Прејди на содржината

Сала Подмежакла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сала Подмежакла
Dvorana Podmežakla
Место Јесенице, Словенија
Координати 46°25′59″N 14°03′01″E / 46.4330656° СГШ; 14.050312° ИГД / 46.4330656; 14.050312
Отворен 1978
Реновиран 1997, 2013
Проширен 2010
Сопственик
Подлога мраз, паркет
Игра
Гледачи 5.500

Сала Подмежакла (Dvorana Podmežakla) — спортска сала сместена во Јесенице, Словенија. Таа е домашна арена на хокеарскиот тим HK Acroni Jesenice и нивниот подмладок HD Mladi Jesenice.[1] Исто така таму се одржува и Триглав Трофеј, годишен натпревар во уметничко лизгање кое се одржува напролет.[2] Името Подмежакла е добиено по својата локација на југозападната стрната на реката Сава, директно под висорамнината Межакла.

HD Mladi Jesenice vs. HDD Bled in the 2011–12 Slohokej League season

Од 1954 функционира како отворено хокеарско игралиште врз кое во 1978 година е изработена кровна конструкција кога го добива ликот на спортска сала. Со реконструкцијата во 2010 е проширена од 4,500 на 5,500 седишта.[1] Во Март 2011, салата била затворена откако инспекторите донеле заклучок дека хокеарскиот клуб им дал дозвола на навивачите да седат на источната трибина иако за истата не бил извешен технички прием. Државните инспектори исто така констатирале дека општината Јесенице не дала дозвола за доградба на салата за време на реконструкцијата во 1997 година.[3]

Во периодот 2012-2013 повторно е реновирана за потребита на Еуробаскет 2013 каде Јесенице е домаќин.[4]

  1. 1,0 1,1 „Dvorana Podmežakla Jesenice“. EuroHockey.com. Посетено на 2011-03-29.
  2. „Športni park Podmežakla“. Slovenia.info (словенечки). Slovenian Tourist Board. Посетено на 2011-03-29.
  3. Knez, Primož (2011-03-15). „Dvorana Podmežakla zaprta zaradi nespametnega odpiranja vzhodne tribune“. Dnevnik (словенечки). Посетено на 2011-03-29.
  4. „V Zgornjesavski dolini obljubljajo: Eurobasket se bo zapisal v jeseniško zgodovino“. Dnevnik (словенечки). 2013-06-14. Посетено на 2013-06-15.