Кошаркарска Федерација на Југославија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Кошаркарската Федерација на Југославија (српски: Košarkaški Savez Jugoslavije) била управувачкото тело на кошарката во Југославија. Била организатор на националната кошаркарска лига и југословенскиот национален кошаркарски тим.

Наследнички федерации[уреди | уреди извор]