Бојан Крстевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бојан Крстевски
ПозицијаКрилен центар
Центар
Висина2,06 м
Тежина100 кг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
ЕкипаРаботнички
Број0
Роден4 јуни 1989 (1989-06-04) (30 г.)
СкопјеСР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера2007–
Клубови
2007–2010Вардар
2010–2012Торус
2012–2015Кавала
2015-2016Работнички
2016–2017Кожув
2017–2019Работнички
2019-МЗТ Аеродром
Репрезентација
Инфо од: 26.07.2019.

Бојан Крстевски (роден на 4 јуни 1989 во Скопје) — македонски кошаркар. Тој моментално е играч на МЗТ Аеродром.

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Младинска кариера[уреди | уреди извор]

Младинската кариера ја има поминато во младинските категории на Работнички.[1]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Својата професионална кариера ја започнал во Вардар во сезоната 2007/08, сезона во која го добил признанието „најдобра дебитантска петорка во лигата“.[2] Сезоната 2008/09 исто така ја одиграл во Вардар.[3][4] За 2009/10 сезоната, Крстевски продолжил во Вардар.[5] За сезоната 2010/11 се префрлил во Торус со кој стигнал до полуфиналето во Лигата и во Купот 2011.[6] Со Торус пак стигнал до полуфиналето на Првенството 2011/12 и Купот 2012.[7] После распадот на Торус, Крстевски потпишал за грчкиот второлигаш Кавала.[8] Со Кавала во сезоната 2013/14 завршил на третото место во Втората лига.[9] Во сезоната 2014/15, Крстевски со Кавала ја освоил Втората грчка лига.[10] Во септември 2015 година, Крстевски потпишал за Работнички.[11] Како играч на Работнички станал вицепрвак во Суперкупот на Македонија 2015. Во јануари 2016 година, Крстевски се здобил со скршеница на стапалот при што морал да го пропушти остатокот на сезоната 2015/16.[12] За сезоната 2016/17, Бојан Крстевски се преселил во Кожув.[13][14] Во јуни 2017 година, Бојан Крстевски повторно станал играч на Работнички.[15] Во таа сезона, Крстевски со Работнички бил вицепрвак во Купот 2018, додека во Првенството бил првак. За сезоната 2018/19, Крстевски продолжил во редовите на Работнички.[16] Со Работнички, Крстевски го освоил Купот 2019, додека во Првенството станал вицепрвак. По завршувањето на сезоната, на Крстевски му истекол договорот со Работнички.[17] На крајот на јули 2019 година, Крстевски се договорил и потпишал двогодишен договор со МЗТ Аеродром.[18][19][20]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Младинска репрезентација[уреди | уреди извор]

На Европското првенство под 16 години - Б Дивизија во 2005 година, Крстевски бил вклучен во македонската репрезентација под 16 години. Неговиот просек по натпревар бил 3,3 поени, 4 скокови и 0,3 асистенции.[21] На Европското првенство под 20 години - Б Дивизија во 2007 година, Бојан Крстевски учествувал со македонската репрезентација под 20 години. Неговиот просек бил 6,3 поени, 4,3 скокови и 1,2 асистенции.[21] Следната година, исто така играл на Европското првенство под 20 години - Б Дивизија. Просек имал од 0,6 поени, 0 скокови и 0 асистенции.[21] Во јуни 2009 година, Бојан настапил на Европското првенство под 20 години - Б Дивизија. Тогаш на седум натпревари тој имал просек од 25,1 одиграни минути, 9,9 поени, 3,9 скокови, 1,1 асистенции, 1,3 блокади, 0,6 украдени топки.[22]

А репрезентација[уреди | уреди извор]

Поради повреда, Крстевски не учествувал во квалификациите за Евробаскетот 2015,[23] како и на завршниот турнир. Во квалификациите за Евробаскетот 2017, Крстевски на шест натпревари имал просек од 2,3 одиграни минути, 0,3 поени, 0,7 скокови и 0,2 асистенции.[22] Поради повреда Крстевски не учествувал во преткалификациите за Светското првенство 2019.[24] Крстевски бил вклучен во репрезентацијата за претквалификациите за Евробаскетот 2021.

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Грција Кавала[уреди | уреди извор]

 • А2 Баскет лига (1) : 2014/15

Македонија Работнички[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Дебитантска петорка на сезоната 2007/08[25]
 • Почесно споменување во сезоната 2018/19[26]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Mixed Macedonian Sports! (post #2189)“, xtratime.org, 24 декември 2006 (посет. 14 јануари 2018 г).
 2. All-Macedonian League Awards 2007-08“, eurobasket.com, 2008 (посет. 14 јануари 2018 г).
 3. Фершпед Работнички-Вардар - сезона 2008/2009“, Кошаркарска Федерација на Македонија (посет. 14 јануари 2018 г).
 4. KK Vardar - roster 2008-09“, eurobasket.com (посет. 14 јануари 2018 г).
 5. KK Vardar - roster 2009-10“, eurobasket.com (посет. 14 јануари 2018 г).
 6. KK Torus - roster 2010-11“, eurobasket.com (посет. 14 јануари 2018 г).
 7. KK Torus - roster 2011-12“, eurobasket.com (посет. 14 јануари 2018 г).
 8. BC Kavala - roster 2012-13“, eurobasket.com (посет. 14 јануари 2018 г).
 9. BC Kavala - roster 2013-14“, eurobasket.com (посет. 14 јануари 2018 г).
 10. BC Kavala - roster 2014-15“, eurobasket.com (посет. 14 јануари 2018 г).
 11. Krstevski is back at Rabotnicki“, eurobasket.com, 28 септември 2015 (посет. 14 јануари 2018 г).
 12. Работнички останува подолг период без Крстевски“, ekipa.mk, 14 јануари 2016 (посет. 14 јануари 2018 г).
 13. Крстевски го засилува Кожув“, sportmedia.mk, 4 октомври 2016 (посет. 14 јануари 2018 г).
 14. Бојан Крстевски, нов центар на Кожув“, ekipa.mk, 4 октомври 2016 (посет. 14 јануари 2018 г).
 15. НАЈТРОФЕЈНИОТ СЕ ЗАСИЛУВА: Бојан Крстевски е нов играч на Работнички“, sportmedia.mk, 22 јуни 2017 (посет. 14 јануари 2018 г).
 16. Јанески се премисли, потпишува за Работнички“, ekipa.mk, 19 јули 2018 (посет. 21 јули 2018 г).
 17. Центар на Работнички меѓу желбите на МЗТ“, ekipa.mk преку web.archive.org, 19 јули 2019 (посет. 20 јули 2019 г).
 18. Бојан Крстевски – од Работнички во МЗТ“, ekipa.mk преку web.archive.org, 25 јули 2019 (посет. 26 јули 2019 г).
 19. Крстевски го „предаде“ Работнички и потпиша со МЗТ“, gol.mk преку web.archive.org, 25 јули 2019 (посет. 26 јули 2019 г).
 20. СЕ СЕЛИ КАЈ НАЈГОЛЕМИОТ РИВАЛ: Бојан Крстевски две години меѓу „штрковите““, sportmedia.mk преку web.archive.org, 25 јули 2019 (посет. 26 јули 2019 г).
 21. 21,0 21,1 21,2 Bojan Krstevski“, fibaeurope.com (посет. 14 јануари 2018 г).
 22. 22,0 22,1 Bojan Krstevski basketball profile“, eurobasket.com (посет. 14 јануари 2018 г).
 23. Тројките плус – повредите минус“, sport.com.mk, 21 јули 2014 (посет. 14 јануари 2018 г).
 24. Давитков ги отпиша Теодор и Крстевски за турнирот „Трофеј Македонија““, gol.mk, 20 јули 2017 (посет. 14 јануари 2018 г).
 25. Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2007-08“, eurobasket.com (посет. 15 ноември 2017 г).
 26. Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2019“, eurobasket.com преку web.archive.org, 18 јуни 2019 (посет. 22 јуни 2019 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]