Прва македонска кошаркарска лига - Најкорисен играч на сезоната

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Најкорисен играч на сезоната на Првата македонска кошаркарска лига претставува признание на кошаркарот во одредената сезона во која ги покажал своите квалитети низ целата сезона.

Освојувачи[уреди | уреди извор]

^ Означува дали играчот е активен во Првата македонска лига
dagger Означува дали Најкорисниот играч го освоил Првенството таа сезона
Играч (X) Означува колку пати бил Најкорисен играч
  • Забелешка: Оваа табела е нецелосна
Сезона МВП на сезоната Позиција Држава Клуб
1992/93
1993/94
1994/95
1995/96
1996/97
1997/98
1998/99
1999/00
2000/01
2001/02
2002/03
2003/04 dagger Александар Димитровски Бек Македонија Македонија Фершпед Работнички
2004/05
2005/06
2006/07 dagger Златко Гоцевски Центар Македонија Македонија Струмица 2005
2007/08 dagger Доналд Кол Крилен центар  САД Фени Индустри
2008/09
2009/10
2010/11 dagger Душан Кнежевиќ Центар  Србија Фени Индустри
2011/12 dagger Тодор Гечевски Центар Македонија Македонија МЗТ Аеродром
2012/13 dagger Дамјан Стојановски^ Крило Македонија Македонија МЗТ Аеродром
2013/14 dagger Стефан Синовец Бек  Србија МЗТ Аеродром
2014/15 Ѓорѓи Чековски Крилен центар Македонија Македонија Работнички
2015/16 Карло Враговиќ Бек  Хрватска Фени Индустри
2016/17 dagger Ѓорѓе Дреновац Крило  Србија МЗТ Аеродром
2017/18 dagger Чавдар Костов Бек  Бугарија Работнички
2018/19 Чавдар Костов (2) Бек  Бугарија Работнички
2012/13 Дамјан Стојановски (2)^ Крило Македонија Македонија МЗТ Аеродром

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]