Ристе Стефанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ристе Стефанов
Позиција Бек
Висина 1,98 м
Тежина кг
Екипа пензиониран
Роден 30 август 1981 (1981-08-30) (воз. 36 г.)
Кавадарци, Југославија
Националност Македонец
Проф. кариера 1998–2015
Кариера
Инфо од: 02.10.2016.

Ристе Стефанов (роден на 30 август 1981 во Кавадарци) — поранешен македонски кошаркар и репрезентативец. Тој играл на позицијата на бек.

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој бил соиграч на Перо Антиќ во Лукоил Академик, и заедно го освоиле домашниот шампионат во Бугарија во сезоната 2007/2008, со скор од 40 победи и 0 порази.

Клупска хронологија[уреди | уреди извор]

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули во Првенството[уреди | уреди извор]

Титули во Купот[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]