Перо Блажевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Перо Блажевски
ПозицијаБек / Крило (како играч)
Тренер
Висина1,99 м
Тежинакг
Роден28 септември 1972 (1972-09-28) (47 г.)
СкопјеСР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера1990–2013
Клубови
As player:
1990-1994Работнички
1995-1997МЗТ Аеродром
1997-1998Работнички
1998-2000МЗТ Аеродром
2000-2001Никол Ферт
2001-2002Куманово
2002-2003Луситанија
2003-2004Сигал Приштина
2004-2005Хелиос Домжале
2005-2006Сигал Приштина
2006-2007Кастриоти Феризај
2007-2008Вардар
2008-2009МЗТ Аеродром
2009-2010Вардар Осигурување
2010-2011Работнички
2011-2012Торус
2012-2013Кожув
As coach:
2014–2015Струмица (помошник тренер)
2015Македонија (помошник тренер)
2015-2018Работнички (помошник тренер)
2018-2019Работнички 2018
Репрезентација
Инфо од: 23.01.2020.

Перо Блажевски (роден на 28 септември 1972 во Скопје) — поранешен македонски кошаркар и репрезентативец кој играл за повеќе македонски екипи како МЗТ Аеродром, Работнички, Куманово и многу други. Тој исто така бил член на Кошаркарската репрезентација на Македонија.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

На 30 мај 1993 година, Блажевски го одиграл првиот натпревар за македонската репрезентација.[1]

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

За време на сезоната 2014/15, тој за прв пат запливал во тренерските води како помошник тренер во КК Струмица.[2] На местото на Марјан Србиновски, кој претходно станал селектор на македонската репрезентација, Перо Блажевски го заменил него на функцијата помошник тренер во Работнички.[3] Во сезоната 2017/18, Блажевски со Работнички станал вицепрвак во Купот, додека во Првенството бил првак, за прв пат како тренер. Во сезоната 2018/19, Блажевски станал тренер на "Б" екипата на Работнички, Работнички 2018, екипа која се натпреварувала во Втората лига.[4]

Успеси[уреди | уреди извор]

Играчки титули[уреди | уреди извор]

Македонија Работнички[уреди | уреди извор]

Македонија МЗТ Аеродром[уреди | уреди извор]

Македонија Никол Ферт[уреди | уреди извор]

Косово Сигал Приштина[уреди | уреди извор]

 • Суперлига на Косово (1) : 2005/06

Македонија Вардар[уреди | уреди извор]

Тренерски титули[уреди | уреди извор]

Македонија Работнички[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Крило на сезоната 2006/07[5]
 • Прва најдобра петорка на сезоната 2006/07[5]
 • Најдобра домашна петорка на сезоната 2006/07[5]
 • Втора најдобра петорка на сезоната 2007/08[6]
 • Најдобра домашна петорка на сезоната 2007/08[6]
 • Најкорисен играч на финалето во Купот на Македонија - издание 2011[7]
 • Најдобра домашна петорка од сезоната (2011г.)[8]
 • Особен придонес во сезоната 2010/11[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Пред 25 години Давитков, Наумоски, Блажевски, Војновиќ првпат играа за Македонија!“, gol.mk, 30 мај 2018 (посет. 5 јуни 2018 г).
 2. Перо Блажевски во стручниот штаб на КК Струмица ekipa.mk 7 октомври 2014
 3. Легендата повторно дома: Перо Блажевски ѝ се враќа на првата љубов – Работнички! sportmedia.mk 10 август 2015
 4. Листа на одобрени играчи и службени лица сезона 2018/19“, Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org, 25 јануари 2019 (посет. 13 јули 2019 г).
 5. 5,0 5,1 5,2 Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2006-07“, eurobasket.com (посет. 15 ноември 2017 г).
 6. 6,0 6,1 Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2007-08“, eurobasket.com (посет. 15 ноември 2017 г).
 7. Осма куп-титула за Работнички novamakedonija.com.mk 29 март 2011
 8. 8,0 8,1 Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2010-11“, eurobasket.com (посет. 15 ноември 2017 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]