Алитус

Координати: 54°23′20″N 24°02′50″E / 54.38889° СГШ; 24.04722° ИГД / 54.38889; 24.04722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алитус
Град
Алитус
Алитус
Грб на Алитус
Алитус is located in Литванија
Алитус
Алитус
Местоположба во Литванија
Координати: 54°23′20″N 24°02′50″E / 54.38889° СГШ; 24.04722° ИГД / 54.38889; 24.04722
Држава Литванија
ОпштинаАлитус (Град)
Надм. вис.&1000000000000009300000093 м
Население (2018)
 • Вкупно51 561
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски кодLT-62001
Поранешна локација на замокот

Алитус (lt. - Alytus) град во Литванија.

Спорт[уреди | уреди извор]

Link[уреди | уреди извор]