Љубомир Младеновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Љубомир Младеновски
Младеновски во 2013 година
Младеновски во 2013 година
ПозицијаЦентар
Висина2,07 м
Тежинакг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
ЕкипаРаботнички
Број13
Роден2 мај 1995 (1995-05-02) (26 г.)
Скопје, Македонија
НационалностМакедонец
Проф. кариера2012–
Клубови
2012–2013Работнички
2013–2017МЗТ Аеродром
2013-2014Македонија Млади (позајмица)
2017–2018Илирија
2018–2019МЗТ Аеродром
2019–Работнички
Репрезентација
Награди
 • Најдобар млад кошаркар за 2015 година[1][2]
Инфо од: 04.07.2019.

Љубомир Младеновски (роден на 2 мај 1995 во Скопје) — македонски кошаркар. Тој моментално е играч на Работнички.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Младинска кариера[уреди | уреди извор]

Со МЗТ, Љубомир станал првак со М-20 составот (генерација 1996/1997) во сезоната 2014/15.[3]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Својата професионална кариера ја започнал во Работнички во сезоната 2012/13.[4] Таа сезона со Работнички стигнал до полуфиналето во Првенството. За сезоната 2013/14 Младеновски потпишал за МЗТ Аеродром.[5] Таа сезона Младеновски со МЗТ ја освоил Првата лига и Купот на Македонија 2014. Но паралелно, истата сезона, тој бил приклучен во т.н. Младинска репрезентација на Македонија, проект-екипа која се натпреварувала надвор од конкуренција во Првата лига.[6] Во МЗТ Аеродром продолжил да игра и во сезоната 2014/15.[7] Тогаш Љубомир со МЗТ го освоил Првенството. Пред отворањето на сезоната 2015/16, Младеновски со МЗТ станал првак во возобновениот Суперкуп на Македонија 2015, и подоцна станал освојувач на Првенството и Купот на Македонија 2016.[8] Во сезоната 2016/17 исто така играл за МЗТ Аеродром, клуб со кој најпрво го освоил Суперкупот на Македонија 2016 и подоцна повторно станал првак во Лигата.[9] Во јули 2017 година, Младеновски не го обновил договорот со МЗТ, станувајќи слободен агент, и подоцна во август потпишал тогаш новиот словенечки прволигаш Илирија.[10][11] За сезоната 2018/19, Младеновски се повторно потпишал за МЗТ.[12][13][14] Таа сезона, Младеновски го освоил македонското првенство. На крајот на јуни, Љубомир и МЗТ заеднички ја завршиле соработката.[15][16] Во средината на октомври 2019 година, Младеновски потпишал отворен договор со Работнички, односно можел слободно да замине во случај на понуда од друг клуб.[17][18]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Младинска репрезентација[уреди | уреди извор]

А репрезентација[уреди | уреди извор]

Младеновски бил вклучен во претквалификациите за Евробаскетот 2021.[19] Во јануари 2020 година, селекторот на Македонија, Александар Тодоров го објавил поширокиот состав за февруарските квалификации за Евробаскетот 2021 во кој бил вклучен Младеновски.[20] Потоа во февруари, тој бил избран во составот на репрезентацијата.[21]

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија МЗТ Аеродром[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Почесно споменување во сезоната 2018/19[22]
 • Почесно споменување во сезоната 2019/20[23]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „МКФ го потврди изборот на Војдан Стојановски за кошаркар на 2015 година!“. sportmedia.mk. 23 декември 2015. Посетено на 6 февруари 2018.
 2. „Војдан Стојановски најдобар македонски кошаркар за 2015 година“. sport365.mk. 23 декември 2015. Посетено на 6 февруари 2018.
 3. „Развојна лига М-20 (Сезона 2014/15) Шампион: КК МЗТ Аеродром“. Македонска Кошаркарска Федерација. Посетено на 15 август 2018.
 4. „KK Rabotnicki - roster 2012-13“. eurobasket.com. Посетено на 6 февруари 2018.
 5. „МЗТ мисли на иднината и го собира најдоброто од Македонија: Стајиќ нов член“. ekipa.mk. 25 ноември 2013. Посетено на 6 февруари 2018.
 6. „Makedonija Mladi - Lirija 77:98“. Македонска Кошаркарска Федерација. 24 октомври 2013. Посетено на 15 август 2018.
 7. „KK MZT Aerodrom - roster 2014-15“. eurobasket.com. Посетено на 6 февруари 2018.
 8. „KK MZT Aerodrom - roster 2015-16“. eurobasket.com. Посетено на 6 февруари 2018.
 9. „KK MZT Aerodrom - roster 2016-17“. eurobasket.com. Посетено на 6 февруари 2018.
 10. „Младеновски не го обнови договорот со МЗТ Аеродром“. mztskopjeaerodrom.mk. 11 јули 2017. Посетено на 6 февруари 2018.
 11. „Младеновски потпиша за словенечки клуб“. sportmedia.mk. 9 август 2017. Посетено на 6 февруари 2018.
 12. „Младеновски се врати назад во МЗТ“. ekipa.mk. 25 јуни 2018. Посетено на 4 јули 2018.
 13. „Младеновски се враќа во МЗТ по една година во Словенија“. gol.mk. 25 јуни 2018. Посетено на 4 јули 2018.
 14. „Младеновски: Нема веќе грч во мојата игра“. sportmedia.mk. 26 јуни 2018. Посетено на 4 јули 2018.
 15. „Младеновски заминува од МЗТ Аеродром“. ekipa.mk. 26 јуни 2019. Посетено на 4 јули 2019.
 16. „МЗТ „раскина" со Младеновски, центарот ќе се пробува во странство“. gol.mk. 26 јуни 2019. Посетено на 4 јули 2019.
 17. „Бубе Младеновски се врати во Работнички!“. basketball.mk преку web.archive.org. 17 октомври 2019. Посетено на 17 октомври 2019.
 18. „Љубомир Младеновски потпиша за Работнички“. ekipa.mk преку web.archive.org. 17 октомври 2019. Посетено на 17 октомври 2019.
 19. „Симоновски се враќа во репрезентацијата за Косово и за Романија“. ekipa.mk. 16 август 2018. Посетено на 16 август 2018.
 20. „Тодоров го објави поширокиот список за Естонија и Русија“. gol.mk преку web.archive.org. 9 јануари 2020. Посетено на 14 јануари 2020.
 21. „Тодоров го скрати списокот, со млади сили против Естонија и Русија“. gol.mk преку web.archive.org. 11 февруари 2020. Посетено на 21 февруари 2020.
 22. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2019“. eurobasket.com преку web.archive.org. 18 јуни 2019. Посетено на 22 јуни 2019.
 23. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2020“. eurobasket.com преку web.archive.org. 24 мај 2020. Посетено на 2 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]