Прејди на содржината

Прва македонска кошаркарска лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моментална сезона или издание:
Прва македонска кошаркарска лига 2020/21
СпортКошарка
Основана1992
Број на екипи11
ДржаваМакедонија
Тековен првакМЗТ Аеродром (7. титула)
Најмногу титулиРаботнички (15 титули)
ТВ-партнер(и)МРТ 3
Поврзани натпреварувања
ОсновачМКФ
Порталmkf.mk

Првата македонска кошаркарска лига позната и како Прва лига мажи е кошаркарско натпреварување од највисок ранг во Македонија.

Историја

[уреди | уреди извор]

Пред македонската независност во 1991, македонските кошаркарски екипи се натпреварувале во Првата југословенска лига, Првата Б југословенска лига, Втората југословенска лига, организирани од Кошаркарската Федерација на Југославија, како и во Македонската републичка лига која била организирана од Кошаркарскиот Сојуз на Македонија.

Во сезоната 2019/20, во Првата лига (првиот дел) настапуваат десет кошаркарски екипи. Првите шест екипи обезбедуваат пласман во Супер лигата. Последните четири екипи од првиот дел играат плеј-аут. Последно пласираната екипа отпаѓа од натпреварувањето за следната сезона. Претпоследно пласираната екипа од плеј-аутот игра бараж со второпласираната од Втората лига за опстанок/унапредување за следната сезона. Првите четири екипи од Супер лигата обезбедуваат пласман во разигрувањето. Полуфиналето и финалето се игра до три победи без можност на предност.

Сегашна сезона 2023/2024

[уреди | уреди извор]
Екипа
МЗТ Скопје Аеродром
Вардар
Феникс 2010
Гостивар
Пелистер
Навико Академија ФМП
Чаир 2030
Охрид
Еуро Никел 2005
ТФТ Скопје
Работнички
Кожув

Сезона Почнал на домашен терен Рез. Почнал на гостински терен Прв во лигашкиот дел Победи-
порази
1992/93 Годел Работнички 3-2 МЗТ Хепос Годел Работнички
1993/94 Годел Работнички 3-2 Кочани Деликатес Годел Работнички
1994/95 Годел Работнички 3-2 Деликатес Годел Работнички
1995/96 Годел Работнички 3-0 МЗТ Аеродром Годел Работнички
1996/97 Годел Работнички 4-1 Жито Вардар Годел Работнички
1997/98 Годел Работнички 3-2 МЗТ Аеродром Годел Работнички
1998/99 МЗТ Бос Аеродром 2-3 Годел Работнички МЗТ Бос Аеродром
1999/00 Никол Ферт 3-2 Годел Работнички Никол Ферт 23-5
2000/01 Работнички 3-0 МЗТ Аеродром 2000 Работнички
2001/02 Фершпед Работнички 4-2 Куманово Фершпед Работнички 23-5
2002/03 Фершпед Работнички 4-0 Поло Трејд Фершпед Работнички 24-4
2003/04 МЗТ Аеродром 2000 1-4 Фершпед Работнички МЗТ Аеродром 2000 21-7
2004/05 Фершпед Работнички 4-2 Вардар Осигурување Фершпед Работнички 26-2
2005/06 Фершпед Работнички 4-1 Вардар Осигурување Фершпед Работнички
2006/07 Струмица 2005 4-1 Фершпед Работнички Струмица 2005 21-5
2007/08 Фени Индустри 4-3 Струмица 2005 Фени Индустри 26-4
2008/09 Фени Индустри 2-4 Фершпед Работнички Фени Индустри 23-3
2009/10 Вардар Осигурување 3-4 Фени Индустри Вардар Осигурување 23-3
2010/11 Фени Индустри 4-1 Работнички Фени Индустри 26-2
2011/12 МЗТ Аеродром 4-1 Фени Индустри МЗТ Аеродром 22-4
2012/13 МЗТ Аеродром 4-0 Кожув МЗТ Аеродром 9-1
2013/14 МЗТ Аеродром 3-1 Работнички МЗТ Аеродром 10-0
2014/15 МЗТ Аеродром 3-0 Куманово 2009 МЗТ Аеродром 19-7
2015/16 МЗТ Аеродром 3-1 Куманово 2009 МЗТ Аеродром 24-4
2016/17 МЗТ Аеродром 3-2 Карпош Соколи 2000 МЗТ Аеродром 9-1
2017/18 Работнички 3-0 МЗТ Аеродром Работнички 30-2
2018/19 МЗТ Аеродром 3-0 Работнички МЗТ Аеродром 25-5
2019/20 Прекината сезона[1]

Клупска статистика

[уреди | уреди извор]

Список на прваци и видепрваци

[уреди | уреди извор]
Место Клуб Победник Година Второ место Година
1. Работнички 15 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2009, 2018 5 2000, 2007, 2011, 2014, 2019
2. МЗТ Аеродром 7 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019 7 1993, 1996, 1998, 1999, 2001, 2004, 2018
3. Фени Индустри 3 2008, 2010, 2011 2 2009, 2012
4. Струмица 2005 1 2007 2 2003, 2008
5. Гостивар 1 2000 / /
6. Куманово 2009 / / 3 2002, 2015, 2016
=7. Кочани Деликатес / / 2 1994, 1995
=7. Вардар / / 2 2005, 2006
=9. Жито Вардар / / 1 1997
=9. Вардар Осигурување / / 1 2010
=9. Кожув / / 1 2013
=9. Карпош Соколи 2000 / / 1 2017
 • со задебелени букви се моменталните учесници во Првата Лига
 • со коси букви се распаднатите клубови

Графиконска статистика

[уреди | уреди извор]

Титули според проценти

Титули според клуб (%)

  Работнички (&1000000000005357100000053,571%)
  МЗТ Аеродром (&1000000000000002500000025%)
  Еуро Никел 2005 (&1000000000001071400000010,714%)
  Струмица 2005 (&100000000000357140000003,5714%)
  Гостивар (&100000000000357140000003,5714%)
  Недоделена (&100000000000357140000003,5714%)
Вицепрваци според проценти


Вицепрваци според клуб (%)

  Работнички (&1000000000017857100000017,8571%)
  МЗТ Аеродром (&1000000000000002500000025%)
  Еуро Никел 2005 (&100000000000714280000007,1428%)
  Струмица 2005 (&100000000000714280000007,1428%)
  Куманово 2009 (&1000000000010714200000010,7142%)
  Кожув (&100000000000357140000003,5714%)
  Вардар (&100000000000714280000007,1428%)
  Вардар Осигурување (&100000000000357140000003,5714%)
  Карпош Соколи (&100000000000357140000003,5714%)
  Кочани Деликатес (&100000000000714280000007,1428%)
  Жито Вардар (&100000000000357140000003,5714%)
  Неопределен (&100000000000357140000003,5714%)

Титули според децениии
1
2
3
4
5
6
7
1990-ти
2000-ти
2010-ти
 •   Работнички
 •   МЗТ Аеродом
 •   Еуро Никел 2005
 •   Струмица 2005
 •   Гостивар
Вицепрваци според децениии
1
2
3
4
1990-ти
2000-ти
2010-ти
 •   Работнички
 •   МЗТ Аеродом
 •   Еуро Никел 2005
 •   Струмица 2005
 •   Куманово
 •   Кожув
 •   Вардар
 •   Вардар Осигурување
 •   Карпош Соколи
 •   Кочани Деликатес
 •   Жито Вардар

Поединечна статистика

[уреди | уреди извор]

Најкорисни играчи на финалето, сезоната и тренери освојувачи

[уреди | уреди извор]
Сезона МВП на финалето/
разигрувањето
МВП на сезоната Тренер-првак
1992/93 Македонија Александар Књазев
1993/94 Македонија Александар Књазев (2)
1994/95 Македонија Марин Докузовски
1995/96 Македонија Марин Докузовски (2)
1996/97 Македонија Тихомир Матевски
1997/98 Македонија Марин Докузовски (3)
1998/99 Македонија Марин Докузовски (4)
1999/00 Македонија Мирослав Георгиевски
2000/01 Македонија Ѓорѓи Чековски Македонија Стерија Андоновски
2001/02 Македонија Ѓорѓи Чековски (2) Македонија Стерија Андоновски (2)
2002/03 Македонија Марин Докузовски (5)
2003/04 Македонија Александар Димитровски Македонија Стерија Андоновски (3)
2004/05 Македонија Тони Симиќ Македонија Јорданчо Давитков
2005/06 Македонија Диме Тасовски Македонија Јорданчо Давитков (2)
2006/07 Македонија Златко Гоцевски Македонија Златко Гоцевски Грција Власиос Влаикидис
2007/08 САД Доналд Кол САД Доналд Кол Македонија Емил Рајковиќ
2008/09 Македонија Диме Тасовски (2) Македонија Марин Докузовски (6)
2009/10 Македонија Дамјан Стојановски Македонија Емил Рајковиќ (2)
2010/11 Македонија Војдан Стојановски Србија Душан Кнежевиќ Македонија Емил Рајковиќ (3)
2011/12 Македонија Тодор Гечевски Македонија Александар Тодоров
2012/13 Македонија Тодор Гечевски Македонија Дамјан Стојановски Словенија Алеш Пипан
2013/14 Македонија Дамјан Стојановски (2) Србија Стефан Синовец Словенија Зоран Мартиќ
2014/15 Црна Гора Сеад Шеховиќ и
Македонија Марко Симоновски
Македонија Ѓорѓи Чековски Словенија Алеш Пипан (2)
2015/16 Македонија Дамјан Стојановски (3) Хрватска Карло Враговиќ Македонија Александар Јончевски
2016/17 Холандија Шарлон Клоф Србија Ѓорѓе Дреновац Хрватска Анте Назор
2017/18 САД Расел Робинсон Бугарија Чавдар Костов Македонија Марин Докузовски (7)
2018/19 Македонија Дамјан Стојановски (4) Бугарија Чавдар Костов (2) Македонија Ѓорѓи Кочов
2019/20 Недоделена[1] Македонија Дамјан Стојановски (2) /

Извор: eurobasket.com

Играчи со три или повеќе трофеи

[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа табела е нецелосна

Титули Играч Сезони
10 Марјан Ѓуров 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2010, 2011
Огнен Стојановски 2003, 2004, 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014
9 Горан Веселиновски 1998, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2009
Горан Самарџиев 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2010, 2011
Ѓорѓи Чековски 1998, 1999, 2001, 2002, 2003, 2012, 2013, 2014, 2018
8 Тони Симиќ 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2009
7 Јорданчо Давитков 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2000
Срѓан Станковиќ 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2005
Ѓорѓи Кочов 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2012
6 Дејан Јовановски 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 2006
5 Ѓорѓе Војновиќ 1994, 1995, 1996, 1997, 1998
Кирил Павловски 2001, 2002, 2003, 2005, 2006
Александар Димитровски 2003, 2004, 2005, 2008, 2009
Бојан Трајковски 2004, 2005, 2006, 2009, 2010
Диме Тасовски 2004, 2005, 2006, 2009, 2011
Тодор Гечевски 2000, 2004, 2012, 2013, 2014
Дамјан Стојановски 2013, 2014, 2015, 2016, 2019
Љубомир Младеновски 2014, 2015, 2016, 2017, 2019
4 Душан Боцевски 1994, 1995, 1996, 1997
Перо Блажевски 1993, 1994, 1995, 1998
Емил Рајковиќ 1997, 1999, 2001, 2002
Горјан Марковски 2013, 2014, 2015, 2016
Кирил Николовски 2013, 2014, 2015, 2018
3 Емил Рајковиќ 1997, 1999, 2001
Ристе Стефанов 2003, 2004, 2005
Дејан Вегов 2003, 2005, 2006
Слободан Михајловски 2008, 2010, 2011
Тони Грнчаров 2007, 2009, 2012
Ефтим Богоев 2007, 2010, 2013
Адем Мекиќ 2015, 2016, 2017
Дарко Соколов 2010, 2011, 2019
Марко Симоновски 2015, 2017, 2019
 • Со задебелени букви се активните кошаркари
 • Со коси букви се пензионираните кошаркари

Кошаркари кои оствариле преку десет поени, скокови и додавања (трипл дабл)

[уреди | уреди извор]
Играч Како член на Против Сезона Фаза на Првенство Учинок
Македонија Едис Нури Карпош Соколи 2000 Вардар 2007/08[1] Регуларен дел 15 поени, 11 скокови, 10 додавања
Македонија Димитар Караџовски (2) Свислајон Пелистер 2008/09[2] Прва лига
Кожув Вардар 2020/21 Прва лига 15 поени, 10 скокови, 11 додавања
Македонија Горан Самарџиев Фени Индустри Торус 2009/10 Разигрување - полуфинале 17 поени, 10 скокови, 10 додавања
Македонија Горан Главчев Блокотехна НБ Струмица 2017/18 Прва лига 16 поени, 10 скокови, 10 додавања
Македонија Никола Караколев Кожув Вардар 2018/19 Прва лига 15 поени, 10 скокови, 10 додавања
Македонија Предраг Самарџиски МЗТ Аеродром Гостивар Разигрување - полуфинале 18 поени, 13 скокови, 10 додавања
Македонија Адем Мекиќ Пелистер МЗТ Уни Банка (II) 2019/20 Прва лига 21 поени, 12 скокови, 11 додавања

Поврзано

[уреди | уреди извор]
1. a : Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Кошаркарската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 17 одиграни кола), поради безбедноста на кошаркарските работници, одлучила привремено да ги суспендира кошаркарските натпреварувања организирани од Федерацијата.[3] На 14 мај 2020, Федерацијата одлучила сезоната да се прекине, односно да нема победник и никој да не отпадне.[4][5]
 1. „Анализа : Третото место на дофат!“. ohridnews.com преку web.archive.org. 23 март 2008. Архивирано од изворникот на 2021-01-05. Посетено на 6 февруари 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „„Трипл-дабл" на Караџовски, Кожув го среди и Вардар!“. gol.mk преку web.archive.org. 20 јануари 2021. Архивирано од изворникот на 2021-02-06. Посетено на 6 февруари 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Соопштение до јавноста“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 17 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Антиќ пресече: Нема шампион, нема испаѓање од кошаркарската Прва лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 17 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „КФМ донесе конечна одлука: Сезоната е завршена, шампион нема да има!“. gol.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 17 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]