Тони Симиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тони Симиќ
ПозицијаЦентар (како играч)
Тренер
Висина2,10 м
Тежинакг
ЛигаВтора македонска кошаркарска лига
ЕкипаПартизан Мулти Шпед
Роден8 јуни 1976 (1976-06-08) (43 г.)
СкопјеСР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера1993–2016
Клубови
Репрезентација
Инфо од: 01.02.2019.

Тони Симиќ (роден на 8 јуни 1976 во Скопје) — поранешен македонски кошаркар и репрезентативец. Тони Симиќ играл на центарската позиција.

Кариера[уреди | уреди извор]

Тони Симиќ имал кратка меѓународна кариера во полски Котвице во 2005 година кога на почетокот на сезоната одиграл два натпревари.[1][2]

Откако бил без клуб во сезоната 2015/16, во декември Симиќ потпишал за второлигашот Гостивар.[3][4] Во 2016 година Симиќ се пензионирал како кошаркар и станал тренер на младинската школа на Работнички.[5] Потоа Симиќ станал младински тренер на Партизан Мулти Шпед.[6] Во сезоната 2018/19, Симиќ станал тренер на сениорите на Партизан Мулти Шпед, екипа која се натпреварувала во Втората лига.[7]

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија МЗТ Аеродром[уреди | уреди извор]

Македонија Работнички[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Тони Симиќ статистика pzkosz.pl
 2. Тони Симиќ статистика plk.pl
 3. Ветеранот не се предава: Симиќ и се враќа на кошарката – ќе игра за второлигашот Гостивар! sportmedia.mk 15 декември 2015
 4. Тони Симиќ го засили второлигашот Гостивар sport365.mk 15 декември 2015
 5. Тони Симиќ нов тренер во школата на Работнички sportmedia.mk 5 септември 2016
 6. МКФ бара да се игрa, Партизан бара службена победа“, sportmedia.mk, 29 мај 2018 (посет. 5 јуни 2018 г).
 7. Листа на одобрени играчи и службени лица сезона 2018/19“, Македонска Кошаркарска Федерација, 25 јануари 2019 (посет. 1 февруари 2019 г).
 8. Фершпед Работнички шампион по 12-ти пат vest.com.mk 26 мај 2005
 9. „Новинарите“ подобри од репрезентацијата“, sportskoradio903.com.mk, 25 декември 2006 (посет. 26 февруари 2018 г).
 10. Новинарите ја преслушаа репрезентацијата“, vecer.mk, 25 декември 2006 (посет. 26 февруари 2018 г).
 11. 11,0 11,1 Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2006-07“, eurobasket.com (посет. 15 ноември 2017 г).
 12. Тони Симиќ е кошаркар на годината“, vest.com.mk преку archive.li, 9 февруари 2010 (посет. 26 февруари 2018 г).
 13. Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2010-11“, eurobasket.com (посет. 15 ноември 2017 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]