Владо Илиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Владо Илиевски
Vladoilievski12.png
Прекар(и) Влатко
Позиција плејмејкер
Висина 1.88 м
Тежина 84 кг
Лига Прва Лига Мажи
Екипа Работнички
Број 6
Роден 19 јануари 1980 (1980-01-19) (воз. 36 г.)
СтрумицаСР Македонија
Националност Македонец
Средно училиште St.Thomas Aquinas
(Св.Тома Аквински)
Драфт 2002 / не
Проф. кариера 1995/1998–
Кариера
 • Неметали Огражден (1995-1996)
 • Партизан (1998–00)
 • Антбирлик Анталија (2000–01)
 • Унион Олимпија (2001–03)
 • Барселона Регал (2003–05)
 • Лотоматика Рома (2005–06)
 • ВидиВичи Болоња (2006–07)
 • Монтепаски Сиена (2007–08)
 • Унион Олимпија (2008–09)
 • Тау Керамика (2009)
 • Унион Олимпија (2009–11)
 • Анадолу Ефес (2011)
 • Локомотив Кубањ (2012)
 • Цедевита (2012-2013)
 • ЧЕЗ Нимбурк (2013-2014)
 • Цибона (2014-2015)
 • Капо Д’Орландо (2015-2016)
 • Работнички (2016-)
Инфо од: 22.11.2016.

Владо „Влатко“ Илиевски (роден 19 јануари 1980 во Струмица) е македонски кошаркар и бивш репрезентативец. Тој е моментално член на Работнички. Владо е помал брат на поранешниот кошаркар Димче Гаштарски.[1]

Тој е висок 188 см и тежок 84 кг. Игра на позиција плејмејкер.

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Во текот на својата професионална кариера, Илиевски настапувал за следниве клубови:

 • Неметали Огражден - 1995/1996
 • Партизан Србија - 1998/2000
 • Антбирлик Турција - 2000/2001
 • Унион Олимпија Словенија - 2001/2003
 • Барселона Шпанија - 2003/2005
 • Лотоматика Рома Италија - 2006/2007
 • Монтепаски Сиена Италија - 2007/2008
 • Унион Олимпија Словенија - 2008/2009
 • Тау Керамика Шпанија - 2009
 • Унион Олимпија Словенија - 2009/2011
 • Анадолу Ефес Турција - 2011
 • Локомотив Кубањ Русија - 2012
 • Цедевита Хрватска - 2012/2013
 • ЧЕЗ Нимбурк Чешка - 2013/2014
 • Цибона Хрватска - 2014/2015
 • Капо Д’Орландо/Орландина Италија - 2015/2016
 • Работнички - 2016-

Својата кошаркарска кариера ја почнал во 1995 година во салата Парк, каде го носел дресот на Неметали Огражден. По настапот за струмичкиот тим Илиевски заминал во САД каде што настапувал на средношколско ниво во кошаркарската екипа на Средното Училиште „Св. Тома Аквински“ („St. Thomas Aquinas“) од Конетикат.[2][3]

Во мај 2000 година, Илиевски бил на списокот на пријавените неапсолвенти и странци за НБА драфтот во конкуренција од 20 кошаркари. Тој бил пријавен под југословенскиот пасош што тој го поседувал.[4]

Во мај 2008 година, Илиевски настапувал во полуфиналето („фајнал-форот“) на Евролигата, каде неговиот клуб „Сиена Монтепаски“ бил поразен од „Макаби Тел Авив“, но го освоил третото место во мечот против „Тау Керамика“. По завршувањето на Европското првенство, немајќи потпишано договор со ниту еден клуб, одредено време Илиевски тренирал во клубот „Хелиос“ од Домжале, Словенија.[5]

По настапот за чешкиот „Нимбурк“ во сезоната 2013-2014, во ноември 2014, Илиевски потпишал за загребскаЦибона“.[6] Во дресот на „Цибона“, Илиевски дебитирал на 9 ноември 2014 година, во натпреварот со „Крка“ во АБА-лигата при што постигнал осум поени.[7]

Во јули 2015, Владо потпишал за италијанскиот клуб Капо Д’Орландо.[8] За сезоната 2016/17, Владо потпишал со Работнички. Договорот бил со важност од една година, но во истиот постоела клаузула која му овозможувала на Илиевски да замине во странство до крајот на календарската 2016 година.[9][10]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Илиевски во репрезентивниот дрес

Во 2011 година, на Европското првенство во Литванија го постигнал најголемиот успех со македонската репрезентација, освојувајќи го четвртото место. На тоа првенство, Илиевски бил еден од најзаслужните за постигнатиот успех и се прославил со постигнувањето на решавачката „тројка“ во четвртфиналниот натпревар против Литванија, како и со изјавата „леле, што направивме“. Потоа, Илиевски најавил повлекување од репрезентативниот дрес, но повторно настапил за Македонија на Европското првенство во Словенија, одржано во септември 2013 година. За време на завршниот турнир во групната фаза во Загреб - Хрватска, Владо бил вториот играч со најмногу поени во македонската репрезентација односно имал 45 поени на пет натпревари (9 по натпревар).[11] По елиминацијата на Македонија во групната фаза, Илиевски се повлекол од репрезентацијата.[12][13][14]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. ВЛАДО ИЛИЕВСКИ, стрелецот на победничкиот кош на натпреварот со Литванија - Мама Стојка: Влатко спиеше со баскетот“, „vest.mk“, 16 септември 2011 (конс. 8 септември 2016 г). (на mk)
 2. Легендата се враќа дома: Илиевски по 20 години ќе заигра во Струмица“, gol.mk, 24 ноември 2016 (конс. 25 ноември 2016 г).
 3. Vlado Ilievski, un regista da oscar per Capo!“, orlandinabasket.it (конс. 25 ноември 2016 г).
 4. Илиевски меѓу 20-те неамериканци рано пријавени за НБА—драфтот“, dnevnik.com.mk, 22 мај 2000 (конс. 19 септември 2016 г).
 5. „Илиевски тренира со Хелиос“, Дневник, број 5291, година XVII, среда, 16 октомври 2013, стр. 27.
 6. „Илиевски потпиша за Цибона“, Дневник, година XVIII, број 5612, сабота-недела, 8-9 ноември 2014, стр. 22.
 7. „Победа и осум поени за Илиевски во дебито за Цибона“, Дневник, година XVIII, број 5614, вторник, 11 ноември 2014, стр. 22.
 8. Илиевски се пресели во Италија, потпиша за Капо Д’Орландо ekipa.mk 10 јули 2015
 9. Владо Илиевски официјално потпиша за Работнички ekipa.mk 7 септември 2016
 10. ОФИЦИЈАЛНО: Илиевски една година во Работнички sportmedia.mk 7 септември 2016
 11. Accumulated Stats eurobasket2015.org
 12. Владо Илиевски во солзи се прости од репрезентацијата zazabava.com 10 септември 2015
 13. Владо Илиевски се збогува од Македонската репрезентација 365.com.mk 11 септември 2015
 14. Владо Илиевски: Се надевам дека ќе продолжам да бидам дел од македонската кошарка derbi.mk 13 септември 2015

Надворешни врски[уреди | уреди извор]