КК Донецк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
КК Донецк
BC Donetsk logo 2013.png
Основан2006
ЛокацијаДонецк
Бои на клубот         
ПретседателСергеј Дјадечко
ТренерЖозеп Марија Берокал
Прваци1 Украинска Супер лига
(2012)
(Прва титула во Украина)

Дресови
Kit body thinblacksides.png
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Kit body thinorangesides 2.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Донецк е украински професионален кошаркарски клуб, со седиште во Донецк.

Маскотата на тимот е тигарот, кој исто така се појавува на нивното тимско лого. Поради тоа и прекарот на тимот е "Тигрите".

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален тим[уреди | уреди извор]

Број Нација и Играч Висина Килограми
5 Flag of Ukraine.svg Денис Лукашов 1,90 82kg
6 Flag of the United States.svg Д'ор Фишер 2,11 116kg
7 Flag of the United States.svg Рамел Кари 2,06 85kg
8 Flag of North Macedonia.svg Војдан Стојановски 1,94 88kg
9 Flag of Lithuania.svg Дариуш Сонгајла 2,06 112kg
10 Flag of Ukraine.svg Александер Липови 2,00 80kg
11 Flag of Ukraine.svg Андреј Малиш 2,03 108kg
12 Flag of Serbia.svg Иван Раденовиќ 2,09 111kg
14 Flag of Ukraine.svg Максим Пустозвонов 2,00 98kg
15 Flag of Ukraine.svg Андриј Новиков 2,00
22 Flag of Ukraine.svg Станислав Серпилин 1,94 83kg
23 Flag of the United States.svg Дорон Перкинс 1,88 83kg
55 Flag of Bulgaria.svg Калојан Иванов 2,05 105kg
77 Flag of Ukraine.svg Дмитриј Глебов 1,98 92kg

Надворешни врски[уреди | уреди извор]