ДФК Даjнава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ДФК Даjнава
DFK Dainava
DFK Dainava.png
Целосно имеФудбалски Клуб Даjнава
Dzūkijos futbolo klubas "Dainava"
Основан2016
СтадионЦентрален стадион
Алитус, Литванија
(Капацитет: 3.000)
ЛигаПрва фудбалска лига
20194. место, Прва фудбалска лига
Домашни бои
Гостински бои

ДФК Даjнава (литвански: Dzūkijos futbolo klubas "Dainava") — литвански фудбалски клуб од Алитус. Моментално настапува во Прва фудбалска лига на Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

ДФК Даjнава бил формално формиран во 2016 година.

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на Прва лига (0):
2. место (1): 2018

Сезони (2016 — 2020)[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2016 2. Прва лига 9. [1]
2017 2. Прва лига 4. [2]
2018 2. Прва лига 2. [3]
2019 2. Прва лига 4. [4]
2020 2. Прва лига .

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]