МораБанк Андора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
МораБанк Андора
BC Andorra Logo.png
ЛигаАЦБ
Основан1970
ИсторијаКК Лес Ескалдес (1970-1971)
МораБанк Андора (1971-денес)
ЛокацијаАндора ла Велја
Бои на клубот                   
ПретседателГорка Аиксас
ТренерЖоан Пењароха
Дресови
Kit body whitesides.png
Домашен jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Домашен
Kit body blueleftsideshoulder.png
Гостински jersey
Kit shorts redsides.png
Team colours
Гостински


МораБанк Андора е андорски кошаркарски клуб од Андора ла Велја, кој се натпреварува во шпанскиот кошаркарски лигашки систем. Моментално играат во АЦБ лигата највисокото ниво на шпанската кошарка.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е основан во 1970 година. За првпат пласман во АЦБ лигата избориле во 1992 и притоа таму се задржале четири сезони, а од 2014 повторно играат во оваа лига. Најдобар резултат во АЦБ лигата им било четвртфиналето на плејофот остварено во сезоната 1994-1995. Истата сезоне клубот го остварил и најголемиот успех во Купот на Шпанија, стигнувајќи исто така до четвртфиналето.

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]