Сала Бонифика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Арена Бонифика
Место Копер, Словенија
Отворен
Реновиран 2013
Сопственик
Оператор Javni zavtod za šport Mestne občine Koper
Подлога паркет
Поранешни имиња Сала Бонифика
Игра
Гледачи 5,000

}}

Арена Бонифика е спортска сала во Копер, Словенија. Има 5000 седишта кои се доволни салата да биде домаќин на пелиминарната рунда на Европско првенство во кошарка 2013. Салата е дел од спортскиот центар Бонифика, заедно со атлетскиот стадион,стадион и затворен базен.

Еуробаскет 2013[уреди | уреди извор]

Од Септември 4 до Септември 9 арената ќе биде домаќин на натпреварите од групата Д на Еуробакет 2013 - Грција, Финска, Италија, Шведска, Русија и Турција. Се очекува голем број на италијацни да дојдат да гогледаат својот репрезентација.

Предлошка:FIBA EuroBasket 2013 Координати: 45°32′36.54″N 13°43′36.48″E / 45.5434833° СГШ; 13.7268000° ИГД / 45.5434833; 13.7268000


Предлошка:Slovenia-sports-venue-stub