Прејди на содржината

Домжале

Координати: 46°08′N 14°36′E / 46.133° СГШ; 14.600° ИГД / 46.133; 14.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Домжале
Domžale
град и општина
Местоположба на Општина Домжале
Местоположба на Општина Домжале
Домжале is located in Slovenia
Домжале
Домжале
Местоположба на Домжале
Координати: 46°08′N 14°36′E / 46.133° СГШ; 14.600° ИГД / 46.133; 14.600
Држава Словенија
Управа
 • ГрадоначалникТони Драгар
Површина
 • Вкупна72,3 км2 (279 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно32.205
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Повик. бр.01
Мреж. местоМатична страница

Домжале (словенечки: Domžale) — град и општина во Словенија. Во Словенија, Домжале е познат по малите локални бизниси, земјоделството и лесната индустрија. Градот се наоѓа во близина на реката Камнишка Бистрица. Во околината на градот има планини и долини, главни одлики на пејзажот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Bernik, Franc. Zgodovina fare Domžale, 2 vols. Kamnik, 1923; Groblje, 1939.
  • Klobčar, Marjana. Občina Domžale (Etnološka topografija slovenskega etničnega ozemlja - 20. stoletje). Ljubljana: Znanstveni inštitut Filozofske fakultete, 1989.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]