КК Неметали Огражден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
КК Неметали Огражден
2003/04
(Прва Лига Мажи)
Основан1949; пред 70 години (1949)
Распаднат2004; пред 16 години (2004)
ЛокацијаСтрумица
Бои на клуботзелена, бела
         
Позиција 2003/04
(Прва Лига Мажи)
Полуфинале
Супер лига 3ти
Првацинема
Дресови
Kit body unknown.png
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Kit body unknown.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Неметали Огражден е поранешен македонски кошаркарски клуб од Струмица. Клубот е поранешен учесник во Првата македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во 1949 година.[1]

Генерален спонзор на клубот било акционерско друштво Неметали Огражден.[2]

Неметали Огражден бил вицепрвак во Купот на Македонија 2004. Поради финансиски причини Неметали Огражден се повлекол од Првата лига пред сезоната 2004/05.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. History“, eurobasket.com (посет. 9 февруари 2017 г).
  2. Настани“, ograzden.com.mk (посет. 9 февруари 2017 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]