Марјан Лазовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Марјан Лазовски (Скопје, 7 септември 1962 - Скопје, 19 декември 2020[1]) — македонски поранешен професионален кошаркар и поранешен тренер на КК Работнички, МЗТ Аеродром, Вардар и АМАК СП. Лазовски служел како помошен тренер на Македонската кошаркарска репрезентација пет години. Во февруари 2012, бил именуван за главен тренер, откако поранешниот Марин Докузовски одлучил да не продолжи со работа.[2][3] Од 5 октомври 2012 година, Лазовски се повлекол од функцијата селектор на кошаркарската репрезентација на Македонија, ставајќи ги здравствените причини и потребите на клупскиот тим, како прв приоритет.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Почина поранешниот кошаркараки селектор Марјан Лазовски“. А1он (англиски). 2020-12-19. Посетено на 2020-12-19.
  2. http://www.fibaeurope.com/nfID_2604.coid_-GZTDCKII--3ZIYzDK,Cy0.articleMode_on.html
  3. Lazovski now in charge of the Macedonians Архивирано на 3 март 2016 г.
  4. http://basketball.org.mk/?ItemID=2EF833A4C55DC94290BD13D6727F0366

Надворешни врски[уреди | уреди извор]