Пистонс. Во 28 натпревари Хосе бележи по 11,3 бода по натпревар и 7,1 асистенција. На 11 јули 2013 година потпишува 4 годишен, 28 милионски договор со Далас Маверикс. Ја завршува сезоната со просеци од 11.4 бода по натпревар и 4.7 асистенции. На 25 јуни 2014 е испратен во Њујорк Никс. Надвор од теренот, тој е амбасадор за разни хуманитарни организации, како „Right to Play“ (Право да се игра).

Хосе Калдерон
Медали
Машка Кошарка
Натпреварувач за  Шпанија
Олимписки игри
Сребро Пекинг 2008
Светски првенства
Злато Јапонија 2006
Европски првенства
Сребро Шведска 2003
Сребро Шпанија 2007