Тони Грнчаров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тони Грнчаров
Тони Грнчаров со МЗТ во 2010 година
Тони Грнчаров со МЗТ во 2010 година
Прекар(и)Грне
ПозицијаБек (како играч)
Извршен директор
Висина1,90 м
Тежина80 кг
ЕкипаМЗТ Аеродром
Роден8 февруари 1980 (1980-02-08) (42 г.)
СкопјеСР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера1996–2014
Клубови
1996-1999Карпош Соколи
1999-2001МЗТ Аеродром
2001-2003Балкан Стил
2003-2004Неметали Огражден
2004-2006Вардар
2006-2008Струмица 2005
2008-2009Работнички
2009-2010Вардар Осигурување
2010-2013МЗТ Аеродром
2013-2014Струмица
Репрезентација
Инфо од: 22.11.2017.

Тони Грнчаров (роден на 8 февруари 1980 во Скопје) — поранешен македонски кошаркар и репрезентативец. Тој играл на позицијата бек и целата своја кариера како играч ја одиграл во Првата кошаркарска лига. Брат му е на поранешниот фудбалер Бобан Грнчаров. Тој моментално е извршен директор на МЗТ Аеродром.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

За сезоната 2008/09, Грнчаров потпишал за Фершпед Работнички.[1] Грнчаров со Работнички станал првак во Првата лига во таа сезона.

Во јануари 2013 година, за време на паузата од сезоната 2012/13, Грнчаров го напуштил МЗТ Аеродром и потпишал за Струмица.[2]

Останата кариера[уреди | уреди извор]

Во ноември 2017 година, Грнчаров станал извршен директор на МЗТ Аеродром.[3]

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија МЗТ Аеродром[уреди | уреди извор]

Македонија Струмица 2005[уреди | уреди извор]

Македонија Работнички[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

  • Најдобар стрелец во Купот на Македонија - издание 2006[4]
  • Бек на сезоната 2006/07[5]
  • Прва најдобра петорка во сезоната 2006/07[5]
  • Најдобра домашна петорка во сезоната 2006/07[5]
  • Најдобра одбранбена петорка во сезоната 2006/07[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тони Грнчаров ново име во Работнички Фершпед“. netpress.com.mk. 30 јуни 2008. Посетено на 18 јануари 2018.
  2. „Ексклузивно: Тони Грнчаров во Струмица!“. daily.mk преку web.archive.org. 30 јануари 2013. Посетено на 23 јануари 2020.
  3. „Грнчаров е нов извршен директор на шампионот: „За мене постои само МЗТ". gol.mk. 20 ноември 2017. Посетено на 22 ноември 2017.
  4. Седма титула за Фершпед Работнички[мртва врска] vest.com.mk 18 април 2006
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2006-07“. eurobasket.com. Посетено на 15 ноември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]