КК Донецк

Од Википедија — слободната енциклопедија
КК Донецк
Основан2006
МестоДонецк
Бои на клубот         
ПретседателСергеј Дјадечко
ТренерЖозеп Марија Берокал
Прваци1 Украинска Супер лига
(2012)
(Прва титула во Украина)

Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Донецк е украински професионален кошаркарски клуб, со седиште во Донецк.

Маскотата на тимот е тигарот, кој исто така се појавува на нивното тимско лого. Поради тоа и прекарот на тимот е "Тигрите".

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален тим[уреди | уреди извор]

Број Нација и Играч Висина Килограми
5 Денис Лукашов 1,90 82 кг
6 Д'ор Фишер 2,11 116 кг
7 Рамел Кари 2,06 85 кг
8 Војдан Стојановски 1,94 88 кг
9 Дариуш Сонгајла 2,06 112 кг
10 Александер Липови 2,00 80 кг
11 Андреј Малиш 2,03 108 кг
12 Иван Раденовиќ 2,09 111 кг
14 Максим Пустозвонов 2,00 98 кг
15 Андриј Новиков 2,00
22 Станислав Серпилин 1,94 83 кг
23 Дорон Перкинс 1,88 83 кг
55 Калојан Иванов 2,05 105 кг
77 Дмитриј Глебов 1,98 92 кг

Надворешни врски[уреди | уреди извор]