Втора македонска кошаркарска лига 2020/21

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2020/21
Екипи 10 (Запад)
10 (Исток)
Временски период 7 ноември 2020 - 18 април 2021 (Регуларен дел)
21 април - 22 мај 2021 (Разигрување)
Конечни места
Првак Феникс 2010
Вицепрвак Ангели
Полуфиналисти Партизан Водно Санс
Чаир 2030
2019/20

Втората македонска кошаркарска лига 2020/21 - 29. издание на Втората македонска кошаркарска лига.[1] Во оваа сезона првак бил Феникс 2010.

Запад[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Втора македонска кошаркарска лига 2020/21 is located in Република Македонија
Партизан Чаир Спарта
Партизан
Чаир
Спарта
Охрид
Охрид
Мега Баскет
Мега Баскет
Битола
Битола
Риниа
Риниа
Спорт Тим
Спорт Тим
Хераклеа
Хераклеа
Местоположба на екипите во сезоната 2020/21 - Запад
Екипа Град Сала
Битола Медика Карта Битола Боро Чурлевски
Мега Баскет Прилеп Училишна сала Добре Јовановски
Охрид 2007 Охрид Билјанини Извори
Партизан Водно Санс Скопје СРЦ Кале
Риниа Куманово Училишна сала Киро Бурназ
Спарта Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Спорт Тим Неготино Училишна сала Св. Кирил и Методиј
Тетекс ТТК Тетово Училишна сала 8ми Септември
Хераклеа Битола Боро Чурлевски
Чаир 2030 Скопје Училишна сала Шабан Трстена

1 Партизан Водно Санс одиграл еден натпревар (11. коло) во А1 Арената како домашна екипа.[2]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои напреднале во разигрувањето
     Екипи кои обезбедиле пласман во следната сезона
     Екипи кои испаднале во Третата лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Чаир 2030 17 1 1537 1231 + 306 35
2. Партизан Водно Санс 14 4 1549 1201 + 348 32
3. Тетекс ТТК 12 6 1382 1258 + 124 30 1-1; +2
4. Хераклеа 12 6 1397 1257 + 140 30 1-1; -2
5. Охрид 2007 11 7 1415 1309 + 106 29
6. Битола Медика Карта 8 10 1303 1369 - 66 251
7. Спарта 5 13 1380 1479 - 99 23
8. Риниа 5 13 1265 1441 - 176 221
9. Мега Баскет 4 14 1351 1544 - 193 22
10. Спорт Тим 2 16 1083 1573 - 490 20

1 Службен пораз за Битола Медика Карта во 18. коло. Бодот за пораз не бил доделен.

2 Службен пораз за Риниа во 17. коло. Бодот за пораз не бил доделен.

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org, Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org 2

Исток[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 2020/21 - Исток
Екипа Град Сала
Ангели Скопје Училишна сала Независна Македонија
Баскет Кам Македонска Каменица Училишна сала Кирил и Методиј1
Борец Баскет Велес Гемиџии
Куманово Куманово Училишна сала Перо Наков
Куманово 2 Куманово Училишна сала Перо Наков
Про Баскет 2019 Кавадарци Партизан
Ролинг 08 Струмица Училишна сала Никола Карев
Струмица Струмица Училишна сала Никола Карев
Феникс 2010 Скопје Училишна сала Методија А. Ченто
Шкупи Скопје Училишна сала Шабан Трстена

1 Баскет Кам одиграл четири натпревари (2., 4., 6. и 9. коло) во СРЦ Кале (мала сала) како домашна екипа.[3][4][5][6]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои ќе напреднат во разигрувањето
     Екипи кои обезбедиле пласман во следната сезона
     Екипи кои испаднале во Третата лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Феникс 2010 16 2 1421 1135 + 286 34 1-1; +3
2. Ангели 16 2 1421 1074 + 347 34 1-1; -3
3. Шкупи 13 5 1482 1260 + 222 31
4. Борец Баскет 12 6 1360 1183 + 177 30
5. Баскет Кам 10 8 1375 1166 + 209 28
6. Струмица 9 9 1264 1257 + 7 27
7. Куманово 8 10 1324 1296 + 28 26
8. Куманово 2 3 15 1179 1538 - 359 21
9. Про Баскет 2019 2 16 1079 1466 - 387 191
10. Ролинг 08 1 17 1026 1556 - 530 182

1 Службен пораз за Про Баскет 2018 во 17. коло. Бодот при пораз не бил доделен.

2 Службен пораз за Ролинг 08 во 18. коло. Бодот при пораз не бил доделен.

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org 1, Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org 2

Разигрување[уреди | уреди извор]

Формат[уреди | уреди извор]

Четирите најдобри тимови од двата региона ќе разигруваат меѓу себе, по систем на натпреварување на најдобри осумина. Со системот на разигрување прво рангираниот од едниот регион разигрува со последно рангираниот од другиот регион додека второ рангираните тимови од едниот регион ќе разигруваат со трето рангираните од другиот регион. Натпреварите се играат преку форматот најдобар во три. Победникот и вицепрвакот од разигрувањето обезбедуваат пласман во Првата лига 2021/22.[7]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Феникс 2010 (1-И) против Хераклеа (4-З)[уреди | уреди извор]

21 април
2021
15:00
Извештај Феникс 2010 88, Хераклеа 64    Училишна сала Методија А. Ченто, Скопје[8]
Четвртини: 27-13, 14-16, 23-14, 24-21
Феникс 2010 води во серијата, 1-0
24 април
2021
14:30
Извештај Хераклеа 60, Феникс 2010 77    Спортска сала Боро Чурлевски, Битола[9]
Четвртини: 21-27, 11-8, 16-21, 12-21
Феникс 2010 ја освоил серијата, 2-0

Чаир 2030 (1-З) против Борец Баскет (4-И)[уреди | уреди извор]

21 април
2021
13:30
Извештај Чаир 2030 80, Борец Баскет 73    Училишна сала Шабан Трстена, Скопје[8]
Четвртини: 21-15, 18-22, 19-19, 22-17
Чаир 2030 води во серијата, 1-0
24 април
2021
16:00
Извештај Борец Баскет 97, Чаир 2030 87 Пдж  Спортска сала Гемиџии, Велес[9]
Четвртини: 17-25, 17-12, 16-27, 29-15, Пдж: 18-8
Израмнета серијата, 1-1
28 април
2021
16:00
Извештај Чаир 2030 96, Борец Баскет 71    Училишна сала Шабан Трстена, Скопје[10]
Четвртини: 26-14, 25-18, 28-14, 17-25
Чаир 2030 ја освоил серијата, 2-1

Ангели (2-И) против Тетекс ТТК (3-З)[уреди | уреди извор]

21 април
2021
14:30
Извештај Ангели 97, Тетекс ТТК 53    Училишна сала Независна Македонија, Скопје[8]
Четвртини: 19-13, 27-13, 29-19, 22-17
Ангели води во серијата, 1-0
април
2021
16:00
Извештај Тетекс ТТК 73, Ангели 84    Училишна сала 8ми Септември, Тетово[9]
Четвртини: 27-13, 22-20, 13-31, 11-20
Ангели ја освоил серијата, 2-0

Партизан Водно Санс (2-З) против Шкупи (3-И)[уреди | уреди извор]

25 април
2021
16:30
Извештај Партизан Водно Санс 83, Шкупи 77    Спортски центар Јане Сандански (мала сала), Скопје[9]
Четвртини: 17-20, 19-22, 20-18, 27-17
Партизан Водно Санс води во серијата, 1-0
30 април
2021
18:00
Извештај Шкупи 99, Партизан Водно Санс 103    Училишна сала Шабан Трстена, Скопје[11]
Четвртини: 22-28, 20-31, 25-23, 32-21
Партизан Водно Санс ја освоил серијата, 2-0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Феникс 2010 (1-И) против Партизан Водно Санс (2-З)[уреди | уреди извор]

5 мај
2021
16:00
[ Извештај] Феникс 2010 110, Партизан Водно Санс 69    Училишна сала Методија А. Ченто, Скопје[12]
Четвртини: -, -, -, -
Феникс 2010 води во серијата, 1-0
8 мај
2021
17:00
[ Извештај] Партизан Водно Санс 73, Феникс 2010 72    Спортски центар Јане Сандански (мала сала), Скопје[13]
Четвртини: -, -, -, -
Израмнета серијата, 1-1
12 мај
2021
16:00
[ Извештај] Феникс 2010 79, Партизан Водно Санс 49    Училишна сала Методија А. Ченто, Скопје[14]
Четвртини: -, -, -, -
Феникс 2010 ја освоил серијата, 2-1

Чаир 2030 (1-З) против Ангели (2-И)[уреди | уреди извор]

5 мај
2021
17:00
[ Извештај] Чаир 2030 75, Ангели 80    Училишна сала Шабан Трстена, Скопје[12]
Четвртини: -, -, -, -
Ангели води во серијата, 1-0
8 мај
2021
17:00
[ Извештај] Ангели 65, Чаир 2030 62    Училишна сала Независна Македонија, Скопје[13]
Четвртини: -, -, -, -
Ангели ја освоил серијата, 2-0

Трето место[уреди | уреди извор]

22 мај
2021
12:00
Извештај Чаир 2030 77, Партизан Водно Санс 105    СРЦ Кале, Скопје[15]
Четвртини: 23-20, 19-29, 22-28, 13-28
Пое: Х. Бајрам 21 Пое: В. Златевски 29

Финале[уреди | уреди извор]

22 мај
2021
14:30
Извештај Феникс 2010 74, Ангели 62    СРЦ Кале, Скопје[15]
Четвртини: 11-19, 20-7, 22-16, 21-20
Пое: А. Андоноски 21 Пое: М. Митевски 16

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „20. екипи ќе се натпреваруваат во Втората Лига-Мажи во сезоната 2020/2021“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 4 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-04. Посетено на 4 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „Втора лига мажи Запад - Термини и делегирање коло 11“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 18 февруари 2021. Архивирано од изворникот на 2021-02-21. Посетено на 21 февруари 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Втора лига мажи Исток - Термини и делегирање коло 2“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-15. Посетено на 15 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Втора лига мажи Исток - Термини и делегирање коло 4“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 24 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-26. Посетено на 26 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „Втора лига мажи Исток - Термини и делегирање коло 6“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 30 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-04. Посетено на 4 декември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Втора лига мажи Исток - Термини и делегирање коло 9“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 17 декември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-21. Посетено на 21 декември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „18. коло од Втора лига-мажи: Борец Баскет и Хераклеа последни учесници во доигрувањето“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 19 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-20. Посетено на 20 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. 8,0 8,1 8,2 „Втора Лига-Мажи: Стартува „Априлското лудило". Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 21 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-21. Посетено на 21 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 „Втора Лига-Мажи: Стартува „Априлското лудило". Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 24 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-24. Посетено на 24 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. „Термини и делегирање 1/4 - коло 3“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 28 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-28. Посетено на 28 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „Термини и делегирање 1/4 - коло 2“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 28 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-28. Посетено на 28 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. 12,0 12,1 „Термини и делегирање 1/2 - коло 1“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 4 мај 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-09. Посетено на 9 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. 13,0 13,1 „Втора лига – мажи: Ангели и Феникс 2010 ја имаат првата меч топка за Прва лига“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 8 мај 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-09. Посетено на 9 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. „Термини и делегирање 1/2 - коло 3“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 10 мај 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-13. Посетено на 13 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. 15,0 15,1 „Термини и делегирање 1-2 ; 3-4 место“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 20 мај 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-26. Посетено на 26 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]