Прејди на содржината

Куп Благоја Георгиевски - Буштур 2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп Благоја Георгиевски - Буштур 2021
Детали за турнирот
Датум(и)14-16 мај
ГрадСкопје
СалаКале
Број на екипи8
ПрвакМЗТ Аеродром (10. титула)
ВицепрвакРаботнички (16. финале)
ПолуфиналистиНавико Академија ФМП
Еуро Никел 2005
Одиграни натпревари7
Најкорисен играчМакедонија Дамјан Стојановски (МЗТ Аеродром)
2019

Купот Благоја Георгиевски - Буштур 2021 - 28. издание на Купот на Македонија во кошарка. Турнирот ќе се одржи во спортската сала Кале во Скопје, во организација на КФМ.[1] Во ова издание, првак бил МЗТ Аеродром.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
СРЦ Кале
Капацитет: 1,200

Екипи учесници[уреди | уреди извор]

На завршниот турнир обезбедиле пласман екипите кои завршиле на првите осум места на табелата од регуларниот дел од Првата лига 2020/21. Пласманот на една екипа значел против која екипа ќе се натпреварува, односно систем 1-8, 2-7, 3-6, 4-5.[2]

Место Екипа
1. Пелистер
2. Работнички
3. Еуро Никел 2005
4. МЗТ Аеродром
5. Куманово 2009
6. Гостивар
7. ТФТ
8. Навико Академија ФМП
9. Кожув
10. МЗТ Уни Банка
11. Вардар
12. Црн Дрим Грин Мобил

Костур[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                       
  1  Пелистер 98  
8  Навико Академија ФМП 100  
  8  Навико Академија ФМП 72  
  4  МЗТ Аеродром 92  
4  МЗТ Аеродром 100
  5  Куманово 2009 84  
    4  МЗТ Аеродром 77
  2  Работнички 69
  2  Работнички 66  
7  ТФТ 62  
  2  Работнички 85
  3  Еуро Никел 2005 79  
3  Еуро Никел 2005 84
  6  Гостивар 75  

Турнир[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

14 мај
2021
12:00
Извештај Пелистер 98, Навико Академија ФМП 100    СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 0[3]
МРТ 3
Четвртини: 21-25, 36-28, 20-27, 21-20
Пое: И. Кесар 31
Ско: Н. Малешевиќ 11
Дод: Б. Стајиќ 8
Пое: С. Крстајиќ 29
Ско: Р. Харис 9
Дод: Р. Харис 5
14 мај
2021
14:45
Извештај Работнички 66, ТФТ 62    СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 0[3]
МРТ 3
Четвртини: 9-13, 19-18, 20-19, 18-12
Пое: В. Ефремовски 17
Ско: Љ. Младеновски 8
Дод: Д. Питс 4
Пое: А. Смит 15
Ско: А. Смит 11
Дод: Т. Харис, Л. Андерсон 4
14 мај
2021
17:00
Извештај Еуро Никел 2005 84, Гостивар 75    СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 0[3]
МРТ 3
Четвртини: 26-11, 19-20, 29-13, 10-31
Пое: Д. Мијатовиќ, Џ. Дубински 17
Ско: Р. Рикиќ 10
Дод: Д. Соколов, Р. Рикиќ 6
Пое: И. Димчевски 19
Ско: А. Тодоровиќ 6
Дод: А. Костоски 6
14 мај
2021
19:30
Извештај МЗТ Аеродром 100, Куманово 2009 94    СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 0[3]
МРТ 3
Четвртини: 24-13, 26-22, 23-32, 27-17
Пое: Д. Стојановски 20
Ско: А. Бојиќ 7
Дод: Х. Гравет 7
Пое: О. Ливингстон 27
Ско: А. Андрејевиќ 9
Дод: О. Ливингстон 8

Полуфинале[уреди | уреди извор]

15 мај
2021
17:00
Извештај Навико Академија ФМП 72, МЗТ Аеродром 92    СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 0
МРТ 3
Четвртини: 16-18, 13-21, 19-30, 24-23
Пое: С. Крстајиќ 29
Ско: В. Какруки, С. Темелковски 7
Дод: Р. Харис 3
Пое: А. Бојиќ 18
Ско: О. Олуџоби 10
Дод: Х. Гравет 4
15 мај
2021
19:30
Извештај Работнички 85, Еуро Никел 2005 79    СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 0
МРТ 3
Четвртини: 24-20, 20-27, 13-14, 28-18
Пое: Ф. Бундовиќ 29
Ско: Д. Караџовски 6
Дод: Д. Караџовски 5
Пое: Ј. Петровски, Р. Рикиќ 16
Ско: Р. Рикиќ 8
Дод: Ј. Петровски, Џ. Дубински 4

Финале[уреди | уреди извор]

16 мај
2021
17:30
Извештај МЗТ Аеродром 77, Работнички 69    СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 0
МРТ 3
Четвртини: 23-12, 14-16, 18-23, 22-18
Пое: Д. Стојановски 19
Ско: Х. Гравет, И. Караџиќ 6
Дод: А. Магдевски 5
Пое: И. Аска 20
Ско: И. Аска 12
Дод: М. Младеновиќ 9

Признанија[уреди | уреди извор]

Извор:[4][5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „КФМ ќе биде организатор на завршните турнири од кошаркарскиот куп“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-24. Посетено на 24 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. Мартин Танасковски (7 мај 2021). „„Вечно дерби" само во финале и во првенството и во Купот!“. gol.mk. Архивирано од изворникот на 2021-05-09. Посетено на 9 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Куп Благоја Георгиевски Буштур - Термини и делегирање 1/4 финале“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 14 мај 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-14. Посетено на 14 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. „Дамјан Стојановски – МВП на финалето во Купот на Македонија“. gol.mk. 16 мај 2021. Посетено на 16 мај 2021.
  5. „МВП Дамјан: Гинеме еден за друг, ова е тимска победа“. ekipa.mk преку web.archive.org. 16 мај 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-16. Посетено на 16 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]