Камнишка Бистрица

Координати: 46°04′34″N 14°38′19″E / 46.0760° СГШ; 14.6387° ИГД / 46.0760; 14.6387
Од Википедија — слободната енциклопедија
Камнишка Бистрица
Горниот тек на Камнишка Бистрица
како што влегува во Предосељската Клисура
Местоположба
ДржаваСловенија
Физички особености
Извор 
 • местоблизу Камнишко-бистричевото престојувалиште, Камнишко-Савињски Алпи
 • координати46°19′40.4″N 14°35′14.68″E / 46.327889° СГШ; 14.5874111° ИГД / 46.327889; 14.5874111
 • надм. вис.600 м [1]
Устие 
 • место
Сава, близу Видем источно од Љубљана
 • координати
46°04′34″N 14°38′19″E / 46.0760° СГШ; 14.6387° ИГД / 46.0760; 14.6387
 • надм. вис.
261 м [1]
Должина33 км [1]
Големина на сливот530 км2 [1]
Проток 
 • просечен20.9 м3/с
Особености на сливот
ТечениеСава→ДунавЦрно Море
Притоки 
 • левиНевљица

Камнишка Бистрица[2][3][4] (словенечки: Kamniška Bistrica)[5] — алпска река во северна Словенија, лева притока на реката Сава. Извира од Камнишките Алпи (дел од Јужните Варовнички Алпи) во близина на границата со Австрија. Таа е 33 км долга.[1] Камнишка Бистрица тече низ градот Камник, каде што се полни од реката Невљица. Се влева во Сава јужно од Видем, околу 10 км источно од Љубљана.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Rivers, longer than 25 km, and their catchment areas, Statistical Office of the Republic of Slovenia
  2. Poe, Anne; Poe, Mike. „Cycle Scenic Slovenia“. Take A Hike Guidebooks. Архивирано од изворникот на 2019-04-13. Посетено на 13 ноември 2020.
  3. „Hiking package“. Terme Snovik. Посетено на 13 ноември 2020.
  4. „Escape the Cold and Get 'Hygge' With pitchup.com's Cosy Picks“. TravMedia. Посетено на 13 ноември 2020.
  5. „Slovenski pravopis 2001: Kamniška Bistrica“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]