Сала Бонифика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Арена Бонифика
Место Копер, Словенија
Отворен
Реновиран 2013
Сопственик
Оператор Javni zavtod za šport Mestne občine Koper
Подлога паркет
Поранешни имиња Сала Бонифика
Игра
Гледачи 5,000

}}

Арена Бонифика е спортска сала во Копер, Словенија. Има 5000 седишта кои се доволни салата да биде домаќин на пелиминарната рунда на Европско првенство во кошарка 2013. Салата е дел од спортскиот центар Бонифика, заедно со атлетскиот стадион,стадион и затворен базен.

Еуробаскет 2013[уреди | уреди извор]

Од Септември 4ти до Септември 9ти арената ќе биде домаќин на натпреварите од групата Д на Еуробакет 2013 - Грција, Финска, Италија, Шведска, Русија и Турција. Се очекува голем број на италијацни да дојдат да гогледаат својот национален тим.

Шаблон:FIBA EuroBasket 2013

Шаблон:Slovenia-sports-venue-stub